SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Biblia je kniha kníh

Múdrosť božia v slove je stromom života pre tých, ktorí ju uchopia.

Lutherova Biblia.Lutherova Biblia. (Zdroj: Wikimedia)

Leto postupne odchádza, s jesenným časom čoraz viac ľudí siaha po dobrej knihe, ako forme relaxu.

Dnes je na našom trhu dospené veľké množstvo kníh a čitateľ si môže vyberať. Záleží samozrejme od vkusu a vzdelania. Mení sa nielen vkus, ale prichádzajú aj noví spisovatelia, nové trendy aj v literatúre.

Je dobré, ak čítame knihy, cibríme tým svoj jazyk, vnímanie sveta, zdokonaľujeme svoj jazykový štýl. Často sa nachádzame v koži hlavných hrdinov, prežívame ich príbehy.

To, čo však nepodlieha trendu a výberu čitateľa, je biblia.

Skryť Vypnúť reklamu

Už oddávna je považovaná za knihu kníh. A to plným právom. Slovo v nej písané naozaj nepodlieha módnym trendom, ani zub času sa na nej podpísal.

Kresťan by mal bibliu čítať každý deň. Slovo v nej, je slovom života vdýchnuté Bohom. On sám hovorí, že Jeho slovo sa nevráti naspäť prázdne, ale vždy vykoná to, na čo ho pošle.

Ak sme deti božie, Boh je náš otec a dáva nám radu, aby sme neopustili jeho zákon a dodržiavali jeho prikázania, neodchýlili sa od reči jeho úst. Jeho slovo má moc nás chrániť, dá nám múdrosť , bude nás viesť životom. Ak pôjdeme touto cestou naše kroky urobí priamymi, neklesneme.

Dokonca nám jeho slovo dá veniec miloty a obdarí nás korunou krásy. Má to však všetko jednu podmienku. Milovať jeho slovo, žiť ho.

Ako poznáš ty božie slovo?

Skryť Vypnúť reklamu

Poznám vo svojom okolí veľa ľudí. Niektorí sú veľmi vzdelaní a považujú za základ vzdelania aj poznanie božieho slova. Majú dokonca svoju bibliu uloženú doma na poličke. A padá na ňu prach.

A poznám ľudí, ktorí s ňou spávajú. Títo milujú božie slovo, pretože milujú Boha. Pre nich je Jeho slovo všetkým. Je ich dychom, nádejou, silou, je im zrkadlom, v ktorom spoznávajú pravdu o svete, o sebe. Je pre nich kompasom života, je im slobodou. A je napísané , ak poznáme pravdu, budeme slobodní.

Pre tú prvú skupinu ľudí je božie slovo len literou zákona. Pre tú druhú je rémou. Nachádzajú v nej perly, ktorými sa zdobia. Svoje srdce, svoju myseľ, svoje ústa. Je pre nich prameňom života, bez ktorého nemôžu žiť.

Či môže Boh rozprestrieť stôl na púšti?

V čase, keď boli Izraeliti na púšti, nemali ľahké podmienky pre život. No Boh bol s nimi. V podobe oblaku ich sprevádzal, ukazoval cestu, bol ich tieňom, ktorý ich chránil. A nielen to, zaopatroval ich potravou, hoci boli na neladnej púšti. Dostávali každý deň čerstvú mannu a vodu na pitie.

Skryť Vypnúť reklamu

V tom čase nemali písmo, ako ho poznáme dnes. Boh sa im takto pripomínal, ukazoval svoje vlastnosti, aby ho poznali. A boli tam tí, čo neverili, reptali, pýtali sa, či môže Boh rozprestrieť stôl na púšti. Neverili Jeho zázrakom, jeho slovu.

A boli tí, ktorí verili, boli verní . Títo svedčili, pripomínali si Jeho skutky a milosť im preukazovanú z pokolenia na pokolenie.

Ako sme na to my dnes? Do ktorej skupiny sa zaradíme?

Písmo nám hovorí jasne, aby sme prijali jeho reč (slovo) a rozmnožili tak roky svojho života. Lebo múdrosť božia v slove je stromom života pre tých, ktorí ju uchopia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Minister obrany Jaroslav Naď.

Ak laboratórium v Maďarsku vakcínu odobrí, bude sa ňou podľa Naďa dať očkovať.

1 h
Výbuch muničného skladu za obcou Vrbětice. Dymový "hríb", ktorý odfotili z radnice mesta Valašské Klobouky 16. októbra 2014.

Prvý z výbuchov bol podľa ministra Hamáčka neplánovaný. Dôkazy o zapojení ruskej tajnej služby sú podľa neho dostatočné. Premiér chce odtajniť vyšetrovanie.

6 h
Takmer prázdna letisková hala v Bratislave.

Do karantény musia aj tí, ktorí prekonali covid-19.

4 h
Český premiér Andrej Babiš.

Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014.

9 h