SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Nórska tajná služba varuje pred hrozbou útoku zo strany pravicových extrémistov

Predpoklad vyplýva z toho, že niekoľkí nórski pravicoví extrémisti vyjadrili svoju podporu páchateľom nedávnych xenofóbiou motivovaných teroristických útokov na Novom Zélande a v Spojených štátoch.

Nórska polícia hodnotí útok na mešitu ako pokus o teroristický čin.Nórska polícia hodnotí útok na mešitu ako pokus o teroristický čin. (Zdroj: TASR/AP)

OSLO - Nórska tajná služba PST varovala v piatok pred hrozbou teroristického útoku zo strany nórskych pravicových extrémistov, ku ktorému by mohlo dôjsť "ešte tento rok". Informovala o tom agentúra AP.

PST podľa svojho vyhlásenia "považuje teraz za možné, že nórski pravicoví extrémisti ešte tento rok uskutočnia teroristický útok".

Agentúra uviedla, že predpoklad zvýšenej hrozby vyplýva z toho, že niekoľkí nórski pravicoví extrémisti vyjadrili svoju podporu páchateľom nedávnych xenofóbiou motivovaných teroristických útokov na Novom Zélande a v Spojených štátoch, ako aj neúspešnému pokusu o útok, ktorý sa minulý mesiac odohral v Osle.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa PST sú možnými "symbolickými cieľmi" takýchto útokov "miesta, kde sa stretávajú moslimovia a migranti s neeurópskym pôvodom", ale aj Židia a príslušníci komunity LGBT.

Nové hodnotenie rizika útoku zo strany pravicových extrémistov agentúra zverejnila len niekoľko hodín po tom, ako bol vo štvrtok popoludní "v súvislosti s terorizmom" zadržaný občan Nórska vo veku od 20 do 30 rokov. Podľa agentúry nebolo bezprostredne známe, či jeho zadržanie súviselo s piatkovým vyhlásením PST.

Podozrivý 21-ročný Nór Philip Manshaus vtrhol 10. augusta do mešity v Osle vyzbrojený najmenej dvoma zbraňami a spustil paľbu. Následne ho premohol 65-ročný muž, ktorý utrpel ľahšie zranenia. Niekoľko hodín po útoku bolo nájdené v Baerume telo mladej ženy, pričom polícia neskôr potvrdila, že ide o jeho nevlastnú sestru. Tá bola podľa miestnych médií čínskeho pôvodu.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe predbežného vyšetrovania možno podľa osloskej polície skonštatovať, že podozrivý má "krajne pravicové" a "protiimigračné" názory. Mladý muž je okrem iného sympatizantom nórskeho nacistického kolaboranta Vidkuna Quislinga (1887 - 1945).

Nórske médiá v sobotu oznámili, že podozrivý pred útokom údajne zverejnil na internete príspevok pochvalne sa vyjadrujúci o masovej streľbe, pri ktorej v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zomrelo v marci 51 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu