SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Silné ženy v Biblii: Ráchel ako symbol cesty

Možno je to i o tebe, človeče. Možno sa modlíš, máš túžbu, ktorá nie je nečistá, a predsa nikde nijaká odpoveď.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Dve cesty. Dve možnosti a len jedna je tá správna. Viem, hlása sa všeobecne populárna idea, že človek má vždy viaceré možnosti. Ja tomu ale neverím.

Áno či nie. Nijaké možno, neviem alebo pravdepodobne, pretože hoci by takto neurčito aj niekto odpovedal, čin by z toho nevzišiel nijaký.

A práve to je nebezpečné. Strach zo zlého výberu občas strháva do úplnej ničoty. Nerozhodnúť sa však znamená nežiť. Ráchel je symbol pravej cesty. Veľa sa pre ňu čakalo, veľa sa muselo obetovať. Ale nič nebolo márne, pretože na to, čo požehnáva Boh, sa oplatí čakať, hoci by to malo trvať aj tisíc rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Starší prenasleduje mladšieho

Istej žene, volajúcej sa Rebeka, sa nejaký čas nedarilo mať s manželom dieťa. Ojedinelá starosť to nebola, potýkali sa s ňou ženy mladšie i staršie od nej. Boh ale preukázal milosť a Rebeka sa stala matkou dvojčiat-chlapcov.

Ešte než sa chlapci narodili, matka vnímala, ako sa v nej všetko búri, akoby sa jej telo zmenilo na dejisko nejakého boja. Boh na otázku, čo sa s ňou porobilo, odpovedal a vysvetlil, že chlapci sú od počiatku určení na akúsi rivalitu. Ale prostredníctvom nich sa poruší tradícia, že starší brat si nechá slúžiť od mladšieho. Bojujú medzi sebou, pretože symbolizujú dva národy, dva vzájomne sa líšiace svety a pre každý z nich je daná iná zápletka života.

A to sa aj skutočne naplnilo, pričom k vyhroteniu výrazne vypomohla aj matka. Proroctvo dosiahlo vrchol, keď obaja chlapci dospeli a ich otec Izák natoľko zostarol, že sa blížil čas rozlúčky a zvítanie sa so smrťou.

SkryťVypnúť reklamu

Ako bolo obyčajom, otec si na smrteľnom lôžku vyžiadal prítomnosť staršieho brata, teda Ezava, aby mu pripravil a sám priniesol jeho obľúbený pokrm. Nakoniec mu mal požehnať a prepustiť ho v pokoji.

Ibaže len čo Ezav vyšiel z domu preč, aby lapil zviera a vychystal pre otca chutné jedlo, naviedla Rebeka mladšieho syna Jákoba, aby ho predbehol a prešiel cez rozum jemu i otcovi. Izák bol v starobe totiž slepý, a tak by nebolo také ťažké oklamať ho.

Jákob mal najskôr obavy, či ho otec skutočne nespozná, ale dal sa presvedčiť a urobil tak, ako mu matka kázala. Izák pojedol a dal požehnanie mladšiemu synovi.

Klamstvo však trvalo len na dobu neurčitú a v tomto prípade príliš krátku, Ezav odhalil podvod a vzbĺkol hnevom takým prudkým, že sa rozhodol mladšieho brata prenasledovať a pomstiť sa mu.

SkryťVypnúť reklamu

Nesprávna nevesta

Jákob na popud matky opustil domovinu a dal sa viesť jej inštrukciami. Kázala mu, aby odišiel tam, odkiaľ ona pôvodne pochádzala a vyhľadal jej brata Lábána.

Po príchode do matkinej krajiny Jákob vyzvedal od mužov pri studni, čo a ako sa má. A tam, pri studni, zbadal ju, Ráchel. Bola to dcéra Lábána a ona ho voviedla aj do ich domu, kde mal možnosť zvítať sa s rodinou.

Lábán ponúkol mládencovi pohostinnosť a dokonca mu dal návrh, nech si sám vyvolí, čo si bude požadovať za službu. Nepatrilo by sa totiž, aby u neho slúžil len tak zadarmo, hoc boli príbuzní. Jákob nemusel dlho premýšľať, túžil jedine po Ráchel.

Jeho milovaná mu bola prisľúbená, ale musel za ňu odpracovať sedem rokov. Kým niekto iný by sa ponosoval, bedákal a nadával, ako dlho bude musieť čakať na nevestu, jemu to pripadalo iba ako niekoľko dní, pretože ho poháňala láska k nastávajúcej.

SkryťVypnúť reklamu

Nanešťastie, po siedmich rokoch sa Jákob stal obeťou zrady. Svadba sa síce konala, ale v noci Lábán k ženíchovi poslal Leu, svoju najstaršiu dcéru. Jákob podvod odhalil až ráno, namrzený a nešťastný si pýtal odôvodnenie takéhoto zradného konania.

Vraj sa nesluší, aby sa mladšia vydala skôr ako staršia, ale ak Jákob odslúži ďalších sedem rokov, Ráchel bude jeho. A tak sa nechtiac oženil aj s Leou, ale po príkoriach a dlhom vyčkávaní sa konečne ujal aj tej, ktorú miloval najväčšmi.

Radostné očakávanie

Zdá sa, že toto rozprávanie viac opisuje Jákoba ako ju. Ale ja som presvedčená, že Ráchel je metaforou pre toho, kto čaká a čaká, ale nedočkal sa.

Možno je to i o tebe, človeče. Možno sa modlíš, máš túžbu, ktorá nie je nečistá, a predsa nikde nijaká odpoveď. Sedem rokov sa javí ako tisíc a koniec všetkého je oblečený do smútočných šiat.

SkryťVypnúť reklamu

Jákob vedel, že tam, kam ide, je s ním Boh. Bol si istý, že je to tá cesta, ktorá mu bola napísaná pred narodením, len musel dozrieť čas na to, aby k nej našiel mapu.

Mám však aj ja pevnú istotu, že kráčam smerom, kde ma čaká odmena alebo som si to len nahovorila, aby som nemusela čeliť pravde, že mi to, po čom túžim, nie je dané?

Jedno však viem celkom určite. Ak aj nenasledujem Ráchel ako pravú cestu, Boh ma môže uchopiť za pravicu a nasmerovať ma. A on mi dá aj olej na potretie rán, ak je nutné vzdať sa toho, čo mi nepatrí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu