SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Unikátny pravoslávny kostol v Medzilaborciach rekonštruujú a dúfajú, že bude dosť peňazí

Chrám v staroruskom štýle z roku 1949 je kultúrnou pamiatkou a pamätníkom dvoch vojen.

Chrám Svätého Ducha v Medzilaborciach v popredí so sochou Andyho Warhola.Chrám Svätého Ducha v Medzilaborciach v popredí so sochou Andyho Warhola. (Zdroj: TASR)

Medzilaborce – Siluetu ikonickej stavby Medzilaboriec, Pravoslávneho chrámu Svätého Ducha, dotvára v súčasnosti lešenie. Cieľom rekonštrukčných prác je obnova fasády.

Ako pre TASR uviedol duchovný správca miestnej pravoslávnej cirkvi Alexander Zalevskyj, rekonštrukciu potrebuje aj strecha chrámu, rozpočet s ňou však nepočíta.

Oprava vonkajšej fasády je pre jej veľkosť finančne náročná. Potrebnú sumu 50 000 eur venovalo ministerstvo financií. Podľa Zalevského slov to však na všetky opravy stačiť nebude.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pôvodne sa plánovala rekonštrukcia fasády, avšak pri detailnejšej obhliadke z lešenia vo výške sa zistilo, že i strechu je potrebné celú opraviť. Na streche sú zjavne viditeľné diery i narušenie strechy či krytiny,“ vysvetlil pop.

Prostriedky na rekonštrukciu strechy sú preto nútení hradiť z vlastných zdrojov a z milodarov. Mesto na svojej stránke na sociálnej sieti zverejnilo aj jeho list, ktorým žiada o finančnú výpomoc.

Chrám, postili v roku 1949 a podľa pravoslávnej cirkvi sa o to vo veľkej miere pričinil vtedajší československý minister obrany a neskorší prezident Ludvík Svoboda.

V roku 1963 ho vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku pod názvom „Chrám sv. Petra a Pavla“. Veriaci ho zároveň pomenovali aj Pamätníkom padlých hrdinov Slovanov v prvej a druhej svetovej vojne.

Skryť Vypnúť reklamu

Posledným väčším zásahom do vzhľadu kostola bola výzdoba vnútornej fasády, keď plochu asi 1 600 štvorcových metrov pokryl v 90. rokoch minulého storočia 350 ikonami ikonopisec Dimitrios Leussis. Gréckemu umelcovi žijúcemu v USA táto práca trvala štyri roky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Elke Breitenbachová.

To je hrubo protiústavné," hovorí o návrhu právnik, keďže preferencie založené na etnickom pôvode sú výslovne zakázané.

1 h
Ilustračné foto.

Rozhodnutie o tom, že sa v tomto školskom roku ruší len externá časť maturitnej skúšky považuje aliancia za nie veľmi šťastné.

14 h
Protesty v Rusku sprevádza masívne zatýkanie.

Ruská polícia mlátila ľudí obuškami. Moskva obvinila USA zo zasahovania do vnútorných záležitostí.

15 h
Arcibiskup José Horacio Gomez.

"Nemôžeme mlčať, keď je skoro milión nenarodených detí každý rok zavrhnutých v našej krajine," uvádza sa v liste.

19 h