SME
Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky
NÁZOR MARIANA KECHLIBARA

Conteho otočka

Svoju odmietavú pozíciu v otázke prerozdeľovania migrantov budeme musieť obhajovať - ​​my zo strednej Európy - znova.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a taliansky premiér Giuseppe Conte počas stretnutia 18. septembra 2019 v Ríme.Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a taliansky premiér Giuseppe Conte počas stretnutia 18. septembra 2019 v Ríme. (Zdroj: TASR/AP)

Sotva je Salvini z talianskej vlády vonku, začínajú opäť pristávať pašerácke člny a z pomyselného sarkofágu povstal nemŕtvy Drakula menom "prerozdeľovanie utečencov po Európe".

Už sa zdalo, že túto nekonečnú a neplodnú debatu máme za sebou, ale nie. Bola to len dočasná úľava, prestávka, ktorá teraz skončila. Svoju odmietavú pozíciu budeme musieť obhajovať - ​​my zo strednej Európy - znova.

Potrebu takého prezidenta Macrona nestratiť tvár a presadiť konečne svoju, tú by som chápal. Nesúhlasím s ňou, ale je mi aspoň emocionálne zrozumiteľná. Francúzski lídri všeobecne majú napoleonské komplexy, to je realita sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo však skutočne bolí, je to, že do opačného tímu sa pridal taliansky premiér Giuseppe Conte. Ten pôsobil dlho racionálnym a pokojným dojmom, žiadne konflikty s krajinami Višegrádu nevyhľadával.

Prečo zrazu áno?

Rovnako nemôže čakať, že zrovna táto vláda sa udrží pri moci podstatne dlhšie, než tá predchádzajúca.

Priemerný čas rozpadu talianskej vlády je jeden rok a súčasná koalícia má veľký problém už od samotného počiatku: z Demokratickej strany, ktorá nahradila Legu, odišiel jej bývalý predseda Matteo Renzi a najskôr ho bude nasledovať pár desiatok poslancov. Jeho cieľom bude vytvoriť nové hnutie macronovského typu.

Či s takýmto plánom môže mať v Taliansku, ktoré na rozdiel od Francúzska nikdy neprejavovalo sklony vytvárať "sanitárne kordóny" okolo strán ako Lega, vôbec úspech, toť otázka. Ale pre stabilitu nového kabinetu to nie je dobré znamenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôvodu, prečo Giuseppe Conte teraz hrá proti záujmom stredoeurópskych štátov, sa asi nedopátrame. Poučenie však zostáva: ihrisko zvané Európska únia sa mení veľmi rýchlo a tí, ktorí spolu včera sotva prehovorili, môžu zajtra byť spojencami.

Je pekné mať politických priateľov, ale spoliehať sa na ne príliš silno, to už by bola naivita. A naivita býva občas potrestaná.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

Podľa jeho slov ešte v nedeľu popoludní má mimoriadne zasadnúť vláda. "Materiál, ktorý prijali vedci, dnes zoberieme do úvahy a postupne ho budeme napĺňať podľa uznesení," povedal.

1 h
Antigénové testy na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 552-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch je stále na úrovni 20 percent.

3 h
Ilustračné foto

Na cenu vajíčok tlačí v súčasnosti vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku.

19 h
Miesto ozbrojeného útoku na šéfa polície v hlavnom meste Mexika.

Podľa nich zomrel na následky otravy oxidom uhoľnatým.

21 h