SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Posledný týždeň schôdze poslancov bude patriť voľbe kandidátov na ústavných sudcov

Ako posledný bod schôdze je zaradený návrh opozície na vyslovenie nedôvery premiérovi Petrovi Pellegrinimu.

Plénum Národnej rady SR.Plénum Národnej rady SR. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Poslanci si na posledný týždeň 49. schôdze parlamentu nechali ešte tri desiatky návrhov.

Poslankyňa NR SR za koaličnú Slovenskú národnú stranu Eva Antošová predložila návrh novely veterinárneho zákona, ktorou sa má na Slovensku zakázať chov zvierat na kožušiny. Novela sa týka v súčasnosti jedného evidovaného chovu zvierat na kožušiny, norkov amerických. Súčasná právna úprava chov zvierat výhradne za účelom získania kožušín umožňuje.

Nezaradená poslankyňa NR SR Veronika Remišová chce vďaka novele zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení odstrániť určitú svojvôľu ministerstva školstva pri prideľovaní finančných prostriedkov pre asistentov učiteľa. Novelou chce zároveň vniesť do tejto oblasti právnu istotu.

SkryťVypnúť reklamu

Poslancov zamestná aj niekoľko opozičných návrhov na zmeny v zákone o umelom prerušení tehotenstva. Novelizovať zákon chce Sme rodina, Ľudová strana Naše Slovensko, hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti aj nezaradený poslanec Richard Vašečka.

Pozornosť bude pútať najmä piata voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. V koalícii zatiaľ nie je dohoda na menách kandidátov ani na spôsobe voľby.

Kým dve koaličné strany Most-Híd a Slovenská národná strana chcú verejnú voľbu, Smer-SD je za tajné hlasovanie. Ako v piatok uviedol predseda Smeru Robert Fico, podľa neho poslanci zvolia potrebný počet kandidátov, a to štyroch.

„Je tu jedna dilema a tá je v spôsobe voľby. My si naďalej myslíme, že tajná voľba je najväčší výdobytok demokracie, ak od nej ustupujeme, cúvame naspäť," uviedol s tým, že Smer-SD bude rešpektovať rozhodnutie Národnej rady SR o spôsobe voľby.

SkryťVypnúť reklamu

Ústavnoprávny výbor v pondelok 16. septembra posunul do pléna parlamentu všetkých 16 kandidátov o sudcovský talár na Ústavnom súde SR. Pred poslancov predstúpili uchádzači, ktorí sa už na vypočúvaní zúčastnili, aj štyria nováčikovia. Na ústavnom súde stále chýbajú šiesti sudcovia z trinástich, sedemčlenné plénum funguje teda iba formálne.

Ako posledný bod schôdze je zaradený návrh opozície na vyslovenie nedôvery premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Opozičným poslancom sa nepáči, ako sa Pellegrini postavil k odvolaniu dnes už bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej za údajnú komunikáciu s Marianom K. V piatok 13. septembra bola mimoriadna schôdza s cieľom odvolať premiéra. Opozícii sa to nepodarilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu