SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Deti v Británii sa desia klimatickej krízy. Vinou rodičov, tvrdia psychológovia

Podľa psychologičky by rodičia mali so svojimi deťmi diskutovať o globálnom otepľovaní a ďalších efektoch klimatických zmien, ale nemali by tieto problémy prezentovať ako katastrofu vedúcu ku skaze ľudstva.

Piatkový klimatický protest v Londýne.Piatkový klimatický protest v Londýne. (Zdroj: SITA/AP)

Britskí psychológovia varovali rodičov, aby obozretne volili spôsob, akým svojim deťom vysvetľujú proces klimatických zmien, píše server idnes.cz.

Mnohí z nich totiž dokážu svoje ratolesti vydesiť takým spôsobom, že deti skončia v starostlivosti odborníkov s ekologickou úzkosťou. Tá sa prejavuje obavami o budúcnosť planéty a strachom zo zániku životného prostredia.

Podľa odborníkov na environmentálnu psychológiu deti v súčasnosti čelia neustálym obavám o budúcnosť planéty. Psychológovia zaznamenali rastúci počet detí a tínedžerov, ktorí musia užívať lieky na zníženie emočného stresu spôsobeného strachom, že ľudstvo vyhynie v dôsledku znečistenia životného prostredia, na ktorom sa sami podieľajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Členovia Aliancie pre klimatickú psychológiu (CPA) však uviedli, že nechcú nárast takzvaných "eko-úzkostí" klasifikovať ako duševnú chorobu, pretože ide podľa nich o úplne racionálny strach, a to na rozdiel od príčin väčšiny štandardných úzkostných porúch.

"Príznaky sú rovnaké, pocity sú rovnaké, ale príčina je iná. Deti majú strach z ekologickej skazy, kvôli ktorej raz všetci zomrieme," opisuje riaditeľka CPA Caroline Hickmanová.

Podľa nej by síce rodičia mali so svojimi deťmi diskutovať o globálnom otepľovaní a ďalších efektoch klimatických zmien, ale nemali by tieto problémy prezentovať ako katastrofu vedúcu ku skaze ľudstva.

"Rodičia hovoria deťom a teenagerom, že klimatické zmeny povedú k vyhynutiu ľudstva. Deti potom skončí v starostlivosti odborníkov, ktorých sa najčastejšie pýtajú na to, či má vôbec zmysel ísť študovať na univerzitu alebo sa učiť na skúšky, keď rovnako všetci zomrieme,"opisuje Hickmanová pre denník Newsweek.

Skryť Vypnúť reklamu

Rodičia by preto mali prispôsobiť debatu o klimatických zmenách veku detí, aby ich zbytočne nedesili.

"Je potrebné uvádzať fakty. Môžete povedať, že niektoré živočíšne druhy v dôsledku toho zanikajú a niektorí ľudia trpia. Nemôžete ale povedať, že všetci zomrieme, pretože to nie je pravda," hovorí Hickmanová.

Podľa psychoanalytika Adriana Taira z CPA by mali rodičia pri rozhovoroch o klimatických zmenách postupovať obozretne. Aj on odporúča predstaviť známe fakty, nie strašiť zánikom populácie.

Dôležité je podľa neho ponúknuť deťom každodenné kroky k zmenšeniu znečistenia, napríklad obmedzenie nerecyklovateľných odpadov alebo zníženie spotreby energie v domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Polícia prehľadal dom lekára, v ktorom Maradona zomrel

Vyšetrovanie skúma, či sa Maradonovi zo strany lekára dostala náležitá starostlivosť. Denník Le Soir informoval, že lekára vinia z neúmyselného zabitia.

Leopoldo Luque odpovedá vo svojom dome na otázky novinárov.
Slovensko

Ministerstvo obrany rokuje s USA o možnom využití ich ponuky na 50 miliónov dolárov

Ponuka je určená na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy. Podmienkou je financovanie jedna k jednej. Naď naznačil, čo by dokúpili.

Minister obrany Jaroslav Naď už skôr načrtol, že s pomocou peňazí od USA by Slovensko mohlo dokúpiť vrtuľníky Black Hawk a dovybaviť tie, ktorá má.
Slovensko

Dohoda na kandidátovi na šéfa generálnej prokuratúry má vzniknúť na koaličnej rade

Podľa Remišovej je dobrým znakom, že Smeru nevyhovuje ani jeden zo siedmich kandidátov.

Ústavnoprávny výbor pokračuje vo vypočutí kandidátov na generálneho prokurátora.
Slovensko

Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD, nasleduje OĽANO

Do parlamentu by sa dostalo osem strán, jedna z koaličných strán nie.

Ilustračná fotografia.