SME
Utorok, 19. november, 2019 | Meniny má Alžbeta
KRESŤANSTVO

Viera v moc Božích slov

Zo svojich slov budeš odsúdený, zo svojich slov budeš ospravedlnený.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: Pixabay)

Človek ako jediný tvor na zemi má dar jazyka. To, že dokážeme naše myšlienky a pocity vložiť, preformulovať do slov, je dar od Boha.

Slová nám slúžia na vlastné vyjadrenie osobnosti. Každý má túto schopnosť odlišnú od iných. Náš register slov, formulácia viet, dokonca aj tón reči, farba či modulácia, sú jedinečné.

V písme sa píše, že zo svojich slov budeš odsúdený, zo svojich slov budeš ospravedlnený.

Na samom začiatku písma čítame, že zem bola pustá a neladná, Duch boží oživujúci sa vznášal nad hlbinou. Ale Boh povedal slovo, a stalo sa. Jeho slovom bolo stvorené všetko. On nepochyboval, nermútil sa nad tmou, iba povedal, nech je svetlo.

Článok pokračuje pod video reklamou

Tu vidíme, akú veľkú moc majú slová. Veď ak niekto prijal Pána Ježiša, tiež musel vyznať svojimi ústami, lebo srdcom sa verí a ústami vyznáva.

My sami si budujeme svoju budúcnosť.

Ako? Tak, že to, čo dnes hovorím, je moja budúcnosť.

Ak sme veriaci, musíme veriť božiemu slovu. V písme sa píše, že božie slovo sa nevráti naspäť prázdne, ale vždy vykoná to, na čo ho Boh poslal.

Nie iba tak sa v božom slove píše, stráž si svoje ústa, veď smrť i život sú v moci jazyka.

Tak, ako kormidlo lode, aj náš jazyk je akoby kormidlom nášho života. Často si vravíme zlé veci do svojich životov. Som chorý, nevládzem, som unavený, mám stále problémy. Realita života je skutočne taká. Ale máme moc v našich slovách.

Istý muž, veliteľ vojakov, mal vo svojom vojsku veľmi chorého muža. Záležalo mu na ňom, preto prišiel k Ježišovi a prosil ho o pomoc pre tohto človeka. To, čo žiadal od neho, bolo iba slovo. Povedz iba slovo a on uzdravie. A tak sa stalo.

Na základe slov vyslovených Ježišom, bol vojak uzdravený, hoci sa nachádzal na inom mieste. V tých vyslovených slovách bola uzdravujúca moc. A nielen to, samotný veliteľ (stotník), veril týmto slovám. Preto mohlo prísť uzdravenie do života vojaka.

Ale ako deti božie máme chodiť vierou, vyznávať to, čo Boh hovorí aj do nášho života. Čím je preplnené tvoje srdce, to hovoria tvoje ústa. Započúvajme sa, čo hovoríme.

Dobrý človek z dobrého pokladu vynáša dobré veci, zlý človek zo zlého pokladu zlé veci. Z každého prázdneho slova vydáme počet v deň súdu. Kto si chráni ústa a jazyk, zachráni si život pred súžením.

Múdry kazateľ zo starého zákona prišiel na to, že všetko pod nebom má svoj čas a miesto. Tak ako je čas plakať a smiať sa, je čas rozprávať a tiež čas mlčať. Preto múdry človek najprv zvažuje a až potom hovorí. Tým odvracia hnev a svár a dokáže prinášať pokoj v svojich slovách, kým nerozumný človek nerozmýšľa a povie prvú vec, čo mu napadne.

Keď som chodila na vysokú školu, čakala ma moja prvá ústna skúška z dejín slovenskej literatúry. Tá skúšajúca nemala dobrú povesť, študenti sa jej doslova báli.

Ako sme čakali na chodbe pred jej kabinetom, zo všetkých strán som počula len slová smrti, ako ja to neurobím, zabijem sa a podobne. Doľahla na mňa ťarcha, mala som obavy, hoci som bola pripravená.

No potom som si našla tiché miesto a modlila sa. Prosila som, aby mi Boh pomohol, potrebujem tú skúšku urobiť. Počula som, ako mi hovorí, buď konkrétna. A tak som bola a pýtala som si konkrétnu tému, s názvom exemplá.

Ešte som prosila, Pane, poď tam so mnou, prosím. A on išiel, Keď som si prečítala vytiahnutú tému, boli to skutočne exemplá. Odvtedy prešlo veľa času, a keď niekedy hovorím zlé veci pre svoj život či nedôverujem, počujem varovný hlas:

Pamätaj, exemplá!

Všetci máme čo naprávať, veľa sa učiť, ako zaobchádzať so slovami. A to do svojich životov, aj do životov iných.

Izaiáš potom, ako sa ocitol v božej prítomnosti, zistil, že je človek nečistých pier a býva uprostred ľudí nečistých pier. Ale anjel vzal žeravý uhlík a jeho neprávosť odstránil.

Človek patriaci Bohu, by mal byť iný, odlišný aj na základe svojej reči.

Peter, hoci tri razy zradil Pána, bol spoznaný na základe svojej reči.

Je tu teda výzva, aby sme počúvali, čo naše ústa hovoria, aby sme zmenili svoj slovník.

Budujme si dnes lepšiu budúcnosť, tým, že si budeme hovoriť len dobré veci.

Veci života, nie smrti. Veci nádeje, radosti a zdravia na základe božích zasľúbení.

Najčítanejšie články

Téma: Kresťanstvo


Neprehliadnite tiež

Európska únia

Zadržali predpokladanú spojku v prípade vraždy investigatívnej maltskej novinárky

Vláda zvažuje udelenie milosti pre zadržaného prostredníka, ak jeho informácie privedú vyšetrovateľov k hlavnému strojcovi vraždy.

Zásah maltskej polície v prípade vyšetrovania vraždy novinároky Daphne Caruanovej Galiziovej.
Slovensko

Lesy v Tatrách už nepripomínajú mesačnú krajinu, tvrdí riaditeľ Správy TANAPu

Pred 15 rokmi prudká víchrica zmenila Vysoké Tatry na nepoznanie. Veterná smršť s rýchlosťou až 200 kilometrov za hodinu zničila 12-tisíc hektárov lesa a vyžiadala si dve ľudské obete.

Vysoké Tatry krátko po ničivej víchrici.
Názor Mariana Kechlibara

O novembri, o tridsať rokov neskôr

November 1989 nám priniesol tri veci, a všetky sú teraz v ohrození. Slobodné voľby, slobodu slova a ekonomickú slobodu.

November ´89

Študenti odmietali žiť ďalej v lži, spomína Rado Števčík

"Pred ministerstvom sa stala zvláštna vec. Práve začali z áut vychádzať policajti s obuškami a v prilbách. V tom okamihu vyšiel z budovy ministerstva ideologický tajomník Gejza Šlapka. Bol veľmi žoviálny, začal s nami diskutovať, pýtal sa - čo tu, deti, chcete?" spomína na prvý pochod študentov.

Tajomník Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Radoslav Števčík.