SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Remišová: Vládna koalícia je zodpovedná za zneužívanie eurofondov na rôzne podvody

Upozornila, že Slovensko má opäť najväčšiu mieru nezrovnalostí a podvodov v celej Európskej únii, až desaťkrát väčšiu, ako je európsky priemer.

Členka politickej strany Za ľudí a poslankyňa NR SR Veronika Remišová.Členka politickej strany Za ľudí a poslankyňa NR SR Veronika Remišová. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Výročná správa Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) za minulý rok potvrdzuje neschopnosť vlády zabrániť veľkým podvodom pri eurofondoch a stíhať ich.

Konštatuje to nezaradená poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá upozorňuje, že miera podvodov a nezrovnalostí sa týka takmer 20 percent všetkých platieb.

„Slovensko je posledné zo všetkých krajín EÚ. Pre porovnanie u druhej najhoršej krajiny, Španielsku, ide len o 3,3 percenta platieb. Priemer všetkých krajín únie predstavuje pritom 2,01 percenta. Miera škody spôsobená nezrovnalosťami a podvodmi je teda až takmer desaťnásobne vyššia, ako je európsky priemer. Je to vizitka vládnej koalície," uviedla.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Remišovej eurofondy táto vládna koalícia vyhadzuje na nezmyslené, predražené projekty a takto poškodzuje národné záujmy Slovenska. Informoval o tom tlačový odbor strany Za ľudí.

„Je alarmujúce, že vieme príčiny podvodov, často poznáme aj vinníkov, ako som upozorňovala napríklad pri poslednom eurofondovom škandále v rezorte školstva, no vládna koalícia nerobí na zlepšenie situácie vôbec nič. Zrejme vládnej koalícii a rôznym spriazneným špekulantom veľmi vyhovuje netransparentnosť eurofondov a byrokracia, ktorá je živnou pôdou pre korupciu,“ vyhlásila Remišová.

Príčiny stúpajúcej miery nezrovnalostí a podvodov vidí aj v nečinnosti polície, prokuratúry a justície. Podľa výročnej správy OLAF v období medzi rokmi 2012 až 2018 sa reálne pred súd dostala len štvrtina prípadov, pri ktorých boli podozrenia z podvodov.

SkryťVypnúť reklamu

„Tieto ukazovatele hovoria o stave vyšetrovacích orgánov, ktoré majú na podnet OLAF okamžite konať. Vysoké číslo odmietnutých vecí stojí za pozornosť, keďže OLAF urobí väčšinu investigatívnej práce za naše vyšetrovacie orgány. Ak napriek tomu nedokáže slovenská polícia, prokuratúra a justícia potrestať páchateľov podvodov, svedčí to o úrovni nezávislosti a kvality týchto inštitúcií,“ podotkla.

„Vzhľadom na nečinnosť našich orgánov je potrebné zaviesť povinnosť vyšetrovacích orgánov zverejniť aj vyšetrovania, ktoré im OLAF zveril, minimálne akej veci sa týkajú. Takisto je treba zverejniť osoby a spoločnosti, ktoré v takýchto prípadoch figurujú. Zároveň je nutné okamžite prijať legislatívne opatrenia na sprísnenie kontroly čerpania eurofondov, zamedzenie korupcie a takisto reformné opatrenia v polícií, na prokuratúre a na súdoch,“ uzavrela Remišová.

SkryťVypnúť reklamu

Most-Híd považuje za odvážne spochybňovanie práce polície, prokuratúry a súdov

Most-Híd podporuje iniciatívy pre ešte väčšiu transparentnosť pri čerpaní eurofondov a príspevkov od štátu. Strana tak reagovala na vyjadrenie Veroniky Remišovej.

„Pre zamedzenie nekalých praktík aj v súčasnom volebnom období priniesla strana niekoľko legislatívnych opatrení. Zákon o registri partnerov verejného sektora bol prijatý v prvom roku, po dvojročnej aplikačnej praxi minister spravodlivosti Gábor Gál predložil novelu protischránkového zákona," uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár v stanovisku.

Takisto dodala, že plošné spochybňovanie práce polície, prokuratúry a súdov zo strany Veroniky Remišovej považuje Most-Híd za odvážne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu