Sedembolestná Panna Mária, takýto sviatok slávime práve tento týždeň u nás na Slovensku a priznám sa, že som sa nikdy bližšie nezaoberala konkrétnym názvom tohto sviatku.
Vedela som, že život Nebeskej Matky bol popretkávaný rôznymi bolesťami, ale ktorých sedem konkrétnych bolestí má Cirkev na mysli, to som doposiaľ nesledovala. Pre neznalých si ich teda vymenujeme:
- Proroctvo Simeona v chráme („tvoju dušu prenikne meč“)
- Útek do Egypta pred kráľom Herodesom, ktorý chcel zabiť malého Ježiša
- Strata dvanásťročného Ježiša v chráme
- Stretnutie s Ježišom na krížovej ceste
- Ukrižovanie a smrť Ježiša
- Snímanie z kríža
- Ježišov pohreb
Číslo sedem je symbolické číslo a v biblickom slovníku znamená plnosť.
Sviatok Sedembolestnej Panny Márie pochádza ešte z 15. storočia, no pre celú Cirkev bol pápežom Benediktom XIII. ustanovený až v roku 1727. My si ju uctievame ako Patrónku Slovenska.
Šaštín a soška Sedembolestnej
V tento sviatok sa slávi odpustová slávnosť v bazilike minor v Šaštíne, čo je najväčšia národná svätyňa Sedembolestnej Panny Márie.
V roku 1564 Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštinského panstva, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej ako vďaku za vyslyšanie jej modlitieb.
Traduje sa, že raz, keď sa so svojím manželom viezla v koči, pohádali sa a manžel ju s jej komornou vyhodil z koča. Ponížená, no pokorná a zbožná Angelika si pokľakla a prosila Sedembolestnú Pannu Máriu za obrátenie svojho muža.
Dala jej tiež sľub, že keď ju vyslyší, dá zhotoviť sošku Panny Márie Sedembolestnej a postaví ju na tom istom mieste na pamiatku. Socha je uložená v trojhrannej kaplnke a stojí tu dodnes, aby si ju mohol každý okoloidúci uctiť.