SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Deti v Británii sa desia klimatickej krízy. Vinou rodičov, tvrdia psychológovia

Podľa psychologičky by rodičia mali so svojimi deťmi diskutovať o globálnom otepľovaní a ďalších efektoch klimatických zmien, ale nemali by tieto problémy prezentovať ako katastrofu vedúcu ku skaze ľudstva.

Piatkový klimatický protest v Londýne.Piatkový klimatický protest v Londýne. (Zdroj: SITA/AP)

Britskí psychológovia varovali rodičov, aby obozretne volili spôsob, akým svojim deťom vysvetľujú proces klimatických zmien, píše server idnes.cz.

Mnohí z nich totiž dokážu svoje ratolesti vydesiť takým spôsobom, že deti skončia v starostlivosti odborníkov s ekologickou úzkosťou. Tá sa prejavuje obavami o budúcnosť planéty a strachom zo zániku životného prostredia.

Podľa odborníkov na environmentálnu psychológiu deti v súčasnosti čelia neustálym obavám o budúcnosť planéty. Psychológovia zaznamenali rastúci počet detí a tínedžerov, ktorí musia užívať lieky na zníženie emočného stresu spôsobeného strachom, že ľudstvo vyhynie v dôsledku znečistenia životného prostredia, na ktorom sa sami podieľajú.

SkryťVypnúť reklamu

Členovia Aliancie pre klimatickú psychológiu (CPA) však uviedli, že nechcú nárast takzvaných "eko-úzkostí" klasifikovať ako duševnú chorobu, pretože ide podľa nich o úplne racionálny strach, a to na rozdiel od príčin väčšiny štandardných úzkostných porúch.

"Príznaky sú rovnaké, pocity sú rovnaké, ale príčina je iná. Deti majú strach z ekologickej skazy, kvôli ktorej raz všetci zomrieme," opisuje riaditeľka CPA Caroline Hickmanová.

Podľa nej by síce rodičia mali so svojimi deťmi diskutovať o globálnom otepľovaní a ďalších efektoch klimatických zmien, ale nemali by tieto problémy prezentovať ako katastrofu vedúcu ku skaze ľudstva.

"Rodičia hovoria deťom a teenagerom, že klimatické zmeny povedú k vyhynutiu ľudstva. Deti potom skončí v starostlivosti odborníkov, ktorých sa najčastejšie pýtajú na to, či má vôbec zmysel ísť študovať na univerzitu alebo sa učiť na skúšky, keď rovnako všetci zomrieme,"opisuje Hickmanová pre denník Newsweek.

SkryťVypnúť reklamu

Rodičia by preto mali prispôsobiť debatu o klimatických zmenách veku detí, aby ich zbytočne nedesili.

"Je potrebné uvádzať fakty. Môžete povedať, že niektoré živočíšne druhy v dôsledku toho zanikajú a niektorí ľudia trpia. Nemôžete ale povedať, že všetci zomrieme, pretože to nie je pravda," hovorí Hickmanová.

Podľa psychoanalytika Adriana Taira z CPA by mali rodičia pri rozhovoroch o klimatických zmenách postupovať obozretne. Aj on odporúča predstaviť známe fakty, nie strašiť zánikom populácie.

Dôležité je podľa neho ponúknuť deťom každodenné kroky k zmenšeniu znečistenia, napríklad obmedzenie nerecyklovateľných odpadov alebo zníženie spotreby energie v domácnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu