SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Britský parlament opäť zasadne v stredu okolo poludnia

Najvyšší súd zrušil Johnsonovu prestávku parlamentu ako nezákonnú.

Premiér Boris Johnson. Premiér Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Dolná snemovňa britského parlamentu opäť zasadne v stredu o 11.30 h londýnskeho času.

Jej predseda John Bercow to oznámil v utorok po rozhodnutí britského Najvyššieho súdu, že pozastavenie činnosti parlamentu iniciované premiérom Borisom Johnsonom bolo nezákonné a neplatné.

Informoval o tom denník Guardian, ako aj svetové tlačové agentúry.

Podľa Bercowa dostanú poslanci plnohodnotný priestor na mimoriadnu rozpravu, nepríde však samotný Johnson, aby odpovedal na ich otázky, pretože sa momentálne nachádza na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, uviedla agentúra AP.

Skryť Vypnúť reklamu

Bercow privítal jednomyseľné rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktoré znamená, že pozastavenie činnosti parlamentu nikdy nenadobudlo účinnosť.

Britskí občania si podľa neho zaslúžia zasadajúci parlament, aby dozeral na prácu vládneho kabinetu a plnil ďalšie základné funkcie.

Predsedníčka britského Najvyššieho súdu Brenda Haleyová v utorok oznámila, že 11-členný senát jednomyseľne rozhodol o nezákonnosti a neplatnosti Johnsonovho postupu.

Predĺžená prestávka v činnosti zákonodarného zboru, ktorá bola stanovená od 10. septembra do 14. októbra, tak z právneho hľadiska neprebieha.

Najvyšší súd rozhodoval o žalobách dvoch skupín odporcov odstavenia parlamentu krátko pred tzv. brexitom, čím chcel podľa nich Johnson znemožniť súvisiacu rozpravu.

Johnsonovi právnici trvali na tom, že ide o zákonný postup, bežne označovaný ako prorogácia.

Skryť Vypnúť reklamu

Britský premiér trvá na tom, že Británia musí opustiť EÚ 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej.

Opozícia: Johnson, odstúp!

Opoziční poslanci, medzi nimi i líder labouristov Jeremy Corbyn, po vyhlásení verdiktu vyzvali premiéra Borisa Johnsona, aby rezignoval na svoju funkciu.

"Jeho pozícia je neudržateľná a aspoň raz by mal mať odvahu urobiť správnu vec a rezignovať," povedala poslankyňa zo Škótskej národnej strany Joanna Cherry.

Johnson, ktorý je v súčasnosti v New Yorku na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov, sa už skôr odmietol vyjadriť, či odstúpi, ak súd rozhodne, že konal nelegálne alebo sa znova pokúsi o pozastavenie činnosti parlamentu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 5 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


5 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 7 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 7 h