SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Jiří Weigl: Oddelenie Kosova od Srbska je paralela s našimi Sudetmi

Zemanove výroky na adresu Kosova a jeho predstaviteľov vyvolali mnohé reakcie. Liberáli mu vytýkajú silácke reči, ktoré nemôže naplniť, konzervatívci naopak chvália za odvahu pomenovať chybné rozhodnutia z minulosti.

Miloš Zeman (vľavo) s Aleksandrom Vučičom počas stretnutia v srbskom Belehrade.Miloš Zeman (vľavo) s Aleksandrom Vučičom počas stretnutia v srbskom Belehrade. (Zdroj: TASR/AP)

Český prezident Miloš Zeman opäť rozvíril pokojné diplomatické vody. Na oficiálnej návšteve Srbska podľa agentúry AP Zeman hneď po prílete prezidentovi Vučičovi povedal, že má rád Srbsko a Srbov, ale nemá rád Kosovo; srbský hostiteľ mu vzápätí poďakoval, informovala agentúra TASR.

Českej televízii Barrandov pred odletom do Belehradu Zeman povedal, že Kosovo nepovažuje za demokratický štát a chce s českými ústavnými činiteľmi prerokovať, či by bolo možné, aby Česko odvolalo uznanie Kosova za samostatný štát.

SkryťVypnúť reklamu

Zeman o zrušení uznania samostatného Kosova rozprával aj na stredajšej tlačovej konferencii po stretnutí so srbským prezidentom. On samotný naznačil, že takúto možnosť podporuje.

Štát, v ktorého vedení sú "vojnoví zločinci", podľa Zemana nepatrí do spoločenstva demokratických štátov. Tento výrok Zemana tiež na Twitteri zverejnil hovorca Ovčáček.

Kosovo po Zemanových výrokoch odvolalo účasť na štvrtkovom summite skupiny V4 a západobalkánskych krajín v Prahe.

Kosovo neuznalo ani Slovensko

Kosovo po rozpade Juhoslávie patrilo Srbsku, v roku 2008 však vyhlásilo nezávislosť - po krvavej vojne v rokoch 1998 a 1999, ktorú ukončilo NATO náletmi. Kosovo v osamostatnení podporili aj západné veľmoci. K nim sa pridalo Česko a väčšina štátov OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Srbsko stále pokladá Kosovo za svoju provinciu a odmieta uznať jeho nezávislosť. Uznať ho odmietli aj Slovensko, Španielsko, Rusko, Bosna či Grécko.

Prezidentove výroky vyvolali rôzne reakcie českých komentátorov.

Denník N: Teatrálny krok bez šance naplniť ho

"Zemanove výroky o Kosove opäť ukázali, že prezidentova zahraničná politika sa sústredí hlavne na bombastická vyhlásenie bez šance ich realizovať," píše Ján Tvrdoň v komentári "Výroky o Kosove sú ďalším príkladom Zemanovej diplomacie: teatrálne kroky bez šance naplniť ich" uverejnenom v Denníku N.

"Zdá sa, že prezidentovo krédo znie, že keď to nejde s Čínou, prebijem to čímkoľvek iným. Vyzerá to ako tradičné schéma. Prezident Miloš Zeman prejaví svoj povestný diplomatický takt a rozbehne sa obvyklé koliesko.

SkryťVypnúť reklamu

Na ministerstve zahraničia pichnú nadčasy, právnici konštatujú, že nápad je úplný nezmysel, Jiří Ovčáček začne verejný priestor sýtiť všetkým, čo môže nejako dodať Zemanovi aspoň zdanlivú relevantnosť a opozície sa do prezidenta pustia.

Zábava na budúci dni je tak zaručená. Teda hlavne pre prezidenta, ktorý sa svojimi vyhláseniami opäť dostane do centra pozornosti a môže s pobavením sledovať, ako sa kdekto pustí za ním vytvoreným virtuálnym témou.

Že sa niečo ako oduznání Kosova nestane, muselo byť pritom jasné asi tak najneskôr dve sekundy po Zemanovom belehradskom výroku. S touto krajinou úplne normálne obchodujeme, podpisujeme medzinárodné zmluvy a prehrávame vo futbale."

Macinka: Doštudujte si fakty, než začnete kritizovať

Opačný názor na výroky Miloša Zemana majú v Inštitúte Václava Klausa (IVK).

SkryťVypnúť reklamu

Petr Macinka v stanovisku IVK píše, že Václav Klaus privítal vyjadrenia prezidenta Miloša Zemana týkajúce sa sporného a unáhleného uznania Kosova českou vládou v roku 2008.

"Minister zahraničia Petříček a plejáda ďalších okamžitých kritikov Miloša Zemana z radov českej politiky by si predtým, než začnú vykrikovať svoje "silácke" súdy, mali doštudovať a pripomenúť niektoré historické fakty, ak nie sú im dostatočne známe z hodín dejepisu v škole.

Prezident Zeman by mal byť za svoj dnešný krok, keď volá po iniciovaní späťvzatia českého uznania Kosova, ocenený, nie zkritizovaný - navyše poväčšinou tými, ktorí majú inokedy plné ústa slov o masarykovských ideáloch."

Klaus: Ako som sa hanbil

Česká vláda uznala Kosovo v roku 2008 a vtedajší prezident Václav Klaus to niesol ťažko. V texte pod názvom Ako som sa hanbil uverejnenom v Mladej fronte Dnes napísal:

SkryťVypnúť reklamu

"Nebýva zvykom, že prezident republiky informuje o svojich stretnutiach s veľvyslancami. Moja piatková rozlúčka so srbským veľvyslancom je však dôvodom k výnimke. Že sa s uznaním Kosova Českou republikou nemôžem zmieriť, je dostatočne známe.

Veľmi ma však znepokojili slová pána veľvyslanca Vereša, keď mi hovoril, že Srbi nebrali nijako osobne, že Kosovo uznali také krajiny ako Fínsko, Holandsko či Nemecko, ale krok českej vlády že ich zasiahol.

Rovnako tak ma zasiahlo, keď potom v rozhovore pripomenul niekoľko príznačných momentov z histórie našich dvoch krajín. Napríklad to, že:

- v období I. svetovej vojny T. G. Masaryk jazdil po svete (a zakladal samostatné Československo) sa srbským pasom, keď mu č.k. Rakúsko-Uhorsko pas odobralo;

SkryťVypnúť reklamu

- v priebehu II. svetovej vojny bol dedko pána veľvyslanca Vereša v Juhoslávii zatknutý gestapom za to, že bol známym masarykovcem a benešovcem;

- otec pána veľvyslanca po vojne študoval v Prahe a bol po roku 1948 našimi úrady poslaný domov, pretože sa nechcel zriecť svojho prezidenta Tita v prospech Stalina;

- v auguste 1968 pri našom prepadnutí vojskami Varšavskej zmluvy Juhoslávia ako jediná krajina zmobilizovala. A teraz pán veľvyslanec odchádza v nedeľu ráno do Srbska, pretože sa takmer všetkými priateľmi opustenej Srbsko nemôže zmieriť so stredajším krokom našej vlády.

Myslel som, že svojím rýchlym pozvaním srbského veľvyslanca pred jeho nechceným odchodom vydám aspoň malý signál ľuďom u nás aj v Srbsku, že sa na vzťahoch Čechov k Srbom nič nemení. Bol som rád, keď mi povedal, že si nesmierne váži toho, že som jediný prezident, ktorý niečo také urobil. Netušil som však, že sa budem tiež musieť hanbiť."

SkryťVypnúť reklamu

Weigl: Kosovo je paralela s naším Mníchovom

Miloš Zeman je znovu pod paľbou, píše aj Jiří Weigl v ďalšom článku O biede českej zahraničnej politiky uverejnenom v IVK.

"Že by Kosovo bolo úspešným projektom a vzornou demokraciou sa však odváži tvrdiť málokto zo Zemanových kritikov. Rovnako fakt, že sa vo chvíli fatálnej srbskej národnej krízy česká oficiálna politika od svojho tradičného historického priateľa a spojenca Srbska zbabelo odvrátila a podporila amputácii jeho historickej kosovskej súčasti, je vec, o ktorej sa ani Zemanovým zavilým odporcom nechce príliš nahlas hovoriť a obhajovať ju. Paralela s naším Mníchovom, oddelením Sudet a zbabelým správaním našich vtedajších spojencov voči nám je viac než zrejmá.

A tak znie opäť predvádzanie sa o porušovaní ústavy a nabúranie oficiálnej českej zahraničnej politiky hlavou štátu, pretože za ňou má zodpovedať vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Naša krajina pritom de facto už dlho žiadnu jednotnú vlastnú zahraničnú politiku nemá. Dávno si ju sprivatizovali jednotliví politici a vzťahy voči zahraničiu používajú v rámci vnútropolitického boja vo svoj osobný alebo stranícky prospech bez veľkého ohľadu na záujmy krajiny.

A tak môžeme s úžasom sledovať, ako niektorí pražskí starostovia môžu svojvoľne vyvolávať a vytvárať zahranično-politické krízy a ničiť pracne budované vzťahy s významnými krajinami len tak, z vlastného záujmu a rozhodnutia, a vláda, ktorá za zahraničnú politiku zodpovedá, sa zmôže iba na vyhlásenie, že nemôže nič robiť, pretože starostovia majú mandát od svojich voličov, a tak vraj si môžu robiť, čo chcú. Médiá tomu tlieskajú.

Ak je to tak, potom prezident republiky, ktorý v priamej voľbe získal zo všetkých politikov najvyšší počet hlasov, podľa ústavy "zastupuje štát navonok" a v zahraničnej politike má zásadné kompetencie, je v tejto logike úplne oprávnený vykonávať vlastnú zahraničnú politiku a skôr než starostovia má právo korigovať oficiálne postoje vlády, obzvlášť vo veci tak spornej, akou bol hanebný postoj minulých českých vlád ku kosovskej kríze a jej riešeniu."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu