SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Macron mení rétoriku: V otázke migrácie chce výrazne pritvrdiť

Povedal, že pašeráci ľudí zneužívajú otvorenosť Francúzska a že mnohí z migrantov chcú len využívať štedré sociálne systémy.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron.Francúzsky prezident Emmanuel Macron. (Zdroj: TASR/AP)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý predtým tvrdil, že Európa si na masovú migráciu "musí zvyknúť", sa rozhodol výrazne pritvrdiť, píše server novinky.cz.

Pred poslancami svojej strany Republika vpred! tento týždeň povedal, že pašeráci ľudí zneužívajú otvorenosti Francúzska a že mnohí z migrantov chcú len využívať štedré sociálne systémy.

"Ľudia z vyšších vrstiev s tým problém nemajú, pretože sa s tým v živote nestretnú. Ale robotníci sú s tým konfrontovaní, "zdôraznil Macron, keď predstavoval svoje plány pre druhú polovicu svojho päťročného mandátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Oznámenie neprišlo ako blesk z čistého neba. Macron tvrdšiu migračnú politiku naznačoval už od minulej jesene, keď kulminovalo hnutie tzv. Žltých viest, ktoré pritiahlo aj Francúzov, ktorí považovali jeho prisťahovaleckú politiku za príliš liberálnu.

"Prílev migrantov do Európy je teraz rekordne nízky, ale počet žiadostí o azyl vo Francúzsku nikdy nebol vyšší," posťažoval sa teraz francúzsky prezident a dodal:

"V snahe vyzerať ako humanisti sme niekedy až príliš laxný."

Podľa oficiálnych dát vlani o azyl prvýkrát požiadalo viac ako 114-tisíc ľudí. To je trojnásobok než pred desiatimi rokmi a ide aj o viac ako pätinový nárast oproti roku 2017. Azyl však v krajine získalo len 33-tisíc ľudí.

Celkovo potom povolenie na trvalý pobyt dostalo 256-tisíc ľudí, zvyčajne išlo o príbuzných migrantov už usadených vo Francúzsku, podotkol denník The Financial Times.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident viní socialistické vlády

V tejto súvislosti centrista Macron obvinil skoršie socialistickej vlády, že problém "po desaťročia ignorovali" a že nečinnosť jeho predchodcov vháňala vidiecke voliča do náručia protiimigračních zoskupení.

"Máme len jedného protivníka: Národný front," povedal ďalej Macron v narážke na starý názov krajne pravicovej strany Národné združenie Marine Le Penovej, ktoré sa vlani premenovalo v snahe zmyť povesť rasistického zoskupenia a zvýšiť svoju príťažlivosť.

"Prisťahovalectvo je problém, ktorý musíme riešiť s vyzretosťou a vyrovnanosťou," zdôraznil ďalej s tým, že rôzne vrstvy francúzskej populácie sú "veľmi nervózne".

Kritika prišla od ľavice aj od Le Penovej, ktorá vyhlásila, že Macronovmu novému protiimigračnému postoju neverí.

Skryť Vypnúť reklamu

Odsúdenia se však Macron dočkal aj z vlastních radov, keď sa 15 poslancov jeho strany proti prezidentovým slovám vymedzilo v spoločnom vyhlásení.

Šéf Elyzejského paláca nastolil otázku prísnejšej imigračnej politiky vo chvíli, keď denník Le Monde zverejnil prieskum, ktorý potvrdzuje silnejúci odpor Francúzov voči prisťahovalcom.

Podľa ankety si 63 percent občanov myslí, že je v krajine "príliš veľa cudzincov".

Kvóty opäť na stole

Dve tretiny opýtaných ďalej uviedli, že sa prisťahovalci nijako nesnažia integrovať do francúzskej spoločnosti.

"Efektívnejšiu" prisťahovaleckú politiku požadoval Macron tiež pri stredajšej návšteve v Ríme, kde sa moci nedávno ujala nová vláda.

Európski politici podľa neho kvôli nejednotnosti nedokázali účinne problému migrácie čeliť. Nastolil pritom opäť myšlienku automatického mechanizmu prerozdeľovania migrantov.

Skryť Vypnúť reklamu

Účasť členských štátov Európskej únie na projekte by mala byť povinná pod hrozbou finančných postihov, zhodol sa Macron s talianskym premiérom Giuseppem Conte.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Prezident lekárskej komory vyzýva Naďa, aby sa mu ospravedlnil

Kollár tvrdí, že za žiadny svoj ani iný biznis neloboval a ministra vyzýva, aby svoje tvrdenia preukázal.

Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.
Európska únia

Európski lídri reagujú na útok nožom v Nice. Macron vyhlásil, že Francúzsko sa svojich hodnôt nevzdá

"Všetci v Európe pociťujeme túto bolesť. Je našou povinnosťou sa spoločne postaviť proti násiliu a proti tým, ktorí sa snažia podnecovať a šíriť nenávisť," uviedol predseda Európskeho parlamentu.

Dejisko útoku, Katedrále Notre-Dame v Nice.
Slovensko

Čaputová zdôraznila dôležitosť komunikácie v rámci pandémie

V súvislosti s opatreniami za kľúčové označila dobré a kvalitné trasovanie - vyhľadávanie kontaktov - a vyčlenenie príslušného množstva kapacít na túto oblasť.

Prezidentka SR Zuzana Čapútová.
Európska únia

Útočník v Nice vraždil nožom pri kostole. Hlásia mŕtvych aj zranených

Starosta Nice napísal na Twitteri, že "všetko naznačuje tomu, že išlo o teroristický útok". Podľa agentúry Reuters je medzi obeťami žena s odrezanou hlavou.

Polícia na mieste útoku.