SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Kto ešte nepodporil klimatický štrajk, nech neváha a podpisuje

Keď sa vám nedostáva rozumného dialógu o klimatických zmenách, keď sa dialóg mení na monológ až krik, pri ktorom je aj Munchov Výkrik iba šepotom, potom sa netreba ničomu diviť, iba ísť a prisahať vernosť jedinej pravde.

Klimatický protest. Klimatický protest. (Zdroj: TASR)

Kebyže jedna, dve, tak nepoviem. Ale vyše sedemdesiat, to už je niečo.

Vyše 70 environmentálnych a ľudskoprávnych mimovládnych organizácií a nadácií vyjadrilo v spoločnom vyhlásení podporu klimatickému štrajku, ktorý na Slovensku organizujú študenti z iniciatívy Fridays For Future (Piatky za slobodu), informuje tlačová agentúra.

Za normálnych okolností by som ten text neprebral, ale nedalo mi nepovedať k nemu niekoľko viet, tak som ho uverejnil. A medzitým štrajk podporili aj mnohé univerzity, SAV a samozrejme, nesklamala ani pani prezidentka (na jej vystúpenie na summite OSN ku klimatickej zmene sa už teším viac ako kedysi na nový album skupiny U2).

Ak mi od revolúcie niečo bytostne vždy pripomenulo socializmus, tak to boli odborári a ľudia z tretieho sektora. Nerobiť, obkecať a zarobiť , žiť z peňazí druhých, to majú spoločné (liberáli, to je zveličenie).

SkryťVypnúť reklamu

A teraz už majú spoločné aj výzvy a petície.

Uprostred roku 1989 zverejnili disidenti známy text Niekoľko viet. Medzi iniciátormi bola aj hlava disentu Václav Havel a podpísali ho mená ako Svěrák, Hrušínský, Bartoška či Zagorová, ktorá si za to zlízla svoje priamo od slávneho Jakeša.

Text, ktorý požadoval dodržiavanie základných ľudských práv, sa okrem súhlasného aktu stal aj terčom organizovaného odporu komunistov. Šičky, baníci, stavbári i montéri, aj inžinieri a lekári, od Čiernej nad Tisou až po Aš, vstávali a čoby rozhorčení súdruhovia písali, podpisovali a odsudzovali spomínanú výzvu.

Tak aspoň informovali médiá pod kontrolou štátu. Každý večer sa objavil nový kolektív znepokojený štvavými rečami. Tie slobodné, ako Slobodná Európa či Hlas Ameriky, pre zmenu čítali mená ľudí, ktoré sa nebáli podpísať Niekoľko viet, aj keď tým mnoho riskovali.

SkryťVypnúť reklamu

Aj ja som takto, vtedy na vojne, prišiel za politrukom a hovorím mu: Mali by sme aj my odsúdiť ten záškodnícky text. Položil som na stôl papier, ktorý obsahoval pár riadkov, medzi nimi aj jeden dôležitý: Aj keď nevieme, čo sa v texte píše, odsudzujeme ho.

Politruk sa na mňa podozrievavo pozeral, nešlo mu do hlavy, aké kujem pikle a opakoval: „Prečo práve ty? To mi nejde do hlavy. Veď ty predsa socializmus nemáš rád, prečo ho zrazu obhajuješ?“

Išiel okolo náčelník štábu a pýtal sa, čo robím v kancelárii.

„My tu so súdruhom Bercikom diskutujeme,“ vysvetlil mu politruk.

„So súdruhom Bercikom už nediskutovať,“ zavelil náčelník a odišiel.

Tak veru.

Ani o klimatickej hrozbe sa už nebude diskutovať, už sa bude rovno iba podpisovať. Za chvíľu sa stane povinnosťou bojovať proti klimatickým zmenám, tak ako si missky musia želať na záver svojho predstavovacieho monológu svetový mier. A počet nových podporovateľov, zástancov a štrajkujúcich bude pribúdať rýchlejšie ako počet ľudských pohlaví.

SkryťVypnúť reklamu

My síce nevieme, ako sa podieľa človek na globálnom otepľovaní, jeden panel IPCC (ako inak pri mojej milovanej OSN) tvrdí, že zásadne, druhý, NIPCC, to spochybňuje. V oboch sú pravdepodobne múdri vedci, ale drvivá väčšina médií (česť výnimke menom Konzervatívny web) a politikov (aj tam by sa ich zopár našlo) cituje iba tvrdenia z prvej skupiny a vyhlasuje ciele, ktoré nám zásadným spôsobom zmenia život.

To je, ako keby ste pacientovi, ktorému nedokážete diagnostikovať nemoc, predpisovali lieky naslepo. Proste vám nevadí, že niektoré ho môžu aj zabiť.

Od enviromentalistov nemožno čakať nič rozumné, a ani to nečakám, ale nemôžu byť predsa všetci ľudia cinknutí, či áno? Určite nie, ale ani sa nečudujem, že podliehajú panike. Lebo stokrát opakovaná veta sa stáva pravdou.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa vám nedostáva rozumného dialógu o klimatických zmenách, keď sa dialóg mení na monológ až krik, pri ktorom je aj Munchov Výkrik iba šepotom, potom sa netreba ničomu diviť, iba ísť a prisahať vernosť jedinej pravde.

Snáď sa toho nedožijem, a dúfam, že ani môj syn, ale je dosť možné, že jedného dňa prídem do obchodu a tam mi predajú rohlík a tresku (pán je gurmet) iba ak podpíšem petíciu za svetlý zajtrajšok plný odhodlaného boja proti klimatickým zmenám a zároveň sa písomne zaviažem, že to bolo posledné mäso, ktoré tento mesiac zjem.

Ak nebudem súhlasiť, nezaslúžim si vôbec jesť a ani byť na tomto svete.

A teraz, uvedomujúc si svoju mizernú angažovanosť, jdu zdechnout do křoví. (Šimek-Grossmann)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu