SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Do Šaštína prišlo vyše 30-tisíc pútnikov, nechýbali najvyšší predstavitelia štátu

Nedeľa 15. septembra bola ťažiskovým dňom štvordňovej Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne.

(Zdroj: SITA)

Šaštín – Veriaci z celého Slovenska prišli pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie na Národnú púť do pútnickeho mestečka Šaštín, aby si tam uctili duchovnú patrónku Slovenska.

Arcibiskup Zvolenský: Odpoveďou na trápenia je láska

Podľa bratislavského arcibiskupa-metropolitu Stanislava Zvolenského mali na púti nájsť odpoveď na mnohoraké utrpenia a nespravodlivosť – a tou odpoveďou je podľa neho láska.

Púť so stáročnou tradíciou vyvrcholila slávnostnou svätou omšou pred šaštínskou bazilikou, na ktorú prišlo podľa organizátorov viac ako 30-tisíc ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi účastníkmi boli aj prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Andrej Danko, predseda vlády Peter Pellegrini a viacerí ďalší predstavitelia verejného života.

Biskup Fekete o nerešpektovaní autorít

Vladimír Fekete, biskup a apoštolský prefekt Azerbajdžanu, sa v homílii okrem iného venoval aj kríze poslušnosti a s tým súvisiacej kríze autority. Tá sa podľa neho prejavuje aj tým, že niektorí rodičia sa neodvážia vychovávať svoje deti v poslušnosti a podriadenosti pravidlám.

Neobišiel ani krízu autority v samotnej cirkvi. „Je bolestné počuť o mravných zlyhaniach duchovných pastierov. Takéto fakty nemožno ospravedlňovať, ale ich pôvodcov treba brať na zodpovednosť,“ vyhlásil.

Môžu kňazi kritizovať pápeža?

„Nemenej bolestné je však aj byť svedkami pyšného a domýšľavého posudzovania Svätého otca. Ak na pápeža Františka útočí svet, je to normálne. Odkiaľ však berú oprávnenie kritizovať jeho slová a činy niektorí kňazi či biskupi?,“ pýtal sa Fekete.

Skryť Vypnúť reklamu

Úcta a poslušnosť k predstavenému, ale aj skromnosť a pokora chýba podľa neho aj mnohým duchovným.

Čaputová filozoficky

„Som rada, že som sa mohla zúčastniť na tejto omši, vždy je to priestor pre stíšenie a pre modlitbu. Tak ako zaznelo v kázni, utrpenie je bežnou súčasťou každého z nás, každého života,“ povedala v Šaštíne prezidentka SR Zuzana Čaputová pre médiá.

„Je možno príjemné sa zamyslieť nad tým, ako utrpenie je šancou na premenu a na to, aby sme prehĺbili vzťah k samému sebe a súcit k druhým,“ dodala.

Pre Danka je Šaštín útočiskom

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko považuje Šaštín za jedno z miest, kam sa uchyľuje, keď mu je ťažko.

„Zvlášť v dnešný deň je to mimoriadne, keďže sa tu zišli zástupcovia z celého Slovenska. Je to miesto, kde treba skloniť hlavu a povedať si, že pri niektorých veciach sa treba poučiť a robiť ich lepšie,“ povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

„Tak ako bolo povedané v omši, v poslednej dobe nám chýba viera a disciplína,“ uviedol A. Danko po slávnostnej omši.

Pellegrini: Nie zlobe a nenávisti, áno jednote

Jednou z vecí, ktoré si z púte odniesol premiér Peter Pellegrini, je, že zlobou a nenávisťou sa nepohneme dopredu.

„Akoby sme prestali rešpektovať pravidlá. Akoby sme nechceli rešpektovať hodnoty a korene, na ktorých sme založení. Mali by sme o tom viac rozprávať,“ povedal.

„Uvedomil som si, že zlobou a nenávisťou sa nepohneme dopredu. Aj z tohto miesta by som chcel povedať, aby sme si uvedomili, že v jednote je sila. Ak prestaneme súperiť, tak Slovensko má pred sebou skvelú budúcnosť,“ poznamenal po omši predseda vlády SR.

Pútnici sa priviezli aj kráčali

Veriaci prichádzali do Šaštína autobusmi, ktoré organizovali ich farnosti, mnohí využili mimoriadne vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko, no niektorí dali prednosť putovaniu po vlastných nohách.

Skryť Vypnúť reklamu

Takto prichádzali do pútnického mestečka ľudia hlavne z oblasti Záhoria, peši však putovala aj skupina veriacich z Trnavy.

Pokračovanie púte v pondelok

Pútnické dni v Šaštíne uzatvorí v pondelok 16. septembra púť venovaná starým a chorým. Hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši so začiatkom o 10:30 bude bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.

Katolícka cirkev na Slovensku si sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, pripomína vždy 15. septembra, ktorý je dňom pracovného pokoja.

Chrám v Šaštíne je starobylým pútnickým miestom a národnou svätyňou Sedembolestnej Panny Márie.

Súvisiaci článok Na Národnej púti v Šaštíne pomáhajú dobrovoľníci z celého Slovenska

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Kresťanstvo

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

V rámci dohodnutých usmernení musia členské štáty urýchlene zaviesť potrebné technické riešenia na vnútroštátnej úrovni. Zaviesť covid pasy chcú do júna.

8 h
Zľava minister obrany Jaroslav Naď, premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Ruská strana avizuje primeranú reakciu. Koalícia a prezidentka tento krok chvália, opozícia ho kritizuje.

9 h
Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

13 h
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

16 h