SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Amerika sa mení: Náboženstvo a deti prestávajú byť dôležité

Prieskum odhalil rasové napätie a že ľudia majú zlosť na elity a strach z budúcnosti.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Zlosť na politický aj finančný establishment myká 70 percentami Američanov. Oproti ére bývalého prezidenta Baracka Obamu ide však len o jednopercentné zvýšenie.

Mierne naopak poklesol podiel ľudí s obavami z budúcnosti. Stále ich je však nadpolovičná väčšina, rovnako ako tých, ktorí cítia rasové napätie.

Od prezidentských volieb v roku 2016 je americká spoločnosť podľa mnohých pozorovateľov veľmi rozdelená na základe straníckych i generačných línií. Augustový prieskum však ukázal, že ju predsa len mnohé spája.

SkryťVypnúť reklamu

Bohužiaľ je tým zlosť na establishment, pocit zlých medzirasových vzťahov, znepokojenie z ďalšieho hospodárskeho vývoja a pesimizmus ohľadom prosperity budúcej generácie.

To všetko napriek prevládajúci celkovej spokojnosti s aktuálnym stavom ekonomiky aj osobné finančnou situáciou.

Potenciálne najprekvapujúcejším zistením je ale to, že zlosť za hojne kritizovaného republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa nie je väčšia ako za jeho demokratického predchodcu Obamu.

"Pred štyrmi rokmi sme odhalili hlboký a vriaci hnev po celej krajine zachvacující náš politický systém," povedal televízii NBC výskumník Jeff Horwitt.

"O štyri roky neskôr, s veľmi odlišným politickým lídrom, zostáva tento hnev na rovnakej úrovni," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Okolo 70 percent respondentov opakovane uviedlo, že sú naštvaní, "pretože sa zdá, že náš politický systém funguje len pre zasvätenca s peniazmi a mocou, ako sú tí na Wall Street alebo vo Washingtone".

Tento rok v auguste s týmto tvrdením vyjadrilo väčší či menší súhlas 70 percent opýtaných, v októbri 2015 len o percento menej.

Takmer rovnako početná zostáva skupina tých, ktorí sa s tvrdením stotožňujú silne - tento rok je ich 43 percent, v roku 2015 len o percento menej. Takto malé rozdiely sú na hranici štatistickej chyby.

Zloženie skupiny sa však zmenilo zreteľne. Tento rok ju tvoria z 54 percent priaznivci demokratov a z 29 percent stúpenci republikánov. V roku 2015 sa z 39 percent skladala z republikánov a zo 44 percent z demokratov. Zvyšok predstavujú ľudia, ktorí sa neprihlásili k žiadnej z hlavných dvoch amerických politických strán.

SkryťVypnúť reklamu

"Otázkou, ktorá rozhodne (prezidentské) voľby v roku 2020, už nemusí byť:" ste na tom lepšie alebo horšie ako pred štyrmi rokmi? "Ale namiesto toho:" ste nahnevaní, ako pred štyrmi rokmi ?" povedal Horwitt.

"A ak je otázkou toto, odpoveďou je ohlušujúci áno," doplnil.

Strach o budúcnosť detí majú aj bohatí bieli muži

Spokojnosť s osobnou finančnou situáciou vyslovilo 69 percent Američanov. Napriek tomu 56 percent zažíva "úzkosť a neistotu, pretože ekonomika je stále problémová a nepredvídateľná".

Ide však o pokles oproti roku 2015, kedy sa tak vyjadrilo 61 percent.

Iba 27 percent respondentov si je istých, že generácia ich detí na tom bude lepšie ako oni. V auguste 2017 v to verilo 35 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Tento pesimizmus je prítomný vo všetkých príjmových aj vekových skupinách, u demokratov i republikánov, pri bielych i farebných Američanov.

Za zlé označilo vzťahy medzi rasami 60 percent opýtaných. V roku 2016 sa však tak vyjadrilo 74 percent. Podľa 56 percent sa vzťahy medzi rasami za Trumpa zhoršili. Ako viac menej rovnaké ich vníma 33 percent. Len desať percent myslí, že sa zlepšili. Zvyšné percento nemá na túto otázku jasný názor.

Prieskum tiež zachytil posun hodnotových orientácií za posledných dvadsať rokov. V roku 1998 považovalo náboženstvo za veľmi dôležité 62 percent Američanov, tento rok už len 48 percent.

Vlastenectvo prikladalo pred dvoma desaťročiami veľkú váhu 70 percent Američanov, tento rok 61 percent.

Význam náboženstva, vlastenectvo, ale aj detí klesá hlavne u nastupujúcej generácie. Len 32 percent mladších 38 rokov uviedlo, že mať deti je veľmi dôležité.

SkryťVypnúť reklamu

"Objavuje sa nová Amerika, kde otázky ako deti, náboženstvo a vlastenectvo sú oveľa menej dôležité," poznamenal výskumník Bill McInturff.

"Je to nastupujúca generácia, kto určuje, kam krajina smeruje," upozornil.

Prieskum sa uskutočnil medzi 10. až 14. augustom na reprezentatívnej vzorke 1000 Američanov. Dopytovania zadala NBC a denník The Wall Street Journal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu