SME
Pondelok, 1. jún, 2020 | Meniny má ŽanetaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Mladí migranti klamú o svojom veku v 40 percentách riešených prípadov, zistili nemeckí lekári

Súdni lekári z Münsteru vyšetrovali v uplynulých rokoch takmer 600 „maloletých utečencov bez sprievodu“, ktorých vek bol predmetom pochybností. Ukázalo sa, že asi 40 percent mladých mužov boli dospelí. Prišli tak o osobitné postavenie v azylovom konaní.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Utečenci prichádzajúci do Nemecka, ktorí tvrdia, že sú mladí, sú už v mnohých prípadoch dospelí, píše server Focus online.

Tento záver naznačuje ešte neuverejnená štúdia Ústavu pre súdne lekárstvo v Münsteri. V posledných niekoľkých rokoch forenzne vyšetrili takmer 600 mladých ľudí v neurčitom veku.

Podľa vyšetrovania sa preukázalo, že približne 40 percent utečencov, ktorí pri vstupe do Nemecka stali neplnoletými, bolo vo veku 18 rokov a viac.

V rámci štúdie boli v rokoch 2007 až 2018 analyzované všetky správy o veku inštitútu. Príkazy na jednotlivé prípady prišli od súdov a úradov starostlivosti o mládež, ktoré mali pochybnosti o veku „maloletých utečencov bez sprievodu“.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšina z nich boli mladí muži (92 percent) z Afganistanu, Guiney, Alžírska a Eritrei.

Záver: Z 594 utečencov vyšetrovaných v Münsteri malo 234 minimálny vek 18 rokov alebo viac. To predstavuje 39,4 percenta zo skúmaných prípadov.

„Medzi zostávajúcich 60 percent môžu byť aj ďalší utečenci, ktorí už dosiahli vek 18, ale nedokázali by sme to s potrebnou presnosťou,“ uviedol zástupca ústavu súdny lekár Andreas Schmeling.

V prípade pochybností je utečenec klasifikovaný ako maloletý

Profesor forenznej vedy pokračuje: „Pretože nemôžeme presne určiť dátum narodenia, existuje sivá oblasť. Toto kolísanie vždy interpretujeme v prospech dotknutej osoby, takže v prípade pochybností je klasifikovaný ako maloletý.“

Vek bol určený kombináciou niekoľkých metód: všeobecné fyzikálne vyšetrenie, špeciálne zubné vyšetrenie s röntgenom chrupu a röntgenové vyšetrenie ruky. V prípade zrelého skeletu boli vyšetrené aj kľúčne kosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Schmeling tvrdí, že práve analýzou kľúčnej kosti sa dá dokázať, že niekto má 18 rokov alebo viac.

Každý, kto má menej ako 18 rokov, má štatút osobitnej ochrany

Mladí utečenci, ktorí vstupujú bez rodičov a pasu, sú osobitne chránení ako „maloleté osoby bez sprievodu“. Na nich sa pri podávaní žiadosti o azyl vzťahujú osobitné pravidlá. Preto sa o utečencov mladších ako 18 rokov starajú úrady starostlivosti o deti.

Neprichádzajú do kolektívnych útulkov, ale sú ubytovaní u príbuzných, pestúnskych rodín alebo v špeciálnych strediskách. Podľa Nemeckej asociácie miest a obcí sú náklady, ktoré znášajú federálne a miestne samosprávy za jedného mladíka okolo 5 000 eur mesačne.

Ich počet klesá - v roku 2018 sa nemecké úrady starostlivosti o mládež dočasne postarali o približne 12 200 maloletých bez sprievodu, v roku 2017 ich bolo 22 500 a v roku 2016 takmer 45 000.

Skryť Vypnúť reklamu

Často nie sú žiadne papiere, ale „dobré tipy“ od pašerákov

Skutočnosť, že utečenci pri vstupe do krajiny robia iba vágne alebo nepravdivé vyhlásenia o svojom veku, nie je vždy zlý úmysel. Niekedy nikdy nemali rodný list alebo platné cestovné doklady. Zároveň existuje veľa prípadov, keď pašeráci povzbudzujú mladých ľudí, aby tvrdili, že majú menej ako 18 rokov, aby získali lepšiu ochranu azylu a vyššie sociálne dávky v Európe.

Podľa Schmelinga diagnostika forenzného veku významne prispieva k bezpečnosti v Nemecku. Zároveň vylučuje dospelých, ktorí sa pri vstupe do Nemecka úmyselne stali mladšími, a tak prispieva k tomu, že obmedzené zdroje prospievajú skutočným maloletým.

Pediatri kritizujú lekárske testy

Schmeling zároveň odmieta kritiku lekárskych testov na určenie veku. Najmä združenia „Medzinárodní lekári na zabránenie jadrovej vojny“, „Spolková asociácia maloletých utečencov bez sprievodu“ a „Nemecký detský fond“ odmietajú túto metódu ako nepresnú, neetickú, a preto neprípustnú.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Nemeckej lekárskej asociácie je röntgenové snímanie bez lekárskej indikácie zásahom do fyzickej integrity ľudí.

Stanovenie veku v trestných veciach veľmi dôležité

Dôležitosť určenia veku mladých utečencov v praxi sa prejavuje okrem iného v trestnom konaní. Súdy musia vedieť, či sa má uplatňovať trestné právo pre mladistvých alebo pre dospelých, čo tiež ovplyvňuje úroveň rozsudku.

Dva z najpozoruhodnejších konaní v tomto ohľade boli vraždy Márie L. vo Freiburgu v roku 2016 a Mii V. v Kandeli v roku 2017. V obidvoch súdnych konaniach pôsobil ako odhadca veku práve Schmeling.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

Pápež žiada, aby chorým v Amazónii i vo svete nechýbala lekárska starostlivosť

Išlo o pápežov prvý príhovor k veriacim z okna Apoštolského paláca vo Vatikáne po takmer troch mesiacoch.

Pápež František.
Slovensko

Koalícia nebude mať spoločného kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry, tvrdí Krajniak

Pellegrini deklaruje, že v prípade mien prokurátorov ako Šanta, Žilinka či Vasiľ Špirko by sa minimálne na jednom z nich vedeli v prípade voľby nového generálneho prokurátora s koalíciu zhodnúť.

Budova Generálnej prokuratúry v Bratislave.
Názory

Marian Kechlibar: Malá odbočka k letu draka

V sobotu po prvýkrát odštartovala nová kozmická loď s ľuďmi. Zaslúži si to rýchly komentár, prečo je tento let prelomový.

Vizualizácia odpojenia kapsule Crew Dragon od rakety Falcon 9.
Slovensko

Pellegrini: Konflikt v Smere je už dlho, rozhodnúť by sa malo do leta

Minister Krajniak upozorňuje, že na začiatku mala vysoké preferencie aj strana exprezidenta Kisku. Keď z funkcie odišiel, situácia sa zmenila.

Peter Pellegrini odovzdal  prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi druhý návrh na členov jeho vlády.