SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Britskí poslanci zamietli návrh Johnsona na nové voľby

Premiér povedal, že šéf labouristov Jeremy Corbyn sa stal prvým lídrom opozície, ktorý odmietol "pozvánku" na voľby.

Premiér Boris Johnson. Premiér Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Britskí poslanci neschválili v stredu návrh premiéra Borisa Johnsona na vypísanie nových volieb na 15. októbra.

Johnson svoj návrh predložil po tom, ako Dolná snemovňa parlamentu prijala návrh zákona, ktorý zaväzuje vládu žiadať EÚ o odklad brexitu v prípade, že v tejto veci nedosiahne do konca októbra s Úniou dohodu.

Vládny návrh pri večernom hlasovaní podporilo 298 poslancov, proti ich bolo 56. Na vypísanie nových volieb však bola v 650-člennej Dolnej snemovni potrebná dvojtretinová väčšina hlasov. Informovala o tom stanica Sky News.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanci v stredu večer schválili aj v treťom čítaní návrh zákona, za základe ktorého bude musieť britská vláda požiadať o odloženie vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ, ak nedosiahne s Úniou dohodu do 31. októbra.

Za návrh, ktorý by mohol brexit odložiť o tri mesiace - do konca januára -, hlasovalo 327 poslancov, proti bolo 299. Návrh pôjde teraz na hlasovanie do Snemovne lordov, hornej komory britského parlamentu.

Snaha dať vláde čas na rokovanie

Návrh zákona Dolnej snemovni predložil poslanec Hilary Benn z radov opozičných labouristov, píše server idnes.cz.

"Cieľom je dať vláde čas, ktorý potrebuje, aby mohla robiť svoju prácu," vyhlásil Benn. "Zmieňujem to, pretože nie je úplne jasné, či prebiehajú nejaké vyjednávania," dodal s tým, že to nevyzerá, že by existoval v rokovaniach s EÚ nejaký nový návrh.

Skryť Vypnúť reklamu

"Čomu nerozumiem, vzhľadom k tomu, že som si myslel, že na tom vláda už od júla pracuje, čo to ide," poznamenal podľa BBC sa sarkazmom v hlase.

Pred záverečným hlasovaním o samotnom návrhu zákona poslanci zamietli jeden pozmeňovací návrh, ďalší však prekvapivo prijali.

V Dolnej snemovni však v druhom prípade panoval zmätok, a nie je tak jasné, či bol dodatok prijatý zámerne alebo nedopatrením. Nezhodujú sa na tom ani britskí novinári. Dôvodom prijatia dodatku však bola skutočnosť, že vláda nevyslala na hlasovanie svojho zástupcu.

Schválený dodatok poslanca Stephena Kinnocka vracia do hry brexitovú dohodu dojednanú bývalou premiérkou Theresou Mayovou, a to v jej verzii predloženej po rokovaniach s opozičnými labouristov v apríli a máji tohto roku.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokiaľ bude teda musieť premiér požiadať na základe v stredu schváleného zákona o odklad termínu brexitu, pretože sa mu nepodarí vyjednať novú dohodu alebo pretože poslanci neschvália brexit bez dohody, bude o odklad usilovať s cieľom, aby bola schválená dohoda expremiérky Mayovej. Nebude teda žiadať Európsku úniu o odklad bez toho, aby uviedol jasný dôvod.

Ak Snemovňa lordov návrh zákona proti brexitu bez dohody pozmení, vráti sa späť do Dolnej snemovne. Konzervatívni členovia Snemovne lordov pritom predložili cez 90 dodatkov, ktorých prerokovaním chcú celý proces schvaľovania pozdržať, aby sa nestihol pred avizovanou nútenou prestávkou v zasadaní parlamentu.

Odmietol predčasné voľby ako prvý

Johnson v reakcii na toto rozhodnutie Dolnej snemovne vyhlásil, že "teraz sa musia konať voľby v utorok 15. októbra".

Skryť Vypnúť reklamu

V reakcii na to, že táto jeho požiadavka nezískala v dolnej parlamentnej komore dostatočnú väčšinu, konzervatívny premiér povedal, že šéf labouristov Jeremy Corbyn sa stal prvým lídrom opozície, ktorý odmietol "pozvánku" na voľby.

Podľa Johnsona je to zjavne preto, že Corbyn si nemyslí, že by mohol zvíťaziť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu