SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Nielen lietanie. Švédi sa už hanbia aj za nakupovanie

Köpskam respektíve pocit hanby z nakupovania nadväzuje na tzv. Flygskam, pocit hanby z lietania. Podľa analytikov by sa čoskoro mohol rozšíriť aj do ďalších štátov, a tým značne ovplyvniť odevný priemysel, ktorého hodnota je bilión dolárov...

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Fotolia.com)

Švédčina v poslednej dobe vytvára mnohé nové slová. Jedným z jej posledných novotvarov je köpskam. Označuje pocit hanby z nakupovania, a to predovšetkým oblečenia, píše server idnes.cz.

Tento trend nadväzuje na tzv. Flygskam, pocit hanby z lietania. Podľa analytikov by sa čoskoro mohol rozšíriť aj do ďalších štátov, a tým značne ovplyvniť odevný priemysel.

Rozhodnutie obyvateľov Švédska v poslednej dobe čím ďalej tým viac ovplyvňuje príklon k ekologickejšiemu správaniu. Snažia sa napríklad menej lietať (za prvú polovicu roka 2018 sa tamojšia letecká doprava zmenšila o 3,8 percenta) a viac používať železnice.

Skryť Vypnúť reklamu

Najnovším trendom je potom v tejto severskej krajine sa za neekologické správanie hanbiť. Začalo to práve u lietania, Švédi si toto "hnutie" i pomenovali - vznikol tak flygskam (pocit hanby z lietania). Spoločne s tzv. Smygflyga (lietanie chytro) sa v súčasnosti rozšíril aj do ďalších krajín, predovšetkým do Nemecka.

Teraz flygskamu zjavne rastie ďalší "príbuzný". Je ním köpskam, pocit hanby z nakupovania oblečenia. Vychádza okrem iného aj z tzv. "Slow fashion", teda pomalej módy.

Jej vyznávači odmietajú masovú výrobu a podporujú menšie firmy a ekologické materiály. Köpskam jej potom pridáva nový rozmer - pocit hanby.

Radšej zo "sekáča" ako nové

Odevný priemysel totiž podľa OSN vypúšťa do ovzdušia viac emisií, než všetka letecká a námorná doprava na svete dohromady. Ekologicky uvedomelí Švédi tak jeho produkty vo veľkom prestávajú kupovať a hanbia sa za tých, ktorí si ich stále zaobstarávajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Oveľa radšej než nový kus si Švédi zaobstarávajú už použité oblečenie z druhej ruky, informuje web Market Watch. Okrem nízkej ekologickej stopy je pre niektoré kupujúci zaujímavé aj to, že si zaobstará oblečenie "s príbehom".

Aj vďaka köpskamu potom vo Švédsku prestáva podľa Market Watch byť oblečenie z druhej ruky nevhodným darčekom pre rodinu či partnera.

Tento americký ekonomický web potom predpokladá, že köpskam a trendy jemu podobné sa čoskoro rozšíria aj do ďalších európskych štátov. To by mohlo výrazne ovplyvniť celosvetový textilný a odevný priemysel. Jeho súčasná hodnota pritom presahuje jeden bilión dolárov, čo je zhruba päťnásobok HDP Českej republiky.

Napríklad podľa dát spoločnosti Common Objective má len sektor dámskeho oblečenia ročne hodnotu okolo 670 miliárd dolárov (vyše pätnásť biliónov korún).

Skryť Vypnúť reklamu

Common Objective sa snaží o to, aby sa textilný priemysel viac zaoberal svoju ekologickou stopou. Z jeho dát ďalej vyplýva napríklad to, že by sa v nasledujúcich dvoch rokoch mali výrazne znížiť zisky priemyslu na troch kľúčových európskych trhoch - vo Francúzsku, v Nemecku a v Taliansku.

Ak sa však köpskam masovo rozšíri, predaje pravdepodobne klesnú aj v ďalších štátoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Antigénne testovanie na ochorenie covid-19.

Podiel nakazených pri PCR testoch stúpol nad 20 percent, vzrástol aj počet hospitalizovaných.


SITA 38m
Ilustračná fotografia.

Podľa výskumníkov ide o malý krok v dlhodobej snahe použiť jedného dňa zvieracie orgány pri život zachraňujúcich transplantáciách.


TASR 2 h
Protivládna demonštrantka v Londýne.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.


idnes.cz 19 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Väčšina z nich je na východnom Slovensku.


SITA 19 h
Skryť Zatvoriť reklamu