SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Slovenské námestia sa opäť zaplnili: Rečníci žiadali odchod špeciálneho prokurátora Kováčika

Na bratislavskom proteste sa zúčastnilo približne štyri- až päťtisíc ľudí. V Žiline vystúpil aj otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak.

Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko: Nezabudneme. Pokračujeme. 20. septembra 2019 na Námestí Slobody v Bratislave.Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko: Nezabudneme. Pokračujeme. 20. septembra 2019 na Námestí Slobody v Bratislave. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

BRATISLAVA – Na v poradí dvanástom bratislavskom proteste Za slušné Slovensko, ktorý sa konal dnes večer na Námestí Slobody v Bratislave, žiadali účastníci aj rečníci odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ako aj odchod súčasnej koalície.

„Dušan Kováčik, nemáte ďalej čo robiť na špeciálnej prokuratúre, odstúpte,“ uviedla z pódia jedna z organizátorov a tvárí organizácie Za slušné Slovensko Karolína Farská.

Okrem kritiky špeciálneho prokurátora Kováčika organizátori kritizovali súčasnú vládu za nezvládnutú reformu nemocníc, lustráciu novinárov, odvolanie šéfa činohry Slovenského národného divadla Michala Vajdičku, ktorý bol taktiež na zhromaždení, alebo neschopnosť udržať vyrovnaný rozpočet.

SkryťVypnúť reklamu

„Kvôli tejto vláde strácajú ľudia dôveru v štátne inštitúcie, roky ignorovala ich problémy,“ uviedli organizátori zhromaždenia.

Medzi vystupujúcimi bolo aj viacero hercov, ako napríklad Juraj Kemka, Kristína Tormová alebo herci Tomáš Maštalír, Boris Farkaš, Táňa Pauhofová a režisér Juraj Nvota, ktorí prečítali list rodiny Kuciakovcov.

Herci kritizovali predovšetkým nedávno zverejnenú komunikáciu z aplikácie Threema.

„Jedna z najhorších vecí, čo sa hercovi môže stať, že je paralyzovaný, pretože má trému. Dnes na Slovensku mnoho vplyvných ľudí zisťuje, aké je to byť celkom paralyzovaní strachom vďaka Threeme. Títo ľudia sa neštítili ničoho, aby sa udržali pri moci a peniazoch. Využívali kamarátšafty a ukradli nám právny štát,“ uviedol Kemka.

„Aj keď to vyzerá, že sa už veľa zmenilo, zla je ešte stále veľmi veľa. Takmer denne sledujeme nové a nové prepojenia, ktoré nemôžeme dopustiť a ktoré v demokraticky fungujúcej krajine, v spravodlivej spoločnosti, v kultúrnom štáte nemajú mať miesto. Predstavte si, že ste obyčajný človek, ktorý hľadá pravdu a spravodlivosť. Okamžite sa stávate pre zlo nepohodlným. Šírenie nenávisti za konštruktívnu kritiku a očierňovanie ľudí, ktorí upozornia na korupciu, je zločin,“ povedali umelci z listu rodiny Kuciakovcov.

Na pódiu v Bratislave vystúpili so svojimi prejavmi okrem iných aj psychiater Jozef Hašto či novinár Matúš Kostolný. Priestor dostali aj zástupcovia učiteľov, sestier a organizátori podporili tiež globálny klimatický štrajk. Podujatie už tradične ukončil zaspievaním štátnej hymny Juraj Benetin.

SkryťVypnúť reklamu

V Žiline vystúpil aj otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak

Po siedmich mesiacoch sa na žilinskom Námestí Andreja Hlinku opäť hovorilo o slušnom Slovensku. Zhromaždenie bolo nielen pripomenutím dvoch hlavných požiadaviek iniciatívy, ale predovšetkým spomienkou na novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú, od vraždy ktorých uplynulo už viac ako poldruha roka. Medzi rečníkmi sa objavil aj otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak.

Jozef Kuciak na úvod svojho príhovoru poďakoval približne trom stovkám prítomných za účasť a vyzval ich k dôslednému sledovaniu informácií, ktoré sa v súvislosti s vyšetrovaním vraždy jeho syna a priateľky objavujú.

"My chceme, aby pravda vyšla najavo a ak sa mi dostane niečo do rúk, som ochotný to vždy zverejniť len preto, aby sa pravda ukázala. Aby sa nemohol nikto vyhovárať, že on s tým nič nemá. Ako sa tak na to pozerám, do celej kauzy boli zapletené nielen súdy, ale aj vysokopostavení policajti, ba aj prokurátori. V akej krajine sme to vlastne žili?" vyhlásil Jozef Kuciak.

Jeho predrečník Ján Máhrik, mladý žilinský kazateľ, pripomenul blížiace sa 30. výročie myšlienky Václava Havla o víťazstve pravdy a lásky nad lžou a nenávisťou.

SkryťVypnúť reklamu

"Nezabudnime však ani na myšlienku T. G. Masaryka "Pravda víťazí, ale je to fuška!". "Jedna z kľúčových vlastností, ktorú by ľudia riadiaci našu krajinu mali mať, je oddanosť transparentnosti a pravde. Preto chcem poďakovať všetkým, bez ohľadu na politickú príslušnosť a farbu odznaku, ktorý nosia na klope saka, všetkým, ktorí hľadajú pravdu a bojujú za ňu," povedal Máhrik.

Organizátori žilinského zhromaždenia pri jeho príprave využili fakt, že sa v meste koná aj 16. ročník Žilinského literárneho festivalu. Pozvanie na zhromaždenie prijali spisovateľ Peter Juščák, novinár Andrej Bán, ale aj literárny kritik Pavol Zajac.

"Nesmieme ostať stáť na polceste. Za rok a pol sa mnohé zmenilo. Vďaka vám všetkým už nie je Robert Fico predsedom vlády a Robert Kaliňák ministrom vnútra. Ministrom vnútra už nie je ani Tomáš Drucker, ktorý nechcel odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara a ani ten už nie je policajným prezidentom. To si všetko treba opakovať, aby sme neboli malomyseľní," vyzval vo svojom príhovore Peter Zajac.

SkryťVypnúť reklamu

Na pódiu vystúpila aj Iveta Uhliariková, sestra nezvestného novinára Pavla Rýpala, ktorého prípad sa ani po jedenástich rokoch nevyšetril.

Čaputová považuje volanie občanov po spravodlivosti za oprávnené

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje volanie občanov po spravodlivosti za oprávnené. Tvrdí, že všetci potrebujú poznať mená vrahov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ako aj ich objednávateľov. Uviedla to na sociálnej sieti na margo piatkových protestov iniciatívy Za slušné Slovensko.

"Volanie verejnosti, aby Slovenská republika bola právnym štátom, v ktorom vládne zákon, kde má každý občan rovný prístup k spravodlivosti, kde aj všetci verejní činitelia, teda politici, sudcovia, prokurátori, či policajti nesú zodpovednosť za svoje prípadné zlyhania, je oprávnené," uviedla prezidentka.

SkryťVypnúť reklamu

Dodala, že takéto volanie považuje za prihlásenie sa k ideálom, ktoré sú späté s demokraciou.

"Vážim si, že občianske protesty u nás majú pokojný priebeh. Veľmi si želám, aby v takomto duchu aj pokračovali: slušne, s najlepším a najúprimnejším záujmom o našu krajinu," uzavrela prezidentka.

Zhromaždenia sa Za slušné Slovensko sa konali v 12 slovenských mestách a tiež v Brne, Viedni, Londýne, Melbourne a Glasgowe.

Posledný protest iniciatívy Za slušné Slovensko sa konal na výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 21. frebruára. V Bratislave sa na ňom vtedy podľa odhadov zúčastnilo 20 000 až 30 000 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu