SME
Nedeľa, 22. september, 2019 | Meniny má Móric
ZAHRANIČIE

Nórska tajná služba varuje pred hrozbou útoku zo strany pravicových extrémistov

Predpoklad vyplýva z toho, že niekoľkí nórski pravicoví extrémisti vyjadrili svoju podporu páchateľom nedávnych xenofóbiou motivovaných teroristických útokov na Novom Zélande a v Spojených štátoch.

Nórska polícia hodnotí útok na mešitu ako pokus o teroristický čin.Nórska polícia hodnotí útok na mešitu ako pokus o teroristický čin.(Zdroj: TASR/AP)

OSLO - Nórska tajná služba PST varovala v piatok pred hrozbou teroristického útoku zo strany nórskych pravicových extrémistov, ku ktorému by mohlo dôjsť "ešte tento rok". Informovala o tom agentúra AP.

PST podľa svojho vyhlásenia "považuje teraz za možné, že nórski pravicoví extrémisti ešte tento rok uskutočnia teroristický útok".

Agentúra uviedla, že predpoklad zvýšenej hrozby vyplýva z toho, že niekoľkí nórski pravicoví extrémisti vyjadrili svoju podporu páchateľom nedávnych xenofóbiou motivovaných teroristických útokov na Novom Zélande a v Spojených štátoch, ako aj neúspešnému pokusu o útok, ktorý sa minulý mesiac odohral v Osle.

Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa PST sú možnými "symbolickými cieľmi" takýchto útokov "miesta, kde sa stretávajú moslimovia a migranti s neeurópskym pôvodom", ale aj Židia a príslušníci komunity LGBT.

Nové hodnotenie rizika útoku zo strany pravicových extrémistov agentúra zverejnila len niekoľko hodín po tom, ako bol vo štvrtok popoludní "v súvislosti s terorizmom" zadržaný občan Nórska vo veku od 20 do 30 rokov. Podľa agentúry nebolo bezprostredne známe, či jeho zadržanie súviselo s piatkovým vyhlásením PST.

Podozrivý 21-ročný Nór Philip Manshaus vtrhol 10. augusta do mešity v Osle vyzbrojený najmenej dvoma zbraňami a spustil paľbu. Následne ho premohol 65-ročný muž, ktorý utrpel ľahšie zranenia. Niekoľko hodín po útoku bolo nájdené v Baerume telo mladej ženy, pričom polícia neskôr potvrdila, že ide o jeho nevlastnú sestru. Tá bola podľa miestnych médií čínskeho pôvodu.

Na základe predbežného vyšetrovania možno podľa osloskej polície skonštatovať, že podozrivý má "krajne pravicové" a "protiimigračné" názory. Mladý muž je okrem iného sympatizantom nórskeho nacistického kolaboranta Vidkuna Quislinga (1887 - 1945).

Nórske médiá v sobotu oznámili, že podozrivý pred útokom údajne zverejnil na internete príspevok pochvalne sa vyjadrujúci o masovej streľbe, pri ktorej v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zomrelo v marci 51 ľudí.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Najdôveryhodnejším politikom je prezidentka Čaputová, za ňou sú Pellegrini a Kiska

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza.

Premiér Peter Pellegrini s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Šaštíne 15. septembra 2019.
Európska únia

Nie som žiadny monarcha, odkazuje kritikom Zeman

Miloš Zeman odmietol, že by sa zosmiešnil, keby sa rozhodol pre abolíciu v kauze Čapí hnízdo.

Český prezident Miloš Zeman.
Slovensko

Ochranu životného prostredia považuje za kľúčovú väčšina slovenských strán

Každá z nich má svoje predstavy o riešení klimatických problémov.

Protestujúci pred prezidentským palácom.
Európska únia

Turista v Alpách sa sťažoval na portréty nacistov v hoteli, sám skončil pred súdom

Majiteľ sa bránil, že šlo o jeho predkov, ktorí museli slúžiť v armáde. Súd mu dal zatiaľ za pravdu, hoci obaja vstúpili do NSDAP dobrovoľne...

Alpy, Rakúsko.