SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky

Na Slovensku sa podľa elektrotechnických firiem prijímajú opatrenia ohrozujúce zamestnanosť

Nesystémové zvyšovanie minimálnej mzdy môže podľa zväzu mnohé podniky ohroziť natoľko, že budú nútené prepúšťať.

O úprave minimálnej mzdy bude parlament rokovať na aktuálnej septembrovej schôdzi. O úprave minimálnej mzdy bude parlament rokovať na aktuálnej septembrovej schôdzi. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Napriek ochladzovaniu ekonomiky a neustálemu volaniu zamestnávateľov po stabilite a predvídateľnosti sa na Slovensku prijímajú opatrenia, ktoré deformujú podnikateľské prostredie a výrazne ohrozujú zamestnanosť.

Tvrdia to predstavitelia Zväzu elektrotechnického priemyslu SR.

„Už dnes v elektrotechnickom sektore pociťujeme znížený počet objednávok na rok 2020. Zamestnávatelia viac ako kedykoľvek predtým potrebujú predvídateľnosť mzdových výdavkov na niekoľko rokov vopred, stabilitu a systémovosť prijímaných legislatívnych opatrení,“ uviedol generálny sekretár zväzu Andrej Lasz.

Skryť Vypnúť reklamu

Celému odvetviu by podľa neho pomohla aj väčšia iniciatíva vlády v oblasti vedy a výskumu.

„Práve inovácie prispejú k výrobe s väčšou pridanou hodnotou, čo zvyšuje konkurencieschopnosť v celosvetovom meradle,“ doplnil.

Problém je aj zvyšovanie minimálnej mzdy

Firmám pôsobiacim v elektrotechnickom priemysle sa nepáči snaha o ďalšie navýšenie minimálnej mzdy.

Skokovitý nárast minimálnej mzdy má podľa ich predstaviteľov negatívny vplyv na konkurencieschopnosť ekonomiky a zároveň priamy vplyv na pracovné miesta.

„V elektrotechnickom priemysle ľudia za minimálnu mzdu nepracujú, avšak tým, že minimálna mzda je napojená na príplatky za prácu, jej nesystémové a radikálne zvyšovanie môže mnohé podniky ohroziť natoľko, že budú nútené prepúšťať. Zvýšením minimálnej mzdy o niekoľko desiatok eur pomôžeme 4 % Slovákov, ktoré ju poberajú. Oveľa viac ľudí to však môže pripraviť o prácu,“ myslí si Lasz.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobne pritom na snahu o navyšovanie minimálnej mzdy reagovali v minulosti aj predstavitelia strojárskeho či chemického priemyslu.

Rokovať budú už na tejto schôdzi

O úprave minimálnej mzdy bude parlament rokovať na aktuálnej septembrovej schôdzi.

Poslanci za Smer-SD predložili návrh novely zákona, podľa ktorého by najnižšie hrubé zárobky na Slovensku od roku 2021 tvorili najmenej 60 % z priemernej mzdy na Slovensku.

V roku 2021 by tak minimálna mzda mala dosiahnuť aspoň 60 % z priemernej mzdy na Slovensku v roku 2019.

Rokovať sa bude aj o návrhu novely Zákonníka práce od poslancov za SNS, podľa ktorého majú mať aj rodičia do 33 rokov veku od začiatku budúceho roka nárok na päť týždňov dovolenky namiesto súčasných štyroch týždňov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

V rámci dohodnutých usmernení musia členské štáty urýchlene zaviesť potrebné technické riešenia na vnútroštátnej úrovni. Zaviesť covid pasy chcú do júna.

7 h
Zľava minister obrany Jaroslav Naď, premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Ruská strana avizuje primeranú reakciu. Koalícia a prezidentka tento krok chvália, opozícia ho kritizuje.

8 h
Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

12 h
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

15 h