SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Vládna koalícia je funkčná, dôkazom sú schválené sociálne zákony, hovorí Fico

Kandidátku Smeru-SD predloží budúci týždeň. Čo sa týka moratória na prieskumy, nedbal by, keby bolo 60-dňové. Verí, že štyroch kandidátov na Ústavný súd budúci týždeň zvolia.

Predseda Smeru Robert Fico.Predseda Smeru Robert Fico. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Vládna koalícia je absolútne funkčná, dôkazom toho je aj schválenie a posunutie viacerých návrhov zákonov z dielne Smeru-SD do druhého čítania. Vyhlásil to v piatok na tlačovej konferencii predseda Smeru-SD Robert Fico.

"Všetky návrhy zákonov, ktoré sme si dohodli v rámci spolupráce, prechádzajú úplne hladko, podstatne väčšou ako ústavnou väčšinou. Sme svedkami veľkej sociálnej žatvy. Predkladáme prelomové zákony, ktoré tu doteraz neboli," vyhlásil Fico.

Smeru-SD do druhého čítania prešla novela zákona o minimálnej mzde, ktorou sa má určiť vzorec jej pravidelného zvyšovania, návrh na úpravu poskytovania náhradného výživného či zvýšenie rodičovského príspevku.

SkryťVypnúť reklamu

"Garantujeme, že ak budeme súčasťou ďalšej vládnej koalície, budeme chrániť všetky sociálne opatrenia, ktoré sme prijali. Nepôjdeme cestou znižovania sociálneho štandardu. Ochránime sociálny štát, my sme mu dali pečať ako sociálneho štátu," hovorí Fico.

Zároveň uviedol, že ho prekvapila podpora návrhu na zmeny v oblasti náhradného výživného, do druhého čítania ho posunulo 126 poslancov.

"To len poukazuje, že návrh zákona je kvalitne pripravený. Robili sme ho v spolupráci s miestnymi a centrálnymi úradmi. Vyriešili sme problém matiek alebo otcov, ktorým nie je platené výživné," podotkol Fico.

Zároveň ocenil, že v parlamente prešli aj ďalšie návrhy zákonov, ktoré pripravili koaliční partneri. Ide napríklad o zníženie DPH na vybrané potraviny, schválené bolo zrušenie koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov, SNS priniesla zmeny aj v športovej oblasti, znížila sa daň pre firmy a živnostníkov s obratom do 100 000 eur, Mostu-Híd prešiel návrh na zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidátku Smeru predstaví budúci týždeň

Fico tiež povedal, že Smer-SD predstaví kandidátku do volieb a jej lídra v krátkom čase a po voľbách nepôjde cestou znižovania sociálnych štandardov.

"Ochránime sociálny štát. To bude hlavný obsah našej politiky," povedal Fico s tým, že hoci sa bude opozícia pokúšať ísť do volieb "len kriminalizáciou", Smer-SD zotrvá na obrane sociálnych opatrení.

Fico zároveň avizoval, že v krátkom čase informuje aj o lídrovi kandidátky a ďalšom postupe do volieb. Naznačil, že by to mohlo byť na tlačovej konferencii začiatkom budúceho týždňa.

"Nepatrím a nikdy nebudem patriť medzi lídrov, ktorí stranu založia a ju potom sami pošlú do hrobu," reagoval na otázku, či bude lídrom strany on, alebo premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

SkryťVypnúť reklamu

Poukázal pri tom na výsledky Smeru-SD. Strana má podľa jeho slov ambíciu piatykrát vyhrať voľby a skladať opäť vládu, čomu prispôsobí Fico aj svoje ďalšie rozhodnutia.

Moratórium na prieskumy

Fico súhlasí s predĺžením zákazu zverejňovania prieskumov pred voľbami na 30 dní. Povedal, že klub Smeru-SD návrh v pléne podporí.

"Manipuláciami s prieskumami verejnej mienky je očividná. Používajú sa na nekalé ovplyvňovanie ľudí," skonštatoval Fico s tým, že podľa neho by bolo aj predĺženie moratória na 60 dní v poriadku.

Zdôraznil, že v koalícii sa o tom bavili a klub Smer-SD návrh podporí.

Na otázku, či vie povedať konkrétne príklady, keď došlo k manipulácii verejnej mienky, odpovedal, že boli v minulosti prieskumy, pri ktorých bola odchýlka od reálnych výsledkov okolo 11 percent, čo nepovažuje za relevantné.

SkryťVypnúť reklamu

Lehota na zákaz uverejňovania predvolebných prieskumov by sa mohla predĺžiť z aktuálnych 14 na 30 dní pred voľbami.

Zmenu chce predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) presadiť formou pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá je aktuálne v druhom čítaní.

Tú NR SR predložili poslanci Smeru-SD. Danko si je istý, že návrh prejde ešte v tomto roku a bude dotýkať aj blížiacich sa parlamentných volieb.

Je šanca, že kandidáti na ÚS budú zvolení

Fico si myslí, že je obrovská šanca na to, aby boli zvolení zvyšní kandidáti na ústavných sudcov. Smer-SD podľa neho navrhne tajnú voľbu, strana však bude rešpektovať rozhodnutie parlamentu o spôsobe voľby. Parlament má kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR vyberať v stredu (25. 9.). Pôjde už o piatu voľbu.

SkryťVypnúť reklamu

"Myslím si, že budú vybratí štyria kandidáti, ktorí budú ponúknutí prezidentke na rozhodnutie," povedal Fico na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že chce proces voľby ústavných sudcov ukončiť.

Vo vládnej koalícii podľa Fica ešte nie je dohoda na spôsobe voľby. Aj naďalej si myslí, že tajná voľba je najväčší výdobytok demokracie.

"Cúvame naspäť, ak ustupujeme z tajnej voľby, každý významný funkcionár je volebný v tajnej voľbe," doplnil s tým, že strana v pléne navrhne tajnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov.

Smer-SD už viackrát zopakoval, že ak verejná voľba nájde podporu väčšiny, strana by k nej mohla pristúpiť. Verejnú voľbu kandidátov presadzujú koaličný Most-Híd aj SNS. Parlament doteraz volil kandidátov tajne.

SkryťVypnúť reklamu

Na zvolenie potrebného počtu kandidátov vyzval snemovňu aj predseda ÚS Ivan Fiačan. V stredu v pléne NR SR vyhlásil, že je potrebné zabezpečiť riadny chod tohto ústavného orgánu.

Poslanci budú kandidátov vyberať zo 16 uchádzačov. Snemovni sa stále nepodarilo zvoliť dostatočný počet kandidátov. Zvoliť by mali ešte štyroch.

Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov. Zákonodarcovia v doterajších voľbách zvolili 14 kandidátov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu