SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Hnutie žltých viest vo Francúzsku slabne

Na demonštráciách sa zúčastňuje oveľa menej ľudí; odrádza ich vandalizmus časti účastníkov.

Ilustračné foto - protest v Paríži.Ilustračné foto - protest v Paríži.

Nantes – Protesty tzv. žltých viest proti vláde prezidenta Emmanuela Macrona v sobotu pokračovali celoštátnym protestným zhromaždením v Nantes na západe Francúzska.

Podľa polície sa tam zišlo asi 1 800 ľudí. Pre výtržnosti polícia zadržala 27 osôb. Zaistila aj vyše 20 zápalných fliaš a viac ako sto dáždnikov, ktoré demonštranti používajú na ochranu pred vodnými delami a slzotvorným plynom.

Okrem Nantes sa protesty konali aj v ďalších mestách s účasťou niekoľkých stoviek ľudí – v Lyone asi 400 a v Toulouse niekoľko sto. Do 200 ľudí podľa médií protestovalo v uliciach miest Montpellier a Bordeaux.

Skryť Vypnúť reklamu

V Marseille sa zišlo asi 200 demonštrantov, ktorí žiadali aj zrušenie policajnej inšpekcie IPGN, lebo podľa nich „ututláva“ kauzy, keď policajti pri zásahoch prekročili právomoci či použili násilie.

Išlo o v poradí 44. sobotu, keď do vyšli žlté vesty do ulíc francúzskych miest.

Protesty spojené s blokádami ciest a dôležitých objektov vo Francúzsku sa začali 17. novembra 2018, keď ich účastníci oblečení do reflexných žltých viest začali protestovať proti ekologickej dani z pohonných látok.

Prezident Macron pod tlakom demonštrácií toto i viaceré ďalšie plánované opatrenia odvolal a ponúkol demonštrantom ústupky, tí však tvrdia, že sú nedostatočné.

Podpora demonštrácií zo strany verejnosti však klesá – okrem iného aj pre to, že ich často sprevádza násilie: niektorí ich účastníci podpaľujú autá, rozbíjajú výklady a útočia na policajtov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kým spočiatku tieto pochody a blokády ciest prilákali niekedy až 250 000 ľudí, v posledných týždňoch sú to rádovo stovky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 3 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 5 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 7 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu