SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Hnutie žltých viest vo Francúzsku slabne

Na demonštráciách sa zúčastňuje oveľa menej ľudí; odrádza ich vandalizmus časti účastníkov.

Ilustračné foto - protest v Paríži.Ilustračné foto - protest v Paríži.

Nantes – Protesty tzv. žltých viest proti vláde prezidenta Emmanuela Macrona v sobotu pokračovali celoštátnym protestným zhromaždením v Nantes na západe Francúzska.

Podľa polície sa tam zišlo asi 1 800 ľudí. Pre výtržnosti polícia zadržala 27 osôb. Zaistila aj vyše 20 zápalných fliaš a viac ako sto dáždnikov, ktoré demonštranti používajú na ochranu pred vodnými delami a slzotvorným plynom.

Okrem Nantes sa protesty konali aj v ďalších mestách s účasťou niekoľkých stoviek ľudí – v Lyone asi 400 a v Toulouse niekoľko sto. Do 200 ľudí podľa médií protestovalo v uliciach miest Montpellier a Bordeaux.

Skryť Vypnúť reklamu

V Marseille sa zišlo asi 200 demonštrantov, ktorí žiadali aj zrušenie policajnej inšpekcie IPGN, lebo podľa nich „ututláva“ kauzy, keď policajti pri zásahoch prekročili právomoci či použili násilie.

Išlo o v poradí 44. sobotu, keď do vyšli žlté vesty do ulíc francúzskych miest.

Protesty spojené s blokádami ciest a dôležitých objektov vo Francúzsku sa začali 17. novembra 2018, keď ich účastníci oblečení do reflexných žltých viest začali protestovať proti ekologickej dani z pohonných látok.

Prezident Macron pod tlakom demonštrácií toto i viaceré ďalšie plánované opatrenia odvolal a ponúkol demonštrantom ústupky, tí však tvrdia, že sú nedostatočné.

Podpora demonštrácií zo strany verejnosti však klesá – okrem iného aj pre to, že ich často sprevádza násilie: niektorí ich účastníci podpaľujú autá, rozbíjajú výklady a útočia na policajtov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým spočiatku tieto pochody a blokády ciest prilákali niekedy až 250 000 ľudí, v posledných týždňoch sú to rádovo stovky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Medzi životne dôležité bezpečnostné záujmy SR patrí zachovanie jej nezávislosti, zvrchovanosti, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc, právneho štátu a demokratického ústavného zriadenia, ako aj ochrana života a zdravia, základných práv a slobôd jej obyvateľov.

2 h
Zásah belgických policajtov proti Jozefovi Chovancovi.

Europoslanca Štefanca (KDH) teší, že sa o prípad zaujímajú aj najvyššie orgány Európskej únie. Verí, že spravodlivosť bude dosiahnutá.

2 h
Bratislava cez víkend vytvorí viacero odberových miest, ponúkne aj niekoľko vozidiel MHD s vlastnými odberovými tímami.

Vyšetrili vyše 88-tisíc osôb. Podiel nakazených PCR testami opäť stúpol nad 20 percent. Celkový počet zaočkovaných občanov je 115 399.

5 h
Lekár sa stará o pacienta v nemocnici v Los Angeles.

Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo na prekvapujúcom mieste.

3 h