SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Remišová: Vládna koalícia je zodpovedná za zneužívanie eurofondov na rôzne podvody

Upozornila, že Slovensko má opäť najväčšiu mieru nezrovnalostí a podvodov v celej Európskej únii, až desaťkrát väčšiu, ako je európsky priemer.

Členka politickej strany Za ľudí a poslankyňa NR SR Veronika Remišová.Členka politickej strany Za ľudí a poslankyňa NR SR Veronika Remišová. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Výročná správa Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) za minulý rok potvrdzuje neschopnosť vlády zabrániť veľkým podvodom pri eurofondoch a stíhať ich.

Konštatuje to nezaradená poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá upozorňuje, že miera podvodov a nezrovnalostí sa týka takmer 20 percent všetkých platieb.

„Slovensko je posledné zo všetkých krajín EÚ. Pre porovnanie u druhej najhoršej krajiny, Španielsku, ide len o 3,3 percenta platieb. Priemer všetkých krajín únie predstavuje pritom 2,01 percenta. Miera škody spôsobená nezrovnalosťami a podvodmi je teda až takmer desaťnásobne vyššia, ako je európsky priemer. Je to vizitka vládnej koalície," uviedla.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Remišovej eurofondy táto vládna koalícia vyhadzuje na nezmyslené, predražené projekty a takto poškodzuje národné záujmy Slovenska. Informoval o tom tlačový odbor strany Za ľudí.

„Je alarmujúce, že vieme príčiny podvodov, často poznáme aj vinníkov, ako som upozorňovala napríklad pri poslednom eurofondovom škandále v rezorte školstva, no vládna koalícia nerobí na zlepšenie situácie vôbec nič. Zrejme vládnej koalícii a rôznym spriazneným špekulantom veľmi vyhovuje netransparentnosť eurofondov a byrokracia, ktorá je živnou pôdou pre korupciu,“ vyhlásila Remišová.

Príčiny stúpajúcej miery nezrovnalostí a podvodov vidí aj v nečinnosti polície, prokuratúry a justície. Podľa výročnej správy OLAF v období medzi rokmi 2012 až 2018 sa reálne pred súd dostala len štvrtina prípadov, pri ktorých boli podozrenia z podvodov.

Skryť Vypnúť reklamu

„Tieto ukazovatele hovoria o stave vyšetrovacích orgánov, ktoré majú na podnet OLAF okamžite konať. Vysoké číslo odmietnutých vecí stojí za pozornosť, keďže OLAF urobí väčšinu investigatívnej práce za naše vyšetrovacie orgány. Ak napriek tomu nedokáže slovenská polícia, prokuratúra a justícia potrestať páchateľov podvodov, svedčí to o úrovni nezávislosti a kvality týchto inštitúcií,“ podotkla.

„Vzhľadom na nečinnosť našich orgánov je potrebné zaviesť povinnosť vyšetrovacích orgánov zverejniť aj vyšetrovania, ktoré im OLAF zveril, minimálne akej veci sa týkajú. Takisto je treba zverejniť osoby a spoločnosti, ktoré v takýchto prípadoch figurujú. Zároveň je nutné okamžite prijať legislatívne opatrenia na sprísnenie kontroly čerpania eurofondov, zamedzenie korupcie a takisto reformné opatrenia v polícií, na prokuratúre a na súdoch,“ uzavrela Remišová.

Skryť Vypnúť reklamu

Most-Híd považuje za odvážne spochybňovanie práce polície, prokuratúry a súdov

Most-Híd podporuje iniciatívy pre ešte väčšiu transparentnosť pri čerpaní eurofondov a príspevkov od štátu. Strana tak reagovala na vyjadrenie Veroniky Remišovej.

„Pre zamedzenie nekalých praktík aj v súčasnom volebnom období priniesla strana niekoľko legislatívnych opatrení. Zákon o registri partnerov verejného sektora bol prijatý v prvom roku, po dvojročnej aplikačnej praxi minister spravodlivosti Gábor Gál predložil novelu protischránkového zákona," uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár v stanovisku.

Takisto dodala, že plošné spochybňovanie práce polície, prokuratúry a súdov zo strany Veroniky Remišovej považuje Most-Híd za odvážne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu