SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Posledný týždeň schôdze poslancov bude patriť voľbe kandidátov na ústavných sudcov

Ako posledný bod schôdze je zaradený návrh opozície na vyslovenie nedôvery premiérovi Petrovi Pellegrinimu.

Plénum Národnej rady SR.Plénum Národnej rady SR. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Poslanci si na posledný týždeň 49. schôdze parlamentu nechali ešte tri desiatky návrhov.

Poslankyňa NR SR za koaličnú Slovenskú národnú stranu Eva Antošová predložila návrh novely veterinárneho zákona, ktorou sa má na Slovensku zakázať chov zvierat na kožušiny. Novela sa týka v súčasnosti jedného evidovaného chovu zvierat na kožušiny, norkov amerických. Súčasná právna úprava chov zvierat výhradne za účelom získania kožušín umožňuje.

Nezaradená poslankyňa NR SR Veronika Remišová chce vďaka novele zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení odstrániť určitú svojvôľu ministerstva školstva pri prideľovaní finančných prostriedkov pre asistentov učiteľa. Novelou chce zároveň vniesť do tejto oblasti právnu istotu.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslancov zamestná aj niekoľko opozičných návrhov na zmeny v zákone o umelom prerušení tehotenstva. Novelizovať zákon chce Sme rodina, Ľudová strana Naše Slovensko, hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti aj nezaradený poslanec Richard Vašečka.

Pozornosť bude pútať najmä piata voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. V koalícii zatiaľ nie je dohoda na menách kandidátov ani na spôsobe voľby.

Kým dve koaličné strany Most-Híd a Slovenská národná strana chcú verejnú voľbu, Smer-SD je za tajné hlasovanie. Ako v piatok uviedol predseda Smeru Robert Fico, podľa neho poslanci zvolia potrebný počet kandidátov, a to štyroch.

„Je tu jedna dilema a tá je v spôsobe voľby. My si naďalej myslíme, že tajná voľba je najväčší výdobytok demokracie, ak od nej ustupujeme, cúvame naspäť," uviedol s tým, že Smer-SD bude rešpektovať rozhodnutie Národnej rady SR o spôsobe voľby.

Skryť Vypnúť reklamu

Ústavnoprávny výbor v pondelok 16. septembra posunul do pléna parlamentu všetkých 16 kandidátov o sudcovský talár na Ústavnom súde SR. Pred poslancov predstúpili uchádzači, ktorí sa už na vypočúvaní zúčastnili, aj štyria nováčikovia. Na ústavnom súde stále chýbajú šiesti sudcovia z trinástich, sedemčlenné plénum funguje teda iba formálne.

Ako posledný bod schôdze je zaradený návrh opozície na vyslovenie nedôvery premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Opozičným poslancom sa nepáči, ako sa Pellegrini postavil k odvolaniu dnes už bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej za údajnú komunikáciu s Marianom K. V piatok 13. septembra bola mimoriadna schôdza s cieľom odvolať premiéra. Opozícii sa to nepodarilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Šíria bludy. Premiér sa pustil do predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory

Jej prezident Kollár sa už nebude zúčastňovať na rokovaní Ústredného krízového štábu. Podľa premiéra sa člen SLK Sivík opieral o štúdiu na internete, ktorá bola označená ako hoax.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.
Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.