SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Conteho otočka

Svoju odmietavú pozíciu v otázke prerozdeľovania migrantov budeme musieť obhajovať - ​​my zo strednej Európy - znova.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a taliansky premiér Giuseppe Conte počas stretnutia 18. septembra 2019 v Ríme.Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a taliansky premiér Giuseppe Conte počas stretnutia 18. septembra 2019 v Ríme. (Zdroj: TASR/AP)

Sotva je Salvini z talianskej vlády vonku, začínajú opäť pristávať pašerácke člny a z pomyselného sarkofágu povstal nemŕtvy Drakula menom "prerozdeľovanie utečencov po Európe".

Už sa zdalo, že túto nekonečnú a neplodnú debatu máme za sebou, ale nie. Bola to len dočasná úľava, prestávka, ktorá teraz skončila. Svoju odmietavú pozíciu budeme musieť obhajovať - ​​my zo strednej Európy - znova.

Potrebu takého prezidenta Macrona nestratiť tvár a presadiť konečne svoju, tú by som chápal. Nesúhlasím s ňou, ale je mi aspoň emocionálne zrozumiteľná. Francúzski lídri všeobecne majú napoleonské komplexy, to je realita sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Čo však skutočne bolí, je to, že do opačného tímu sa pridal taliansky premiér Giuseppe Conte. Ten pôsobil dlho racionálnym a pokojným dojmom, žiadne konflikty s krajinami Višegrádu nevyhľadával.

Prečo zrazu áno?

Rovnako nemôže čakať, že zrovna táto vláda sa udrží pri moci podstatne dlhšie, než tá predchádzajúca.

Priemerný čas rozpadu talianskej vlády je jeden rok a súčasná koalícia má veľký problém už od samotného počiatku: z Demokratickej strany, ktorá nahradila Legu, odišiel jej bývalý predseda Matteo Renzi a najskôr ho bude nasledovať pár desiatok poslancov. Jeho cieľom bude vytvoriť nové hnutie macronovského typu.

Či s takýmto plánom môže mať v Taliansku, ktoré na rozdiel od Francúzska nikdy neprejavovalo sklony vytvárať "sanitárne kordóny" okolo strán ako Lega, vôbec úspech, toť otázka. Ale pre stabilitu nového kabinetu to nie je dobré znamenie.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodu, prečo Giuseppe Conte teraz hrá proti záujmom stredoeurópskych štátov, sa asi nedopátrame. Poučenie však zostáva: ihrisko zvané Európska únia sa mení veľmi rýchlo a tí, ktorí spolu včera sotva prehovorili, môžu zajtra byť spojencami.

Je pekné mať politických priateľov, ale spoliehať sa na ne príliš silno, to už by bola naivita. A naivita býva občas potrestaná.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu