SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Šéfov Thomasa Cooka vyšetrujú kvôli krachu. Za päť rokov zarobili 20 miliónov libier

Príčiny krachu? Firma nezachytila zmeny v spôsobe cestovania a fúzovala s výrazne stratovou spoločnosťou MyTravel.

Pobočka kancelárie Thomas Cook v Paríži.Pobočka kancelárie Thomas Cook v Paríži. (Zdroj: SITA/AP)

Vrcholní manažéri cestovnej kancelárie Thomas Cook čelia vo Veľkej Británii vyšetrovaniu v súvislosti s krachom jednej z najstarších cestoviek sveta, píše server novinky.cz.

Sú tiež terčom kritiky kvôli vysokým odmenám, informoval v utorok server BBC.

Britská ministerka obchodu Andrea Leadsomová v liste požiadala správcu, ktorý dohliada na likvidáciu spoločnosti Thomas Cook, aby preveril, či konanie manažérov nespôsobilo škody veriteľom alebo penzijným fondom.

Manažéri dostali za päť rokov 20 miliónov libier

Žiadosť prichádza po kritike vysokých odmien manažmentu. Od roku 2014 si najvyššie vedenie rozdalo na platoch a bonusoch dokopy 20 miliónov libier . Upozornil na to server denníka Daily Telegraph.

SkryťVypnúť reklamu

Švajčiarsky výkonný riaditeľ Peter Fankhauser nastúpil do funkcie v roku 2014. Od tej doby si prišiel na 8,3 milióna libier. V tejto sume je zahrnutý aj štedrý bonus 2,9 milióna libier, ktorý mu bol vyplatený za rok 2015. Ten rok bola firma v zisku.

Finanční riaditelia Michael Healy a Bill Scott obaja dohromady v rovnakom období na bonusoch zarobili zhruba sedem miliónov libier.

Na pekné sumy si prišli aj riaditelia na nevýkonných pozíciách. V úhrne išlo o štyri milióny libier. Výrazný podiel na tejto sume má belgický riaditeľ Frank Meysman, ktorému bolo vyplatených 1,6 milióna libier.

"Hoci tieto čísla pravdepodobne rozhnevajú zamestnancov, ktorí prídu o prácu, a tisíce cestujúcich, ktorí prišli o svoju dovolenku, zasvätení tvrdia, že Fankhauser si vo veľmi ťažkých podmienkach počínal dobre," dodal server.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2015 sa mu dokonca podarilo dostať problémy zmietanou firmu do zisku.

Aj Johnson je prekvapený

Premiér Boris Johnson sa pozastavil nad tým, že si manažéri vyplácali "vysoké sumy", zatiaľ čo to s ich biznisom "išlo z kopca". Podľa neho sa teraz má riešiť, aby sa niečo také neopakovalo. Manažéri by podľa neho mali predchádzať situáciám, keď štát a daňoví poplatníci platia za návrat ľudí z dovolenky.

Tieňový minister financií, labourista John McDonnell, vyzval bývalých manažérov k vráteniu vyplatených odmien.

Thomas Cook skrachoval v pondelok, cestovka dlhuje skoro dve miliardy libier. V zahraničí uviazlo vyše pol milióna klientov, najviac Britov. Krach sa týka aj 1100 českých turistov.

Niekoľko desiatok Slovákov

Medzi klientmi britskej cestovnej kancelárie (CK) Thomas Cook, respektíve jej dcérskymi spoločnosťami, sú aj slovenskí občania v Turecku, Mexiku a na Cypre. V utorok o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

SkryťVypnúť reklamu

"V súčasnosti sa v takejto situácii nachádzajú naši občania na Cypre, kde už osem vycestovalo do SR a 12 zostalo v hotelovom zariadení. Ďalšia skupina je v Turecku (20) a menšia skupina je v Mexiku (5)," spresnil riaditeľ tlačového odboru ministerstva Juraj Tomaga.

Rezort odporúča občanom sledovať webovské sídla ich cestovných kancelárií, kontaktovať delegátov CK a v prípade potreby konzulárnej pomoci priamo najbližší slovenský zastupiteľský úrad.

Situáciu, ktorá vznikla v súvislosti s krachom uvedenej cestovnej kancelárie, MZVaEZ monitoruje. Je v kontakte s úradmi v zahraničí, aj so Slovenskou asociáciou cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA).

Podľa prezidenta SACKA Romana Berkesa pôsobí v SR 20 cestovných agentúr, ktoré sú priamymi zástupcami s riadnym agentským číslom a oprávnením uzatvárať zmluvy v mene organizátora zájazdu. Prostredníctvom agentúr je v zahraničí približne 80 klientov.

SkryťVypnúť reklamu

"Klienti však mali možnosť nakúpiť zájazdy cez cestovné agentúry bez prístupu do rezervačného systému, ktoré uzatvárali zmluvy priamo cez organizátora a aj priamo na webových stránkach rakúskych alebo nemeckých sekcií Thomas Cook. Čiže určiť presný počet dotknutých klientov nie je možné," konštatuje Berkes.

Prísun obrovského počtu klientov do dovolenkových destinácií bude podľa odborníkov prevádzkovateľom hotelov chýbať a budú sa s tým musieť vyrovnať.

"Dá sa očakávať, že niektorí pristúpia aj k zníženiu cien, aby sa pokúsili naplniť prázdne kapacity. Celkový ďalší vývoj budú samozrejme sledovať ostatní tour operátori a podľa toho reagovať. Na druhej strane sa dá očakávať, že následkom udalostí budú mať niektoré hotely existenčné problémy. Do začiatku budúcej letnej sezóny by mala byť situácia stabilizovaná a pod kontrolou," konštatoval prezident SACKA.

SkryťVypnúť reklamu

Príčiny krachu

V auguste tohto roku Thomas Cook uzavrel dohodu, na základe ktorej mali veritelia do firmy vložiť 900 miliónov libier. Polovicu sumy mal získať od čínskej firmy Fosun Tourism.

Tá sa na základe toho mala stať väčšinovým vlastníkom. Druhú polovicu mali poskytnúť držitelia dlhopisov a veriteľské banky.

V piatok sa však objavila informácia, že veritelia po cestovnej kancelárii požadovali, aby získala rezervu 200 miliónov libier, inak dohoda padá. V pondelok už spoločnosť informovala, že skrachovala.

Príčin krachu je podľa denníka The Guardian niekoľko.

Jednou z nich je fakt, že firma nezachytila ​​zmeny v spôsobe cestovania. Hoci počet turistov stále stúpa, len každý siedmy využije cestovnú kanceláriu. Ľudia si radšej letenky i pobyt vybavujú sami a s cestovnými kanceláriami jazdia skôr starší ľudia a ľudia zo slabších sociálno-ekonomických vrstiev, ktorí za dovolenku nechějí platiť veľa peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou príčinou je fúzia so značne stratovou spoločnosťou MyTravel. Zo straty 1,5 miliardy tvoria dve tretiny odpisy za túto fúziu, ktorá Thomas Cook uvrhla do dlhov.

Guardian medzi dôvodmi zmieňuje aj klimatické zmeny. V Európe vrátane Veľkej Británie bolo počas leta veľmi teplo, preto ľudia nemali tak veľkú potrebu cestovať za slniečkom.

Koniec cestovky pripraví o prácu okolo 22-tisíc ľudí, z toho deväťtisíc vo Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu