SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Opozícia: Koaličných poslancov netrápi rozvrat verejných financií

Finančný výbor dnes nerokoval o plánoch, ako dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.

Ladislav Kamenický.Ladislav Kamenický. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Parlamentný finančný výbor sa v stredu plánom opatrení na dosiahnutie vyrovnaného hospodárenia Slovenska v tomto roku nezaoberal.

Výbor mimoriadne nezasadal, poslanci neschválili program. Podľa slov opozície rokovanie výboru zablokovali koaliční poslanci.

Zvolanie výboru iniciovali opoziční poslanci, ktorí sa chceli dozvedieť viac o plánoch hospodárenia, ktoré pripravuje rezort financií.

"Koaličných poslancov absolútne nezaujíma, že stojíme pred rozvratom verejných financií. Vládna koalícia na začiatku roka sľúbila, že deficit štátneho rozpočtu bude jedno euro. Dnes už hovoria realistické odhady, že ku koncu roka to bude 1,5 miliardy eur," skonštatoval líder hnutia OĽaNO Igor Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

Je presvedčený, že vládni poslanci výboru využili to, že majú väčšinu a neodhlasovali program.

Opozícia je presvedčená, že poslanci majú právo vedieť, akým spôsobom chce rezort financií dosiahnuť vyrovnané hospodárenie.

"Koalícia nepripustila rozpravu o rozpočte, ktorý sa vyvíja krízovým smerom oproti pôvodným tvrdeniam. Je tu veľmi závažná situácia a v takejto situácii koalícia nepripustí rokovanie a vysvetľovanie toho, prečo sa tak udialo a akým spôsobom sa to dá napraviť," myslí si aj poslanec SaS Jozef Rajtár.

Podľa neho by štát mal viac šetriť.

"Namiesto toho, aby sa prebytky dosahovali, tak je naplánovaný katastrofálny deficit. Je to neprípustná situácia. Je zvláštne, že minister financií sa bojí predstúpiť pred poslancov výboru, aby sa zodpovedal za situáciu," vyhlásil Rajtár.

SkryťVypnúť reklamu

Opoziční poslanci preto plánujú iniciovať zvolanie ďalšieho mimoriadneho výboru.

"Budeme iniciovať druhý výbor, lebo toto je závažná téma týkajúca sa chodu celého štátu. Minister má vysvetliť, kde a ako chce vykryť deficit," podotkol Rajtár.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) už dávnejšie vyzval ministrov, aby prišli s návrhmi na šetrenie vo svojich rezortoch.

"Ministerstvo viackrát uviedlo klamlivé údaje vo svojom rozpočte, čím si umelo zvýšilo príjmy, pričom sa ukazuje, že tento rok nebudú a tým pádom prepad je vysoký," tvrdí poslanec OĽaNO Eduard Heger.

Problém vidí aj v prepade výberu dane z pridanej hodnoty.

"Vláda na sebe absolútne nešetrí, vôbec v tom nie je započítaný sociálny balíček," dodal Heger.

SkryťVypnúť reklamu

„Koalícia hovorí o deficite 1 percento ku HDP, čo je to najväčšie číslo, aké sa v ekonomike nachádza. Ak si však pozrieme deficit 1,2 miliardy eur oproti príjmom štátnemu rozpočtu približne 15,5 miliárd eur, to už sa tiahne pomaly k 10 %,“ poznamenal poslanec strany SaS Marián Viskupič a na záver dodal:

„Vláda hospodári zle, vláda hospodári neefektívne, vláda míňa a nemá pod kontrolou výdavky. A pán minister sa bojí čeliť otázkam opozície.“

Podľa tlačového odboru Ministerstva financií SR sa minister Ladislav Kamenický nemohol zúčastniť dnešného rokovania finančného výboru, pretože je na plánovanej služobnej ceste v Haagu, kde rokuje s holandským ministrom financií Wopke Hoekstrom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu