SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Opozícia: Koaličných poslancov netrápi rozvrat verejných financií

Finančný výbor dnes nerokoval o plánoch, ako dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.

Ladislav Kamenický.Ladislav Kamenický. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Parlamentný finančný výbor sa v stredu plánom opatrení na dosiahnutie vyrovnaného hospodárenia Slovenska v tomto roku nezaoberal.

Výbor mimoriadne nezasadal, poslanci neschválili program. Podľa slov opozície rokovanie výboru zablokovali koaliční poslanci.

Zvolanie výboru iniciovali opoziční poslanci, ktorí sa chceli dozvedieť viac o plánoch hospodárenia, ktoré pripravuje rezort financií.

"Koaličných poslancov absolútne nezaujíma, že stojíme pred rozvratom verejných financií. Vládna koalícia na začiatku roka sľúbila, že deficit štátneho rozpočtu bude jedno euro. Dnes už hovoria realistické odhady, že ku koncu roka to bude 1,5 miliardy eur," skonštatoval líder hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Je presvedčený, že vládni poslanci výboru využili to, že majú väčšinu a neodhlasovali program.

Opozícia je presvedčená, že poslanci majú právo vedieť, akým spôsobom chce rezort financií dosiahnuť vyrovnané hospodárenie.

"Koalícia nepripustila rozpravu o rozpočte, ktorý sa vyvíja krízovým smerom oproti pôvodným tvrdeniam. Je tu veľmi závažná situácia a v takejto situácii koalícia nepripustí rokovanie a vysvetľovanie toho, prečo sa tak udialo a akým spôsobom sa to dá napraviť," myslí si aj poslanec SaS Jozef Rajtár.

Podľa neho by štát mal viac šetriť.

"Namiesto toho, aby sa prebytky dosahovali, tak je naplánovaný katastrofálny deficit. Je to neprípustná situácia. Je zvláštne, že minister financií sa bojí predstúpiť pred poslancov výboru, aby sa zodpovedal za situáciu," vyhlásil Rajtár.

Skryť Vypnúť reklamu

Opoziční poslanci preto plánujú iniciovať zvolanie ďalšieho mimoriadneho výboru.

"Budeme iniciovať druhý výbor, lebo toto je závažná téma týkajúca sa chodu celého štátu. Minister má vysvetliť, kde a ako chce vykryť deficit," podotkol Rajtár.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) už dávnejšie vyzval ministrov, aby prišli s návrhmi na šetrenie vo svojich rezortoch.

"Ministerstvo viackrát uviedlo klamlivé údaje vo svojom rozpočte, čím si umelo zvýšilo príjmy, pričom sa ukazuje, že tento rok nebudú a tým pádom prepad je vysoký," tvrdí poslanec OĽaNO Eduard Heger.

Problém vidí aj v prepade výberu dane z pridanej hodnoty.

"Vláda na sebe absolútne nešetrí, vôbec v tom nie je započítaný sociálny balíček," dodal Heger.

Skryť Vypnúť reklamu

„Koalícia hovorí o deficite 1 percento ku HDP, čo je to najväčšie číslo, aké sa v ekonomike nachádza. Ak si však pozrieme deficit 1,2 miliardy eur oproti príjmom štátnemu rozpočtu približne 15,5 miliárd eur, to už sa tiahne pomaly k 10 %,“ poznamenal poslanec strany SaS Marián Viskupič a na záver dodal:

„Vláda hospodári zle, vláda hospodári neefektívne, vláda míňa a nemá pod kontrolou výdavky. A pán minister sa bojí čeliť otázkam opozície.“

Podľa tlačového odboru Ministerstva financií SR sa minister Ladislav Kamenický nemohol zúčastniť dnešného rokovania finančného výboru, pretože je na plánovanej služobnej ceste v Haagu, kde rokuje s holandským ministrom financií Wopke Hoekstrom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Elke Breitenbachová.

To je hrubo protiústavné," hovorí o návrhu právnik, keďže preferencie založené na etnickom pôvode sú výslovne zakázané.

2 h
Ilustračné foto.

Rozhodnutie o tom, že sa v tomto školskom roku ruší len externá časť maturitnej skúšky považuje aliancia za nie veľmi šťastné.

14 h
Protesty v Rusku sprevádza masívne zatýkanie.

Ruská polícia mlátila ľudí obuškami. Moskva obvinila USA zo zasahovania do vnútorných záležitostí.

16 h
Arcibiskup José Horacio Gomez.

"Nemôžeme mlčať, keď je skoro milión nenarodených detí každý rok zavrhnutých v našej krajine," uvádza sa v liste.

20 h