SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Hnutie žltých viest vo Francúzsku slabne

Na demonštráciách sa zúčastňuje oveľa menej ľudí; odrádza ich vandalizmus časti účastníkov.

Ilustračné foto - protest v Paríži.Ilustračné foto - protest v Paríži.

Nantes – Protesty tzv. žltých viest proti vláde prezidenta Emmanuela Macrona v sobotu pokračovali celoštátnym protestným zhromaždením v Nantes na západe Francúzska.

Podľa polície sa tam zišlo asi 1 800 ľudí. Pre výtržnosti polícia zadržala 27 osôb. Zaistila aj vyše 20 zápalných fliaš a viac ako sto dáždnikov, ktoré demonštranti používajú na ochranu pred vodnými delami a slzotvorným plynom.

Okrem Nantes sa protesty konali aj v ďalších mestách s účasťou niekoľkých stoviek ľudí – v Lyone asi 400 a v Toulouse niekoľko sto. Do 200 ľudí podľa médií protestovalo v uliciach miest Montpellier a Bordeaux.

Skryť Vypnúť reklamu

V Marseille sa zišlo asi 200 demonštrantov, ktorí žiadali aj zrušenie policajnej inšpekcie IPGN, lebo podľa nich „ututláva“ kauzy, keď policajti pri zásahoch prekročili právomoci či použili násilie.

Išlo o v poradí 44. sobotu, keď do vyšli žlté vesty do ulíc francúzskych miest.

Protesty spojené s blokádami ciest a dôležitých objektov vo Francúzsku sa začali 17. novembra 2018, keď ich účastníci oblečení do reflexných žltých viest začali protestovať proti ekologickej dani z pohonných látok.

Prezident Macron pod tlakom demonštrácií toto i viaceré ďalšie plánované opatrenia odvolal a ponúkol demonštrantom ústupky, tí však tvrdia, že sú nedostatočné.

Podpora demonštrácií zo strany verejnosti však klesá – okrem iného aj pre to, že ich často sprevádza násilie: niektorí ich účastníci podpaľujú autá, rozbíjajú výklady a útočia na policajtov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým spočiatku tieto pochody a blokády ciest prilákali niekedy až 250 000 ľudí, v posledných týždňoch sú to rádovo stovky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

22m
Samosprávy testujú. Snímka je z Udavského v okrese Humenné.

Spolu vyšetrili vyše 154-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa zvýšil na desať percent.

3 h
Manchester City - Manchester United.

Zostávajúcich šesť členov futbalovej Európskej Superligy zvažuje, ako pretvoriť projekt po odstúpení všetkých šiestich anglických klubov.

3 h
Obvinený Derek Chauvin (vpravo) a obhajca Eric Nelson.

Verdikt poroty vyvolal radostné reakcie, niekoľko stoviek ľudí v uliciach po jeho oznámení jasalo.

5 h