SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Mladí migranti klamú o svojom veku v 40 percentách riešených prípadov, zistili nemeckí lekári

Súdni lekári z Münsteru vyšetrovali v uplynulých rokoch takmer 600 „maloletých utečencov bez sprievodu“, ktorých vek bol predmetom pochybností. Ukázalo sa, že asi 40 percent mladých mužov boli dospelí. Prišli tak o osobitné postavenie v azylovom konaní.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Utečenci prichádzajúci do Nemecka, ktorí tvrdia, že sú mladí, sú už v mnohých prípadoch dospelí, píše server Focus online.

Tento záver naznačuje ešte neuverejnená štúdia Ústavu pre súdne lekárstvo v Münsteri. V posledných niekoľkých rokoch forenzne vyšetrili takmer 600 mladých ľudí v neurčitom veku.

Podľa vyšetrovania sa preukázalo, že približne 40 percent utečencov, ktorí pri vstupe do Nemecka stali neplnoletými, bolo vo veku 18 rokov a viac.

V rámci štúdie boli v rokoch 2007 až 2018 analyzované všetky správy o veku inštitútu. Príkazy na jednotlivé prípady prišli od súdov a úradov starostlivosti o mládež, ktoré mali pochybnosti o veku „maloletých utečencov bez sprievodu“.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina z nich boli mladí muži (92 percent) z Afganistanu, Guiney, Alžírska a Eritrei.

Záver: Z 594 utečencov vyšetrovaných v Münsteri malo 234 minimálny vek 18 rokov alebo viac. To predstavuje 39,4 percenta zo skúmaných prípadov.

„Medzi zostávajúcich 60 percent môžu byť aj ďalší utečenci, ktorí už dosiahli vek 18, ale nedokázali by sme to s potrebnou presnosťou,“ uviedol zástupca ústavu súdny lekár Andreas Schmeling.

V prípade pochybností je utečenec klasifikovaný ako maloletý

Profesor forenznej vedy pokračuje: „Pretože nemôžeme presne určiť dátum narodenia, existuje sivá oblasť. Toto kolísanie vždy interpretujeme v prospech dotknutej osoby, takže v prípade pochybností je klasifikovaný ako maloletý.“

Vek bol určený kombináciou niekoľkých metód: všeobecné fyzikálne vyšetrenie, špeciálne zubné vyšetrenie s röntgenom chrupu a röntgenové vyšetrenie ruky. V prípade zrelého skeletu boli vyšetrené aj kľúčne kosti.

SkryťVypnúť reklamu

Schmeling tvrdí, že práve analýzou kľúčnej kosti sa dá dokázať, že niekto má 18 rokov alebo viac.

Každý, kto má menej ako 18 rokov, má štatút osobitnej ochrany

Mladí utečenci, ktorí vstupujú bez rodičov a pasu, sú osobitne chránení ako „maloleté osoby bez sprievodu“. Na nich sa pri podávaní žiadosti o azyl vzťahujú osobitné pravidlá. Preto sa o utečencov mladších ako 18 rokov starajú úrady starostlivosti o deti.

Neprichádzajú do kolektívnych útulkov, ale sú ubytovaní u príbuzných, pestúnskych rodín alebo v špeciálnych strediskách. Podľa Nemeckej asociácie miest a obcí sú náklady, ktoré znášajú federálne a miestne samosprávy za jedného mladíka okolo 5 000 eur mesačne.

Ich počet klesá - v roku 2018 sa nemecké úrady starostlivosti o mládež dočasne postarali o približne 12 200 maloletých bez sprievodu, v roku 2017 ich bolo 22 500 a v roku 2016 takmer 45 000.

SkryťVypnúť reklamu

Často nie sú žiadne papiere, ale „dobré tipy“ od pašerákov

Skutočnosť, že utečenci pri vstupe do krajiny robia iba vágne alebo nepravdivé vyhlásenia o svojom veku, nie je vždy zlý úmysel. Niekedy nikdy nemali rodný list alebo platné cestovné doklady. Zároveň existuje veľa prípadov, keď pašeráci povzbudzujú mladých ľudí, aby tvrdili, že majú menej ako 18 rokov, aby získali lepšiu ochranu azylu a vyššie sociálne dávky v Európe.

Podľa Schmelinga diagnostika forenzného veku významne prispieva k bezpečnosti v Nemecku. Zároveň vylučuje dospelých, ktorí sa pri vstupe do Nemecka úmyselne stali mladšími, a tak prispieva k tomu, že obmedzené zdroje prospievajú skutočným maloletým.

Pediatri kritizujú lekárske testy

Schmeling zároveň odmieta kritiku lekárskych testov na určenie veku. Najmä združenia „Medzinárodní lekári na zabránenie jadrovej vojny“, „Spolková asociácia maloletých utečencov bez sprievodu“ a „Nemecký detský fond“ odmietajú túto metódu ako nepresnú, neetickú, a preto neprípustnú.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Nemeckej lekárskej asociácie je röntgenové snímanie bez lekárskej indikácie zásahom do fyzickej integrity ľudí.

Stanovenie veku v trestných veciach veľmi dôležité

Dôležitosť určenia veku mladých utečencov v praxi sa prejavuje okrem iného v trestnom konaní. Súdy musia vedieť, či sa má uplatňovať trestné právo pre mladistvých alebo pre dospelých, čo tiež ovplyvňuje úroveň rozsudku.

Dva z najpozoruhodnejších konaní v tomto ohľade boli vraždy Márie L. vo Freiburgu v roku 2016 a Mii V. v Kandeli v roku 2017. V obidvoch súdnych konaniach pôsobil ako odhadca veku práve Schmeling.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu