SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Biblia je kniha kníh

Múdrosť božia v slove je stromom života pre tých, ktorí ju uchopia.

Lutherova Biblia.Lutherova Biblia. (Zdroj: Wikimedia)

Leto postupne odchádza, s jesenným časom čoraz viac ľudí siaha po dobrej knihe, ako forme relaxu.

Dnes je na našom trhu dospené veľké množstvo kníh a čitateľ si môže vyberať. Záleží samozrejme od vkusu a vzdelania. Mení sa nielen vkus, ale prichádzajú aj noví spisovatelia, nové trendy aj v literatúre.

Je dobré, ak čítame knihy, cibríme tým svoj jazyk, vnímanie sveta, zdokonaľujeme svoj jazykový štýl. Často sa nachádzame v koži hlavných hrdinov, prežívame ich príbehy.

To, čo však nepodlieha trendu a výberu čitateľa, je biblia.

Skryť Vypnúť reklamu

Už oddávna je považovaná za knihu kníh. A to plným právom. Slovo v nej písané naozaj nepodlieha módnym trendom, ani zub času sa na nej podpísal.

Kresťan by mal bibliu čítať každý deň. Slovo v nej, je slovom života vdýchnuté Bohom. On sám hovorí, že Jeho slovo sa nevráti naspäť prázdne, ale vždy vykoná to, na čo ho pošle.

Ak sme deti božie, Boh je náš otec a dáva nám radu, aby sme neopustili jeho zákon a dodržiavali jeho prikázania, neodchýlili sa od reči jeho úst. Jeho slovo má moc nás chrániť, dá nám múdrosť , bude nás viesť životom. Ak pôjdeme touto cestou naše kroky urobí priamymi, neklesneme.

Dokonca nám jeho slovo dá veniec miloty a obdarí nás korunou krásy. Má to však všetko jednu podmienku. Milovať jeho slovo, žiť ho.

Ako poznáš ty božie slovo?

Skryť Vypnúť reklamu

Poznám vo svojom okolí veľa ľudí. Niektorí sú veľmi vzdelaní a považujú za základ vzdelania aj poznanie božieho slova. Majú dokonca svoju bibliu uloženú doma na poličke. A padá na ňu prach.

A poznám ľudí, ktorí s ňou spávajú. Títo milujú božie slovo, pretože milujú Boha. Pre nich je Jeho slovo všetkým. Je ich dychom, nádejou, silou, je im zrkadlom, v ktorom spoznávajú pravdu o svete, o sebe. Je pre nich kompasom života, je im slobodou. A je napísané , ak poznáme pravdu, budeme slobodní.

Pre tú prvú skupinu ľudí je božie slovo len literou zákona. Pre tú druhú je rémou. Nachádzajú v nej perly, ktorými sa zdobia. Svoje srdce, svoju myseľ, svoje ústa. Je pre nich prameňom života, bez ktorého nemôžu žiť.

Či môže Boh rozprestrieť stôl na púšti?

V čase, keď boli Izraeliti na púšti, nemali ľahké podmienky pre život. No Boh bol s nimi. V podobe oblaku ich sprevádzal, ukazoval cestu, bol ich tieňom, ktorý ich chránil. A nielen to, zaopatroval ich potravou, hoci boli na neladnej púšti. Dostávali každý deň čerstvú mannu a vodu na pitie.

Skryť Vypnúť reklamu

V tom čase nemali písmo, ako ho poznáme dnes. Boh sa im takto pripomínal, ukazoval svoje vlastnosti, aby ho poznali. A boli tam tí, čo neverili, reptali, pýtali sa, či môže Boh rozprestrieť stôl na púšti. Neverili Jeho zázrakom, jeho slovu.

A boli tí, ktorí verili, boli verní . Títo svedčili, pripomínali si Jeho skutky a milosť im preukazovanú z pokolenia na pokolenie.

Ako sme na to my dnes? Do ktorej skupiny sa zaradíme?

Písmo nám hovorí jasne, aby sme prijali jeho reč (slovo) a rozmnožili tak roky svojho života. Lebo múdrosť božia v slove je stromom života pre tých, ktorí ju uchopia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 2 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 4 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 7 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


7 h
Skryť Zatvoriť reklamu