SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Orbán na demografickej konferencii: Európa stratila vo vojnách 50 miliónov ľudí a z toho sa doteraz nespamätala

Dobrý štát sa podľa českého premiéra Andreja Babiša pozná podľa toho, že jeho populácia sa zvyšuje a tento rast nie je nahradený migráciou zo zahraničia

Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán.Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán. (Zdroj: TASR/AP)

BUDAPEŠŤ - Európa stratila v dvoch svetových vojnách 50 miliónov ľudí a z tejto straty sa dodnes nedokázala spamätať, nechal sa vo štvrtok počuť maďarský premiér Viktor Orbán.

Jeho slová odzneli na politickej konferencii III. Budapeštiansky demografický summit.

Podľa spravodajského servera Infostart.hu ministerský predseda vyjadril názor, že demografická kríza nie je javom, ktorý by sa dal spájať s civilizáciou či kresťanstvom, ale ide o všeobecný európsky jav.

Orbán varoval pred spájaním demografickej politiky s politikou migračnou a označil za nerozumné tvrdenie zelených, že pre planétu Zem by bolo lepšie, keby sa rodilo menej detí.

Skryť Vypnúť reklamu

Na podujatí, na ktoré pozvali srbského prezidenta Aleksandra Vučiča, českého premiéra Andreja Babiša i expremiéra Austrálie Tonyho Abbotta, Orbán ostro kritizoval mimovládne organizácie.

Vytýkal im ich negatívny postoj k rodine a podčiarkol, že základné prvky rodiny by mali byť zakotvené v ústave, ako to je aj v Maďarsku.

Zdôraznil, že je potrebné zavrhnúť tvrdenie, podľa ktorých migrácia v globálnom meradle dokáže vyriešiť otázku úbytku populácie, píše server idnes.cz.

Orbán, ktorý dlhodobo kritizuje migráciu a prílev utečencov do Európy, už tento rok oznámil sériu daňových a finančných benefitov na podporu rodín.

Maďarský parlament tento rok na jar schválil zákon, ktorého súčasťou je poskytovanie bezúročné pôžičky vo výške desiatich miliónov forintov manželským párom, ak je žene najviac štyridsať rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Babiš: V dobrom štáte nemajú ľudia obavu o svoju budúcnosť

Dobrý štát sa podľa Andreja Babiša pozná podľa toho, že jeho populácia sa zvyšuje a tento rast nie je nahradený migráciou zo zahraničia.

Český premiér to uviedol vo svojom prejave, v ktorom sa zároveň vyslovil za podporu najmä rodín s aspoň troma deťmi.

"Čísla hovoria jasne, že vymierame. Aj keď sa dramaticky predlžuje dĺžka života, dlhodobá projekcia vývoja českej populácie nie je dobrá. Dobrý štát sa pozná podľa toho, že jeho obyvatelia nemajú obavu o svoju budúcnosť. Dobrý šát sa pozná tak, že počet jeho obyvateľov stúpa a prírastok nie je nahradený migráciou zo zahraničia," uviedol predseda českej vlády.

Demografické zmeny označil Babiš za časovanú bombu, ktorá sa naplno prejaví za niekoľkých desaťročí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Máme jedinečnú možnosť ukázať, Česká republika a všetci dohromady (zo skupiny) V4, že stredná Európa je priestorom, kde sa dobre žije, je to bezpečný priestor a kde sú tie najlepšie podmienky pre rodiny s deťmi," povedal.

Babiš pripomenul, že miera pôrodnosti v Česku je 1,7 dieťaťa na ženu. Je tak najvyššia z krajín višegrádskej štvorky (ČR, Maďarsko, Poľsko a Slovensko), nedosahuje však hranicu prostej reprodukcie, teda 2,1 dieťaťa na ženu.

Podľa českého premiéra by si rodiny dovolili jedno alebo dve deti i bez rôznych štátnych stimulov, pretože si potomkov neobstarávajú z dôvodu, aby dosiahli na nejakú formu podpory.

"Každá podpora rodiny je správna. (...) Nás všetky však čaká oveľa tvrdší oriešok - ako pomôcť rodinám, ktoré by chceli mať tri a viac detí. Tretie dieťa znamená väčší byt, väčšie auto, (to) sú obrovské položky do rodinného rozpočtu," povedal Babiš.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodal, že v Česku nie je dostatočná ponuka pružných foriem práce, ako napríklad skrátených pracovných úväzkov.

Nie tak populárna téma

Babiš povedal, že téma demografických zmien nie je v súčasnosti natoľko populárny ako otázka zmeny klímy, ale dôsledky nízkej pôrodnosti a starnutie populácie môžu byť rovnako závažné.

Dvojdňovú konferenciu o demografii, ktorá skončí v piatok, organizuje maďarská vláda a okrem politikov na ňu prišli aj zástupcovia cirkví.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štatistiky o očkovaní sa líšia.

Počet pacientov v nemocniciach sa v piatok zvýšil o 19, celkovo ich je takmer tisíc.


SITA 5 h
Polícia bezprostredne po útoku zadržala 25-ročného muža.

"Prvotné vyšetrovanie odhalilo potenciálny motív spojený s islamistickým extrémizmom," uvádza sa vo vyhlásení metropolitnej polície.


TASR 9 h
Poslanci parlamentu.

Pri rozpočte považuje za nereálny zámer výraznejšie konsolidovať verejné financie v predvolebnom roku 2023. „Bola by to politická smrť vládnych strán,“ poznamenal.


TASR 8 h

Slovensko má ambíciu stať sa jedným z lídrov vo vývoji a využívaní vodíkových technológií v autodoprave.


TASR 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu