SME
Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Jan Žamboch: Zbohatnutie rozvojových krajín nie je pre nás hrozba, ale príležitosť

Južná Kórea bola pred 70 rokmi zaostalá krajina závislá na zahraničnej pomoci s pomerne veľkým populačným rastom a v dôsledku japonskej okupácie a kórejskej vojny úplne odlesnená. Dnes túto inováciami preslávenú krajinu les pokrýva zo 64 percent a o skúsenosti so zalesňovaním sa delí s Čínou a Mongolskom.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Akokoľvek chudoba tretieho sveta vyvoláva v západnom svete občasné vlny súcitu, je svet, kde ľudia tretieho sveta žijú na úrovni vyspelých krajín zvyčajne považovaný tými istými súcitnými ľuďmi za neudržateľný, a teda nežiaduci, čo napodiv bez odporu prijímajú aj niektorí kritici environmentalizmu, píše Jan Žamboch v článku Zbohatnutie rozvojových krajín nie je pre nás hrozba, ale príležitosť uverejnenom na webe Inštitútu Václava Klausa (IVK).

Svet, kde ľudia tretieho sveta žijú na našej úrovni, je nielen udržateľný, ale jeho udržateľnosť by bola ešte robustnejšia ako súčasná. Tí, ktorí sa tohto sveta obávajú, vôbec nepočítajú s tým, že na dosiahnutie našej životnej úrovne je nevyhnutné sa v čo najširšom meradle zúčastniť obchodnej výmeny.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokiaľ budú ľudia v chudobných krajinách bohatnúť, nielenže budú prijímať všetky naše technológie vrátane tých, ktorými chránime svoje životné prostredie, ale postupne budú čím ďalej viac prispievať k ich ďalšiemu rozvoju.

Ako v duchu Adama Smitha poznamenáva Matt Ridley vo svojej knihe Racionálny optimista, intelektuálny potenciál chudobných ľudí dnes zostáva nevyužitý, pretože definičným znakom chudoby je vysoká miera samozásobiteľstva, a teda nízka účasť na trhu tovarov a myšlienok.

Chudoba ľudí vyčerpáva činnosťami, ktoré za nás robia stroje, nedostatok lekárskej starostlivosti ich ničí ľahko liečiteľnými chorobami.

Keďže jediným zdrojom bohatstva je ľudská myseľ, a pretože platí, že tento zdroj je tým výdatnejší, čím viac ľudí si môže myšlienky vymieňať, je chudoba iných ľudí stratou aj pre nás.

Skryť Vypnúť reklamu

Zoberme si Podľa environmentálnych predstáv by sme na tom mali byť vinou bohatých Kórejcov horšie.

Pre environmentalistov je zvláštnym prípadom Afrika - symbol preľudnenia a chudoby. Pritom v Afrike je ľudí pomerne málo - v priemere 44 na km2 a ak nezapočítavajú Saharu a Kalahari, potom asi 60. V Holandsku ich je 488, v Česku 134.

Problémom väčšiny afrických krajín nie je preľudnenie, ale nadmerné regulácie a rozvojová pomoc, ktorá každý náznak spontánneho rozvoja spoľahlivo udusí.

Navyše žiadna populačná explózia sa dnes už nekoná ani v Afrike, aj keď medián veku je tam púhych 19,4 roka (v Česku 41,4 roka).

Rovnako ako v Kórei je riešením afrických problémov industrializácia, a tej sa pri vyššej hustote obyvateľov dosiahne ľahšie. Bohatnúci Afričania by samozrejme ako všetci ľudia mali čoraz menej detí a ich nároky na pôdu by sa vďaka moderným technológiám znížili.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina afrických vlád sa prekvapivo bráni využívaniu geneticky modifikovaných rastlín, avšak tento rok sa k niekoľkým rozumným krajinám pridala so svojimi 200 miliónmi ľudí Nigéria a povolila upravenú bavlnu a Vignu čínsku (fazuľa), ktorých pestovanie je oveľa menej náročné na používanie insekticídov, a je teda jednak výnosnejšie, jednak šetrnejšie k životnému prostrediu.

Nigéria sa navyše v júli pripojila k Africkej kontinentálnej dohode o voľnom obchode. To všetko sú kroky, ktoré k žiadnej neudržateľnosti nesmerujú.

Environmentalisti však namietnu, že hlavnú hrozbu pre planétu predstavuje uhlíková stopa a z nej vyplývajúce zmeny klímy. Všimnime si, že dnes už nie "otepľovanie", ale "zmeny" - katastrofisti sa poučili z neúspechu všetkých svojich predpovedí o vyčerpaní surovín, zničenie poľnohospodárskej pôdy a o pandémiách chorôb a volia hrozby a formulácie čím ďalej vágnejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Je pravda, že únik z chudoby bez fosílnych palív nie je možný, rovnako ako nie je možné bez fosílnych palív vysokú životnú úroveň udržať. Podstatné však je, že dôkazy o škodlivosti spaľovaní fosílnych palív neexistujú.

Zmeny klímy, mnohokrát razantnejší ako dnes, prebiehali vždy, v časoch bez ľudí aj v časoch, keď ľudia fosílne palivá nepoznali.

Veľkou autoritou pre zástancov uhlíkovej stopy je Medzivládny panel pre klimatickú zmenu (IPCC), avšak ohľadom vierohodnosti jeho správ stačí neprehliadnuť slovo "medzivládny" v názve tejto inštitúcie a vedieť, že "zloženie autorského tímu má odrážať rad vedeckých, technických a sociálno-ekonomických pohľadov a východísk " a že "IPCC tiež usiluje o rovnováhu medzi mužmi a ženami... "

Skryť Vypnúť reklamu

Je to politická inštitúcia s vedeckou kamuflážou.

Žiadne dôkazy o škodlivom vplyve človeka na klímu nepredkladá, pretože politické inštitúcie vedecké dôkazy z podstaty predkladať nemôžu, ponúka len akýsi konsenzus týkajúci sa značne širokých odhadov vývoja systému, ktorý je ovplyvňovaný radom na ľudstve úplne nezávislých premenných.

Brojiť proti oslobodzovaniu z chudoby len preto, že sa pár rodovo vyvážených, vládami vybraných ľudí so správnymi socioekonomickými názormi bojí zrovna oxidu uhličitého, je úplne neprijateľné.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Arcibiskup Ján Babjak udelil nižšie svätenia.

Ocenil, že sa nehanbili priznať k svojej viere.


kW 20 h
Ruský prezident Vladimir Putin.

Chce, aby USA odstránili z Európy svoj jadrový dáždnik a umožnili Rusku obnoviť svoju sféru vplyvu vo východnej Európe ako za sovietskej éry.


cs.gatestoneinstitute.org 20. jan
Povoľte šatky! Žiadali študentky na marcovej demonštrácii v Istanbule. Ústavný súd im nevyhovel.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané.


TASR 19. jan
Michal Šimečka

Europoslanec sa stal prvým slovenským podpredsedom EP. Získal 494 hlasov.


SITA 19. jan
Skryť Zatvoriť reklamu