SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Aj majster Fico sa niekedy utne

Tešil som sa iba chvíľu, že sa Fico zastal slobody slova. Nie, neprekvapil, on sa zastal rasistického obsahu.

(Zdroj: FOTO SITA)

Pracujem ako novinár dvadsaťpäť rokov a počas celého obdobia som súhlasil s Robertom Ficom iba dvakrát, čo nie je nič prekvapujúce, keďže sme na opačných brehoch politického spektra.

Prvýkrát, keď sa zastával trestu smrti a druhýkrát, keď hovoril o tom, že pri závažných trestných činoch sa viac venujeme odsúdeným (či im náhodou nevypli televíziu v cele – liberáli, toto je zveličenie), ako obetiam.

V oboch prípadoch to bolo dávno, ešte v deväťdesiatych rokoch, takže dnes už neviem zaňho povedať, či stále trvá na svojich názoroch. Ja ich podpisujem dnes tak ako vtedy.

SkryťVypnúť reklamu

Potom bolo dlho nič a zrazu počujem v rádiu, že sa zastal dnes už exposlanca Mazureka. Utekám k počítaču, hovorím si, neverím vlastným ušiam, komunista Fico ako jediný na Slovensku našiel odvahu a chráni slobodu slova?

No, mýlil jses trošičku, ale žes byl ke mně milý, za to udělím ti nyní řád myšího kožíšku. (Princezná so zlatou hviezdou)

No, mýlil som sa riadne, expremiér neobhajoval slobodu slova, premiér sa rozhodol obhajovať meritum Mazurekovho prejavu.

Nielenže mu neprekáža rasistický obsah, on ho rovno obhajuje hlúpym spôsobom - "myslí si to takmer celý národ" je formulácia krčmového typu s limitne nulovou pravdivostnou hodnotou a o ďalších sa presne rozpísal napríklad posledný pravicový komentátor denníka Sme.

Nepamätám si, kedy sa Ficovi podarilo si takto podpíliť konár. Samozrejme, doba sa mení, ešte pred dvadsiatimi rokmi by jeho internetový prenos nevzrušil ani rómsku splnomocnenkyňu vlády (opäť zveličenie), ale dnes?

SkryťVypnúť reklamu

Chvíľku som len civel na obrazovku a hovoril som si: Čo sa nepodarilo dotiahnuť Kuciakovi, dokončí nechtiac Mazurek a odstráni Fica z politickej mapy! Čo, Mazurek, on sa Fico odstráni z politickej mapy sám!

Ach, Bóže, kéž by to byla pravda! (Felix Holzmann)

Nepodceňujme však trojnásobného expremiéra, on dobre vie, ako a kedy zabrnkať na strunu voličov a vráťme sa zo snovej fantázie do reality k rozhodnutiu Najvyššieho súdu.

Z hľadiska slobody slova je toto rozhodnutie (aj keď v rámci paragrafov) nie najlepším signálom, nech už si o Mazurekovi oprávnene myslíme čokoľvek.

Ja ho napríklad nepočúvam a nebyť súdov, po ktorých ho vláčia, by som o jeho existencii ani nevedel. Jeho videnie sveta totiž nie je kompatibilné s mojím a ako taký ma nezaujíma, tak ako stádo, z ktorého sa zviditeľnil.

SkryťVypnúť reklamu

Jen ať si pindá, na to my jsme zvyklí. (Jáchyme, hoď ho do stroje)

Trestať však ľudí za verbálne prejavy je zlé. Demokracii to nieže neprospieva, demokracii to škodí. Ak budete trestať poslancov za iný názor, akokoľvek idiotský, postupne (ono sa to nabalí) voľby ako také stratia zmysel. Napíšme si do ústavy, čo si má kto myslieť a kašlime na politickú súťaž (zveličenie).

Samozrejme, vygenerované dejinne má každý štát iné pravidlá, čo sa smie a čo nesmie hovoriť, ja som však za slobodu slova v tej rýdzej americkej podobe s prvým dodatkom v ústave.

Meniť slovenskú Ústavu iste nie je ľahké, ale myslím si, že tresty za verbálne prejavy by mali z nášho spoločenského a politického života zmiznúť.

Ak budeme zakazovať a trestať šírenie hlúpych názorov - nechajme na odborníkov, ako naložiť s výzvami na násilie, či páchanie trestných činov - udelíme im aj status výnimočnosti, ktorý prekryje obludnosť názoru alebo primitivizmus obsahu a stane sa rozpínajúcim sa martýriom. Dialo sa to v minulosti a zintenzívni sa to dnes, keď je miera komunikácie vďaka internetu ľahšia a nie je odkázaná na pár putujúcich igricov.

SkryťVypnúť reklamu

Mazurekove hlúposti o Rómoch, ktorí žijú zo sociálnych dávok, sa ľahšie ako pierko vyvrátia faktami, koľko percent z rozpočtu tvoria ich dávky a koľko iné veci a netreba ho za to trestať, stačí iba ukázať, že trepe, rovnako tak sa bez problémov vyargumentujú aj jeho iné rasistické názory a historické bludy.

Mimochodom, kto z vás si myslí, že po tomto rozsudku ubudne rasistov, či nedajbože dôjde k prevýchove Mazureka, nech zdvihne ruku.

Nikde nič, a predsa len, pani tam vzadu, pardon, ona si len upravila trvalú.

Skôr by sa relevantné politické strany mali zamyslieť nad tým, prečo si ľudia zvolili v slobodných voľbách práve jeho a vyvodiť z toho nejaké závery (rozumne, nie tak, ako to urobil Predseda).

Je to naozaj ťažko pochopiteľné, že niekto volí Mazureka, ale rešpektujme to, boli to slobodné voľby a snáď aj bez ruského vplyvu (Hahaha, ja si nemôžem pomôcť, mňa vždy rozosmeje, keď si spomeniem na zdôvodnenie ľavičiarov, že Hillary prehrala kvôli ruskému vplyvu).

SkryťVypnúť reklamu

Téma slobody slova je naozaj závažná vec, ktorú by sme nemali podceňovať a mali by sme o nej viesť spory. Nikomu z politikov sa však do toho nechce, pretože jej atraktivita pre voliča je ešte pod úrovňou vyrovnaného rozpočtu.

Takže sa potom otvárajú témy potratov, ktoré sú neporovnateľne emotívnejšie, ako zložité vysvetľovanie čísiel, ktorým aj tak nikto nerozumie, alebo komplikované právne debaty o slobode slova, pri ktorom type formulácie už došlo k naplneniu trestného činu a pri ktorom ešte nie.

To by tak aj na úvod k téme slobody slova stačilo.

A nejak šířeji by ste o tom nepojednal? (Hospoda na mýtince, DJC)

Nie. Iba by som opakoval, čo už na stránkach svojich a zverejnených aj tu napísal napríklad Marian Kechlibar.

Čo mi skôr chýbalo, je, že sa v relevantných médiách sloboda slova pri tomto historickom verdikte veľmi neriešila, čo pravdepodobne súvisí s potrestanou osobou. Obhajovať jeho vyjadrenia je takmer sizyfovská úloha.

SkryťVypnúť reklamu

Konkrétne o tomto prípade však veľmi pekne pojednal aspoň Martin Hanus na stránke postoj.sk a trestaniu za verbálne prejavy nie je naklonený ani Peter Schutz. (Ak som niekoho prehliadol, ospravedlňujem sa).

Dúfam teda aspoň, že potrestanie Mazureka spustí verejnú debatu o slobode slova a tiež dúfam, že to bude dialóg.

Nie ako v prípade klimatickej hrozby, kde je iný názor na ňu mainstreamom bezostyšne ostrakizovaný. Kde oni berú tú istotu, že majú pravdu, keď existuje významná skupina vedcov, ktorá má iný názor, to jeden fakt nevie. Takže namiesto dialógu o klimatickej hrozbe tu máme jednu pravdu a jej spochybňovatelia sú verejne pranierovaní.

Verbálne, ako inak.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu