SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Podobenstvo o stratenom synovi: Príď k Bohu taký, aký si

Boh má, našťastie, iné zmýšľanie. On nielenže na človeka čaká, ide mu priamo oproti. Nie preto, aby mu vynadal, vyčítal poklesky a pripomínal potupu. Vychádza mu v ústrety, pretože ho natoľko miluje, že ďalej nechce byť bez neho.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Prihovárať sa v podobenstvách je ako postupné odkrývanie tajomstva. Znamená to povedať veľa, ale malým počtom slov. Je to ako hádanka, ktorá má však viaceré správne odpovede.

Ježiš sa rád vyjadroval prostredníctvom podobenstiev, o čom svedčí aj ich zaznamenanie v Biblii. Poukazoval na pravdu žitia, povzbudzoval k statočnosti, varoval pred pokrytectvom. Zástupy, ktoré sa k nemu približovali, síce načúvali, ale iba málokto aj rozumel jeho rečiam.

Boli príliš hlúpi?

Iste nie. Rozumnosť predsa Boh drží v dlani a sype na hlavu tomu, kto si pýta.

SkryťVypnúť reklamu

Múry, ktoré si vystavali okolo sŕdc, boli, žiaľ, príliš hrubé a akosi sa nijako neponáhľali, aby ich zrúcali. Oni totiž vedeli, že akonáhle skutočne porozumejú posolstvu podobenstiev, príde premena. A tú, hoci je to priateľka preoblečená do nepriateľského plášťa, takmer nikto nechce.

Toto podobenstvo je určené človeku, ktorý sa stratil a nie je schopný nájsť sa. Je pre toho, kto sa zožiera pocitom naničhodnosti, kto sám seba odsúdil na príliš zlého.

Zlákal ho svet

Istý otec mal dvoch synov. O obidvoch sa riadne staral, ani jeden netrpel núdzou. Chleba bolo dostatok, ani ruky nezaháľali, pretože práca sa vždy nejaká našla. Jednému z nich, tomu mladšiemu, sa však čosi nepáčilo. Možno sa trápil pre stereotyp, pretože ho železný zvyk škrtil a nedal mu slobodne sa nadýchnuť. Možno sa k nemu doniesli chýry o iných miestach, kde sa všetko leskne a nálada nie je nikdy otupná.

SkryťVypnúť reklamu

Vypýtal si teda od otca diel dedičstva, ktorý mu pripadol a otec, spravodlivý a do ničoho nenútiaci, vzal majetok a rozdelil peniaze medzi bratov. Kým starší ostával v bezpečí domova, ten mladší vzal majetok a opustil rodinné zázemie. Vybral sa skúsiť šťastie, na vlastnej koži pocítiť závan malomyselnosti.

Pád na dno

Prácu nemal nijakú, najväčším cieľom sa mu stalo zabávať sa. Tancovať, kým bude mať nohy, piť, kým bude k dispozícii dosť mincí, aby mu nalievali. Ako rýchlo zabudol na to, že pokiaľ sa on nepričiní o lepšiu výšku majetku, sám neporastie. A tak sa míňalo, hýrilo a priatelilo, až kým nepremrhal všetko-všetučko.

Zronený a asi aj dosť ponížený, hľadal si zamestnanie, až si ho napokon našiel. Vyberať si nemohol, musel pásť svine. Mučil ho hlad, samota a zaiste aj výčitky svedomia.

SkryťVypnúť reklamu

Načrel na dno duše a prišiel k poznaniu, že by mohol slúžiť ako robotník u svojho otca. Ten sa predsa vždy dobre staral o zamestnancov. On sa teraz živí zvyškami po sviniach, ale tam, u otca, by mohol byť nenápadný nádeník.

Vstal teda a vykročil k nemu.

Nie som viac hoden

Najúžasnejšia pasáž prichádza a poukazuje na nekonečnú lásku otca. Ten ho nielenže vyzeral, ale vyšiel synovi naproti.

Čo na tom, že ho predtým opustil a vymenil za hľadanie akéhosi povrchného šťastia? Veď je to jeho dieťa a on bol pripravený uchopiť ho do dlaní.

Len čo ho syn zbadal, pokoril sa a žiadal, aby mu smel slúžiť. Necítil sa byť viac synom, naopak, v objatí hanby vravel, ako už viac nie je hoden nazývať sa synom.

Otec však rozkázal sluhom, aby ho zaodeli do krásnych šiat a na ruku aby mu dali prsteň. Vystrojil velikú hostinu, kde sa slávil život. Pretože tento jeho syn bol mŕtvy, ale ožil, stratil sa, ale opäť sa našiel.

SkryťVypnúť reklamu

Závisť

Staršieho syna radostné zvítanie minulo, uprostred udalosti pracoval na poli. O to šokujúcejší bol návrat domov, keď mu oznámili príčinu veselia. Vzplanul hnevom a otcovi vyčítal, že on nikdy nikam neodišiel, vždy bol k dispozícii a poslušne plnil rodičovské nariadenia. A nielenže sa mu nedostalo vďaky, ale ani nikto na jeho počesť nezabil prasa, aby sa usporiadala hostina.

Láskavý otec mu vysvetlil, že je dôvod na radosť. Pretože jeho brat je znovu tam, kde patril. A nech sa on nijako nesužuje závisťou, veď čokoľvek je v dome, je rovnako aj jeho.

Otec ide vždy naproti

Je veľa takých, ktorí by radi odovzdali život Bohu. Je veľa takých, ktorí veria v jeho existenciu bez najmenšej pochybnosti a radi by si pred ním vyliali srdce. Radi by si nechali osušiť slzami zmáčané líca a ešte radšej by sa postavili na povestný začiatok, aby mohli usporiadať to, čo je nevyrovnané.

SkryťVypnúť reklamu

Bráni im v tom však predstava, že najskôr sa musia polepšiť, inak sa s Bohom rozprávať nesmejú. On je čistý a dokonalý a oni? Toľko si toho prežili, vynára sa jedna chyba za druhou, až napokon celá beznádej vyústi do presvedčenia o nehodnosti.

Nie som hoden nazývať sa tvojím synom.

Boh má, našťastie, iné zmýšľanie. On nielenže na človeka čaká, ide mu priamo oproti. Nie preto, aby mu vynadal, vyčítal poklesky a pripomínal potupu.

Vychádza mu v ústrety, pretože ho natoľko miluje, že ďalej nechce byť bez neho. Má roztiahnuté ruky, ale nie preto, aby nimi ukazoval na minulosť. V jeho náručí sa zabúda na to, kým človek bol predtým, myslí sa na to, kým by byť mohol.

Nenecháva nikoho tápať v starom šate, ponúka nové rúcho. Už viac nie je potrebné navliekať si nenávisť, hnev a sebakritiku. Je tu nové oblečenie, priamo od Boha. A len čo sa doň človek zaodeje, celé nebo sa raduje.

SkryťVypnúť reklamu

Pretože tento syn bol mŕtvy, ale ožil. Stratil sa, ale opäť je ho možné nájsť.

A ty, starší brat, nehľaď krivo a neposudzuj, kto je hoden toho, aby ho Boh miloval. Raduj sa spolu s ním. Pretože on je dobrý otec a na nikoho nezabúda.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu