SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Macron mení rétoriku: V otázke migrácie chce výrazne pritvrdiť

Povedal, že pašeráci ľudí zneužívajú otvorenosť Francúzska a že mnohí z migrantov chcú len využívať štedré sociálne systémy.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron.Francúzsky prezident Emmanuel Macron. (Zdroj: TASR/AP)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý predtým tvrdil, že Európa si na masovú migráciu "musí zvyknúť", sa rozhodol výrazne pritvrdiť, píše server novinky.cz.

Pred poslancami svojej strany Republika vpred! tento týždeň povedal, že pašeráci ľudí zneužívajú otvorenosti Francúzska a že mnohí z migrantov chcú len využívať štedré sociálne systémy.

"Ľudia z vyšších vrstiev s tým problém nemajú, pretože sa s tým v živote nestretnú. Ale robotníci sú s tým konfrontovaní, "zdôraznil Macron, keď predstavoval svoje plány pre druhú polovicu svojho päťročného mandátu.

SkryťVypnúť reklamu

Oznámenie neprišlo ako blesk z čistého neba. Macron tvrdšiu migračnú politiku naznačoval už od minulej jesene, keď kulminovalo hnutie tzv. Žltých viest, ktoré pritiahlo aj Francúzov, ktorí považovali jeho prisťahovaleckú politiku za príliš liberálnu.

"Prílev migrantov do Európy je teraz rekordne nízky, ale počet žiadostí o azyl vo Francúzsku nikdy nebol vyšší," posťažoval sa teraz francúzsky prezident a dodal:

"V snahe vyzerať ako humanisti sme niekedy až príliš laxný."

Podľa oficiálnych dát vlani o azyl prvýkrát požiadalo viac ako 114-tisíc ľudí. To je trojnásobok než pred desiatimi rokmi a ide aj o viac ako pätinový nárast oproti roku 2017. Azyl však v krajine získalo len 33-tisíc ľudí.

Celkovo potom povolenie na trvalý pobyt dostalo 256-tisíc ľudí, zvyčajne išlo o príbuzných migrantov už usadených vo Francúzsku, podotkol denník The Financial Times.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident viní socialistické vlády

V tejto súvislosti centrista Macron obvinil skoršie socialistickej vlády, že problém "po desaťročia ignorovali" a že nečinnosť jeho predchodcov vháňala vidiecke voliča do náručia protiimigračních zoskupení.

"Máme len jedného protivníka: Národný front," povedal ďalej Macron v narážke na starý názov krajne pravicovej strany Národné združenie Marine Le Penovej, ktoré sa vlani premenovalo v snahe zmyť povesť rasistického zoskupenia a zvýšiť svoju príťažlivosť.

"Prisťahovalectvo je problém, ktorý musíme riešiť s vyzretosťou a vyrovnanosťou," zdôraznil ďalej s tým, že rôzne vrstvy francúzskej populácie sú "veľmi nervózne".

Kritika prišla od ľavice aj od Le Penovej, ktorá vyhlásila, že Macronovmu novému protiimigračnému postoju neverí.

SkryťVypnúť reklamu

Odsúdenia se však Macron dočkal aj z vlastních radov, keď sa 15 poslancov jeho strany proti prezidentovým slovám vymedzilo v spoločnom vyhlásení.

Šéf Elyzejského paláca nastolil otázku prísnejšej imigračnej politiky vo chvíli, keď denník Le Monde zverejnil prieskum, ktorý potvrdzuje silnejúci odpor Francúzov voči prisťahovalcom.

Podľa ankety si 63 percent občanov myslí, že je v krajine "príliš veľa cudzincov".

Kvóty opäť na stole

Dve tretiny opýtaných ďalej uviedli, že sa prisťahovalci nijako nesnažia integrovať do francúzskej spoločnosti.

"Efektívnejšiu" prisťahovaleckú politiku požadoval Macron tiež pri stredajšej návšteve v Ríme, kde sa moci nedávno ujala nová vláda.

Európski politici podľa neho kvôli nejednotnosti nedokázali účinne problému migrácie čeliť. Nastolil pritom opäť myšlienku automatického mechanizmu prerozdeľovania migrantov.

SkryťVypnúť reklamu

Účasť členských štátov Európskej únie na projekte by mala byť povinná pod hrozbou finančných postihov, zhodol sa Macron s talianskym premiérom Giuseppem Conte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu