SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Unikátny pravoslávny kostol v Medzilaborciach rekonštruujú a dúfajú, že bude dosť peňazí

Chrám v staroruskom štýle z roku 1949 je kultúrnou pamiatkou a pamätníkom dvoch vojen.

Chrám Svätého Ducha v Medzilaborciach v popredí so sochou Andyho Warhola.Chrám Svätého Ducha v Medzilaborciach v popredí so sochou Andyho Warhola. (Zdroj: TASR)

Medzilaborce – Siluetu ikonickej stavby Medzilaboriec, Pravoslávneho chrámu Svätého Ducha, dotvára v súčasnosti lešenie. Cieľom rekonštrukčných prác je obnova fasády.

Ako pre TASR uviedol duchovný správca miestnej pravoslávnej cirkvi Alexander Zalevskyj, rekonštrukciu potrebuje aj strecha chrámu, rozpočet s ňou však nepočíta.

Oprava vonkajšej fasády je pre jej veľkosť finančne náročná. Potrebnú sumu 50 000 eur venovalo ministerstvo financií. Podľa Zalevského slov to však na všetky opravy stačiť nebude.

SkryťVypnúť reklamu

„Pôvodne sa plánovala rekonštrukcia fasády, avšak pri detailnejšej obhliadke z lešenia vo výške sa zistilo, že i strechu je potrebné celú opraviť. Na streche sú zjavne viditeľné diery i narušenie strechy či krytiny,“ vysvetlil pop.

Prostriedky na rekonštrukciu strechy sú preto nútení hradiť z vlastných zdrojov a z milodarov. Mesto na svojej stránke na sociálnej sieti zverejnilo aj jeho list, ktorým žiada o finančnú výpomoc.

Chrám, postili v roku 1949 a podľa pravoslávnej cirkvi sa o to vo veľkej miere pričinil vtedajší československý minister obrany a neskorší prezident Ludvík Svoboda.

V roku 1963 ho vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku pod názvom „Chrám sv. Petra a Pavla“. Veriaci ho zároveň pomenovali aj Pamätníkom padlých hrdinov Slovanov v prvej a druhej svetovej vojne.

SkryťVypnúť reklamu

Posledným väčším zásahom do vzhľadu kostola bola výzdoba vnútornej fasády, keď plochu asi 1 600 štvorcových metrov pokryl v 90. rokoch minulého storočia 350 ikonami ikonopisec Dimitrios Leussis. Gréckemu umelcovi žijúcemu v USA táto práca trvala štyri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu