SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Mladý Afričan hladoval a bol bez domova. Vďaka pomoci českej ženy teraz učí

Keď chcete pomôcť blížnemu svojmu, dojemné príbehy nemusia skončiť len potokom sĺz.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Každý z nás si občas prečíta dojemné príbehy o opustených hladujúcich deťoch. Lenže prípad Thea, o ktorom pani Jana čítala na Facebooku, neskončil len chvíľkou ľútosti a sĺz, píše server novinky.cz.

Theo z Ghany nemal ani rodičov, ani jedlo, ani kde spať. A tak sa rozhodla mu napísať. Po roku je z neho vyštudovaný učiteľ, a navyše bol prijatý na Českú poľnohospodársku univerzitu v Prahe.

Pani Janu vlani v lete zaujal na internete príspevok celosvetovo známeho kanálu Nas Daily, kam ľudia píšu svoje životné príbehy.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bol od chlapca, ktorý na fotke sedel v prachu a niečo na ulici robil. Písal, že je v podstate sirota, nemá nič - ani jedlo, ani strechu nad hlavou," povedala Jana (42).

"Veľa ľudí to komentovalo. Morálna podpora je síce dôležitá, mne to ale prišlo málo. Tak som mu napísala. Asi po desiatich dňoch prišla správa priamo od Thea, v ktorej mi ďakoval za vľúdna slová. A tak sme si začali písať," uviedla príbeh svojho života riaditeľka jazykovej školy v Prahe.

Theo (22) prežil väčšinu svojho života bez domova. Keď mal deväť, zomrela mu matka a otec si čoskoro našiel novú ženu. S tou si chlapec nerozumel, a musel preto spolu so starším bratom domácnosť opustiť. Od tej doby sa s otcom už nevideli a žili bez domova v uliciach hlavného mesta Accra.

Skryť Vypnúť reklamu

"Najčastejšie sme spali pred nejakým obchodom. Museli sme sa ale skoro ráno zobudiť, aby nás tam majiteľ nenašiel," spomínal mladík na svoje detstvo.

Aby si zarobil na jedlo, živil sa upratovaním, sekaním trávy alebo na stavbách. Okrem toho každý deň chodil do školy. Za ušetrené peniaze si po čase kúpil chytrý telefón.

"Všimol som si, že na sociálnej sieti ľudia zdieľajú svoje príbehy a to ma inšpirovalo. Potom som spísal aj svoj, aby to treba motivovalo zase ďalších a pokúsili sa niečo so svojím životom urobiť, aj keď začiatok nie je ľahký, "spomínal Theo s tým, že správa od Jany bola iná ako ostatné, chytila ​​ho za srdce.

Chcela chlapcovi pomôcť. Peniaze mu posielať nechcela, priala si ho však v živote postrčiť tak, aby dostal šancu a mal možnosť postaviť sa na vlastné nohy.

Skryť Vypnúť reklamu

Po mesiacoch dopisovania zistila, že Theova chýba stredoškolský certifikát, hoci školu dochodil, a tak dostala nápad. Požiadala ho o kontakt na školu a jeho slová si u vedenia overila.

Chlapcovi chýbali peniaze na školné za posledný rok

"Napadlo mi, či zo mňa len nechce vytiahnuť peniaze, ale potom som si uvedomila, že už si píšeme tak dlho a otvorene, že by to snáď neurobil," dodala.

"V škole mi povedali, že peniaze nie sú za certifikát, ale školné za posledný rok. Než totiž Theo školu dokončil, pán, ktorý platil školné niekoľkých miestnym sirotám, zomrel. A zostal mu tam dlh," oznámila Jana, ktoré sa nakoniec čiastku 300 dolárov podarilo zjednať na 210, a do školy ju poslala po Theovi.

"Hovorila som si, že sa aspoň ukáže, aký je charakter. Či to fakt zaplatí, alebo s tým zmizne. A on to tam naozaj odniesol a certifikát dostal," doplnila.

Skryť Vypnúť reklamu

Vďaka dokončenému stredoškolskému vzdelaniu sa začalo Theovi konečne dariť. Našiel si prácu ako učiteľ a už takmer pol roka učí v miestnej základnej škole. Žije v rozostavanej budove, s výplatou, na ktorú vedenie školy občas ani nemá. Nie je to žiadna sláva, ale je s deťmi a pomáha.

"Jedna žiačka nedávno počas vyučovania plakala. Spýtal som sa jej, čo sa deje. Ona po chvíľke priznala, že má strašný hlad. Ja som v tom čase mal len jeden cedi (necelých 20 centov), a tak som sa obrátil k triede. Tí, ktorí mali desiatu z domova, ju svojej spolužiačke darovali. Niektorí dokonca prihodili pár drobných, "dokladal trápenie miestnych detí Theo.

To však nie je koniec príbehu. Theo sníva o štúdiách ekonómie, aby mohol vo svojej krajine skutočne pomáhať. Jane sa zdala ako cenovo najvýhodnejšia Česká poľnohospodárska univerzita v Prahe.

Skryť Vypnúť reklamu

Zháňajú peniaze na školné

"Školné na rok stojí 15-tisíc českých korún (asi 600 eur), ale predtým sa musí prejsť prípravou, ktorá stojí tritisíc eur. A tak zháňame potenciálnych darcov, ktorí by pomohli cez americký portál Go-Fund. Cieľová suma je päť tisíc dolárov, ktoré okrem školného pokryjú aj náklady na cestu. Teraz máme vyzbieranú asi polovicu," prezradila Jana.

Momentálne sa vybavujú víza a povolenia, ak sa všetko podarí, mohol by sa už v októbri stať študentom a zároveň učiteľom angličtiny v krajine, o ktorej nikdy predtým ani nepočul.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 20 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu