SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Deti v Británii sa desia klimatickej krízy. Vinou rodičov, tvrdia psychológovia

Podľa psychologičky by rodičia mali so svojimi deťmi diskutovať o globálnom otepľovaní a ďalších efektoch klimatických zmien, ale nemali by tieto problémy prezentovať ako katastrofu vedúcu ku skaze ľudstva.

Piatkový klimatický protest v Londýne.Piatkový klimatický protest v Londýne. (Zdroj: SITA/AP)

Britskí psychológovia varovali rodičov, aby obozretne volili spôsob, akým svojim deťom vysvetľujú proces klimatických zmien, píše server idnes.cz.

Mnohí z nich totiž dokážu svoje ratolesti vydesiť takým spôsobom, že deti skončia v starostlivosti odborníkov s ekologickou úzkosťou. Tá sa prejavuje obavami o budúcnosť planéty a strachom zo zániku životného prostredia.

Podľa odborníkov na environmentálnu psychológiu deti v súčasnosti čelia neustálym obavám o budúcnosť planéty. Psychológovia zaznamenali rastúci počet detí a tínedžerov, ktorí musia užívať lieky na zníženie emočného stresu spôsobeného strachom, že ľudstvo vyhynie v dôsledku znečistenia životného prostredia, na ktorom sa sami podieľajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Členovia Aliancie pre klimatickú psychológiu (CPA) však uviedli, že nechcú nárast takzvaných "eko-úzkostí" klasifikovať ako duševnú chorobu, pretože ide podľa nich o úplne racionálny strach, a to na rozdiel od príčin väčšiny štandardných úzkostných porúch.

"Príznaky sú rovnaké, pocity sú rovnaké, ale príčina je iná. Deti majú strach z ekologickej skazy, kvôli ktorej raz všetci zomrieme," opisuje riaditeľka CPA Caroline Hickmanová.

Podľa nej by síce rodičia mali so svojimi deťmi diskutovať o globálnom otepľovaní a ďalších efektoch klimatických zmien, ale nemali by tieto problémy prezentovať ako katastrofu vedúcu ku skaze ľudstva.

"Rodičia hovoria deťom a teenagerom, že klimatické zmeny povedú k vyhynutiu ľudstva. Deti potom skončí v starostlivosti odborníkov, ktorých sa najčastejšie pýtajú na to, či má vôbec zmysel ísť študovať na univerzitu alebo sa učiť na skúšky, keď rovnako všetci zomrieme,"opisuje Hickmanová pre denník Newsweek.

Skryť Vypnúť reklamu

Rodičia by preto mali prispôsobiť debatu o klimatických zmenách veku detí, aby ich zbytočne nedesili.

"Je potrebné uvádzať fakty. Môžete povedať, že niektoré živočíšne druhy v dôsledku toho zanikajú a niektorí ľudia trpia. Nemôžete ale povedať, že všetci zomrieme, pretože to nie je pravda," hovorí Hickmanová.

Podľa psychoanalytika Adriana Taira z CPA by mali rodičia pri rozhovoroch o klimatických zmenách postupovať obozretne. Aj on odporúča predstaviť známe fakty, nie strašiť zánikom populácie.

Dôležité je podľa neho ponúknuť deťom každodenné kroky k zmenšeniu znečistenia, napríklad obmedzenie nerecyklovateľných odpadov alebo zníženie spotreby energie v domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec európskeho parlamentu Ivan Štefanec.

Ako to vidia europoslanci.


SITA 16. jan
Prezident USA Joe Biden.

Píše Chris Farrell, riaditeľ pre vyšetrovanie a výskum konzervatívnej neziskovej organizácie Judicial Watch.


cs.gatestoneinstitute.org 15. jan
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová.

Škandinávska krajina nikdy nevyhlásila lockdown a neuzatvorila prevádzky.


TASR 14. jan

Matku obvinili z ohrozenia dieťaťa.


BBC 12. jan
Skryť Zatvoriť reklamu