SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Odvolávanie premiéra presunuli pre neúčasť poslancov na pondelok

Opozičné strany tvrdia, že keď premiér nenavrhol odvolať Jankovskú, prestal obhajovať záujmy občanov SR a uprednostnil záujmy organizovaného zločinu a oligarchov. Vláda návrh opozície vníma ako neopodstatnený a účelový.

Andrej Danko presunul zasadnutie na pondelok.Andrej Danko presunul zasadnutie na pondelok. (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

BRATISLAVA - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) bude čeliť pokusu o odvolanie z funkcie až v pondelok. Poslancom sa totiž ani na druhý pokus nepodarilo otvoriť schôdzu Národnej rady SR, keďže ich v pléne nebolo dosť.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) tak zasadnutie presunul na pondelok 9. septembra o 13.00 h.

Pellegrini: Odvolávania sa nebojím

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) a predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) dnes vyzvali opozíciu, aby sa v pondelok zúčastnila na mimoriadnej schôdzi k odvolávaniu premiéra. Povedali to na krátkom brífingu po tom, čo dnes nebolo plénum Národnej rady SR uznášaniaschopné.

SkryťVypnúť reklamu

„Ctím si parlament. Odvolávanie predsedu vlády je právom opozície, ale patrí aj k najvýznamnejším počinom, ktoré môže opozícia voči premiérovi spraviť. Preto by som očakával, že tak budú k tomu aj pristupovať," povedal Pellegrini s tým, že on sa odvolávania nebojí.

„Ani ja a ani ministri sa nebojíme výkrikov poslancov, ktorí sa pod schôdzu podpísali. Máme si čo povedať a teším sa, čo všetko si budeme môcť porozprávať a nebudú sa tešiť z toho, čo si navzájom povieme. Sme nachystaní," podotkol Pellegrini.

„My tu dnes sme, oni tu dnes nie sú," povedal Pellegrini a pýtal sa, kde je napríklad Ján Budaj (OĽaNO) či Peter Osuský (SaS).

„My v pondelok v plnom počte prídeme a budeme pripravení diskutovať. Občanov chcem uistiť, že vláda si bude do posledného dňa plniť svoje úlohy," dodal premiér.

SkryťVypnúť reklamu

Danko: Ak zvolávate, príďte

Predseda parlamentu Andrej Danko (NR SR) tiež vyzval opozíciu, aby sa v pondelok zúčastnila na schôdzi.

„Som vo funkcii štvrtý rok, ale stáva sa, že schôdzu iniciujú poslanci, ktorí nemajú ani elementárnu slušnosť prísť na rokovanie. Opoziční poslanci majú svoje právo zvolať schôdzu a je ich povinnosťou sa na nej zúčastniť. Premiér prišiel takmer s kompletnou vládou," povedal s tým, že mu je ľúto, že takto ministri zabili pracovný deň.

„Napríklad poslanec Boris Kollár (Sme rodina) si v zahraničí užíva život," dodal Danko.

„Chcem vyzvať opozíciu ku korektným komunikáciám. Povinnosťou koalície nie je dopĺňať hlasy za lajdákov, ktorí tu dnes neboli," podotkol.

Vyzval tých, ktorí schôdzu zvolali, aby sa na nej v pondelok zúčastnili.

SkryťVypnúť reklamu

„Koalícia je pripravená doplniť hlasy a prispieť k začatiu prerokovania bodu," uzavrel Danko.

SaS: Za koalíciu prišli traja. Nestačilo by to, ani keby sme boli všetci

Opozičná SaS odmieta obvinenia, že schôdza k odvolávaniu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) sa nekonala pre opozíciu.

Uviedol to predseda SaS Richard Sulík, podľa ktorého je Pellegrini najslabší premiér, akého Slovensko malo.

Sulík poznamenal, že urobí všetko pre to, aby opoziční poslanci v pondelok na schôdzu prišli a aby sa ukázalo, že obštrukcie robí koalícia, nie opozícia.

Vládni poslanci podľa SaS robili v pléne obštrukcie, aby sa schôdza v piatok nekonala, lebo sa báli počuť pravdu.

"Za SaS sa zúčastnili všetci poslanci s výnimkou jedného na služobnej ceste. Za vládnu väčšinu sa prezentovali len traja. Keď to sčítate, aj keby sa všetci opoziční poslanci prezentovali, nestačilo by to na otvorenie schôdze. Odmietame obvinenia, že schôdzu neotvorili pre opozíciu," doplnil Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič: Pellegrini je zbabelec

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa bojí schôdze, na ktorej má čeliť návrhu na vyslovenie nedôvery. Tvrdí to OĽaNO, ktoré spolu so SaS, Sme rodina a niektorými nezaradenými poslancami iniciovalo schôdzu.

"Peter Pellegrini je zbabelec," vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič na tlačovej konferencii po tom, ako pre opakovanú neuznášaniaschopnosť pléna presunuli odvolávanie premiéra z piatka na pondelok (9. 9.). Pellegrini reči o zbabelosti odmieta, hovorí, že tak ako v piatok, aj v pondelok príde na schôdzu.

Dôvodom je Jankovská

Predsedu vlády chce o kreslo pripraviť opozícia. Dôvodom je, že nenavrhol odvolať Moniku Jankovskú (Smer-SD) z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, čo sa objavili informácie o jej údajnej komunikácii s Marianom K., obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Vláda s odvolaním nesúhlasí, Jankovská medzičasom vo funkcii skončila.

SkryťVypnúť reklamu

Opozičné strany OĽaNO, SaS, Sme rodina a niekoľkí nezaradení poslanci tvrdia, že keď premiér nenavrhol odvolať Jankovskú, prestal obhajovať záujmy občanov SR a uprednostnil záujmy organizovaného zločinu a oligarchov. Problém navyše podľa opozície bagatelizoval.

"Týmto konaním sa predseda vlády Peter Pellegrini spreneveril svojmu poslaniu, svojmu verejnému prísľubu, voličom, ako i ostatným občanom SR, ktorých záujem by mal chrániť," uvádza opozícia v návrhu.

Vláda s odvolaním premiéra nesúhlasí, nevidí naň žiadne relevantné dôvody. Návrh opozície vníma ako neopodstatnený a účelový. Poukazuje, že prichádza niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami a zakladá sa na nelegálne získaných a zverejnených informáciách z policajných spisov.

SkryťVypnúť reklamu

Za návrhom vidí snahu niektorých poslancov prekryť svoje zlyhania z minulosti, keď sa stretávali s Marianom K.

Kabinet pripomína, že po zverejnení údajnej komunikácie premiér opakovane ubezpečil policajtov, prokurátorov i sudcov, že majú plnú podporu kabinetu a jeho predsedu.

Pellegrini zároveň hovoril, že pokiaľ sa potvrdia podozrenia týkajúce sa Jankovskej, požiada ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) o jej odvolanie.

Jankovská, ktorá komunikáciu a stretnutie s Marianom K. odmieta, medzičasom vo funkcii skončila. Odišla podľa vlastných slov pre tlak na jej rodinu.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonala pred niekoľkými dňami u Jankovskej zaisťovacie úkony, štátna tajomníčka jej odovzdala mobilný telefón. Podľa medializovaných informácií mala Jankovská údajne intenzívne komunikovať s Marianom K.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu