SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Deti v Británii sa desia klimatickej krízy. Vinou rodičov, tvrdia psychológovia

Podľa psychologičky by rodičia mali so svojimi deťmi diskutovať o globálnom otepľovaní a ďalších efektoch klimatických zmien, ale nemali by tieto problémy prezentovať ako katastrofu vedúcu ku skaze ľudstva.

Piatkový klimatický protest v Londýne.Piatkový klimatický protest v Londýne. (Zdroj: SITA/AP)

Britskí psychológovia varovali rodičov, aby obozretne volili spôsob, akým svojim deťom vysvetľujú proces klimatických zmien, píše server idnes.cz.

Mnohí z nich totiž dokážu svoje ratolesti vydesiť takým spôsobom, že deti skončia v starostlivosti odborníkov s ekologickou úzkosťou. Tá sa prejavuje obavami o budúcnosť planéty a strachom zo zániku životného prostredia.

Podľa odborníkov na environmentálnu psychológiu deti v súčasnosti čelia neustálym obavám o budúcnosť planéty. Psychológovia zaznamenali rastúci počet detí a tínedžerov, ktorí musia užívať lieky na zníženie emočného stresu spôsobeného strachom, že ľudstvo vyhynie v dôsledku znečistenia životného prostredia, na ktorom sa sami podieľajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Členovia Aliancie pre klimatickú psychológiu (CPA) však uviedli, že nechcú nárast takzvaných "eko-úzkostí" klasifikovať ako duševnú chorobu, pretože ide podľa nich o úplne racionálny strach, a to na rozdiel od príčin väčšiny štandardných úzkostných porúch.

"Príznaky sú rovnaké, pocity sú rovnaké, ale príčina je iná. Deti majú strach z ekologickej skazy, kvôli ktorej raz všetci zomrieme," opisuje riaditeľka CPA Caroline Hickmanová.

Podľa nej by síce rodičia mali so svojimi deťmi diskutovať o globálnom otepľovaní a ďalších efektoch klimatických zmien, ale nemali by tieto problémy prezentovať ako katastrofu vedúcu ku skaze ľudstva.

"Rodičia hovoria deťom a teenagerom, že klimatické zmeny povedú k vyhynutiu ľudstva. Deti potom skončí v starostlivosti odborníkov, ktorých sa najčastejšie pýtajú na to, či má vôbec zmysel ísť študovať na univerzitu alebo sa učiť na skúšky, keď rovnako všetci zomrieme,"opisuje Hickmanová pre denník Newsweek.

Skryť Vypnúť reklamu

Rodičia by preto mali prispôsobiť debatu o klimatických zmenách veku detí, aby ich zbytočne nedesili.

"Je potrebné uvádzať fakty. Môžete povedať, že niektoré živočíšne druhy v dôsledku toho zanikajú a niektorí ľudia trpia. Nemôžete ale povedať, že všetci zomrieme, pretože to nie je pravda," hovorí Hickmanová.

Podľa psychoanalytika Adriana Taira z CPA by mali rodičia pri rozhovoroch o klimatických zmenách postupovať obozretne. Aj on odporúča predstaviť známe fakty, nie strašiť zánikom populácie.

Dôležité je podľa neho ponúknuť deťom každodenné kroky k zmenšeniu znečistenia, napríklad obmedzenie nerecyklovateľných odpadov alebo zníženie spotreby energie v domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Spolu s Českou republikou a Fínskom patríme medzi krajiny s najnižšou mierou rizika chudoby v Európe.


TASR 45m
Testovanie na koronavírus.

Hospitalizovaných pacientov je v nemocniciach 964.


SITA 5 h
Režisér s herečkou a kozmonautmi na palube.

Filmárska vesmírna cesta môže poslúžiť aj ako reklama, ktorá by mohla prilákať mladých ľudí k práci vo vesmíre. Má však svojich kritikov, ktorým sa nepáči, že bolo toľko peňazí vložené do filmového projektu namiesto do výskumu.


echo24.cz 7 h
Nemecká polícia čaká na príchod migrantov v centre prijímajúcom žiadateľov o azyl.

Podľa nich môže nemecká vláda zabrániť "kolapsu" na hraniciach, k akému došlo v roku 2015, len zavedením dočasných hraničných kontrol.


TASR 8 h
Skryť Zatvoriť reklamu