SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Nielen lietanie. Švédi sa už hanbia aj za nakupovanie

Köpskam respektíve pocit hanby z nakupovania nadväzuje na tzv. Flygskam, pocit hanby z lietania. Podľa analytikov by sa čoskoro mohol rozšíriť aj do ďalších štátov, a tým značne ovplyvniť odevný priemysel, ktorého hodnota je bilión dolárov...

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Fotolia.com)

Švédčina v poslednej dobe vytvára mnohé nové slová. Jedným z jej posledných novotvarov je köpskam. Označuje pocit hanby z nakupovania, a to predovšetkým oblečenia, píše server idnes.cz.

Tento trend nadväzuje na tzv. Flygskam, pocit hanby z lietania. Podľa analytikov by sa čoskoro mohol rozšíriť aj do ďalších štátov, a tým značne ovplyvniť odevný priemysel.

Rozhodnutie obyvateľov Švédska v poslednej dobe čím ďalej tým viac ovplyvňuje príklon k ekologickejšiemu správaniu. Snažia sa napríklad menej lietať (za prvú polovicu roka 2018 sa tamojšia letecká doprava zmenšila o 3,8 percenta) a viac používať železnice.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovším trendom je potom v tejto severskej krajine sa za neekologické správanie hanbiť. Začalo to práve u lietania, Švédi si toto "hnutie" i pomenovali - vznikol tak flygskam (pocit hanby z lietania). Spoločne s tzv. Smygflyga (lietanie chytro) sa v súčasnosti rozšíril aj do ďalších krajín, predovšetkým do Nemecka.

Teraz flygskamu zjavne rastie ďalší "príbuzný". Je ním köpskam, pocit hanby z nakupovania oblečenia. Vychádza okrem iného aj z tzv. "Slow fashion", teda pomalej módy.

Jej vyznávači odmietajú masovú výrobu a podporujú menšie firmy a ekologické materiály. Köpskam jej potom pridáva nový rozmer - pocit hanby.

Radšej zo "sekáča" ako nové

Odevný priemysel totiž podľa OSN vypúšťa do ovzdušia viac emisií, než všetka letecká a námorná doprava na svete dohromady. Ekologicky uvedomelí Švédi tak jeho produkty vo veľkom prestávajú kupovať a hanbia sa za tých, ktorí si ich stále zaobstarávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Oveľa radšej než nový kus si Švédi zaobstarávajú už použité oblečenie z druhej ruky, informuje web Market Watch. Okrem nízkej ekologickej stopy je pre niektoré kupujúci zaujímavé aj to, že si zaobstará oblečenie "s príbehom".

Aj vďaka köpskamu potom vo Švédsku prestáva podľa Market Watch byť oblečenie z druhej ruky nevhodným darčekom pre rodinu či partnera.

Tento americký ekonomický web potom predpokladá, že köpskam a trendy jemu podobné sa čoskoro rozšíria aj do ďalších európskych štátov. To by mohlo výrazne ovplyvniť celosvetový textilný a odevný priemysel. Jeho súčasná hodnota pritom presahuje jeden bilión dolárov, čo je zhruba päťnásobok HDP Českej republiky.

Napríklad podľa dát spoločnosti Common Objective má len sektor dámskeho oblečenia ročne hodnotu okolo 670 miliárd dolárov (vyše pätnásť biliónov korún).

SkryťVypnúť reklamu

Common Objective sa snaží o to, aby sa textilný priemysel viac zaoberal svoju ekologickou stopou. Z jeho dát ďalej vyplýva napríklad to, že by sa v nasledujúcich dvoch rokoch mali výrazne znížiť zisky priemyslu na troch kľúčových európskych trhoch - vo Francúzsku, v Nemecku a v Taliansku.

Ak sa však köpskam masovo rozšíri, predaje pravdepodobne klesnú aj v ďalších štátoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu