Prejav českého exprezidenta Európa po voľbách do europarlamentu v Ríme v Boris Mints Inštitúte, ktorý zverejnila webová stránka Inštitútu Václava Klausa.
1. Európa po európskych voľbách v roku 2019 je rovnaká ako predtým. Musím výslovne zdôrazniť svoju veľkú ľútosť nad tým.
Európa, alebo lepšie povedané Európska únia, potrebuje zásadnú zmenu, ale mierne zmenený Európsky parlament a nová Európska komisia to neurobia.
Budeme pokračovať nesprávnym smerom, ktorý sa začal v Maastrichte a bol posilnený v Lisabone pred rokmi. Som skôr pesimistický.
Nie som sám, v Európe je dnes veľa z nás, ktorí majú rovnaký pocit. Európske elity, európska nomenklatúra, však tomu nevenujú pozornosť.
2. Politické strany kritické voči EÚ mierne zlepšili svoje postavenie, ale politické strany nekriticky podporujúce EÚ sa reštrukturalizovali a ľahko zablokujú akúkoľvek zmysluplnú zmenu.
Budú sa snažiť urýchliť nedemokratické zjednotenie a centralizáciu Európy, radikálne sa pohnú zeleným smerom.
Budú podporovať multikulturalizmus a genderizmus. Budú naďalej podporovať masovú migráciu. A budú naďalej démonizovať Rusko a budú s ním naďalej nespolupracovať.
Čo je ešte nebezpečnejšie, budú silnejšie zaútočiť na každého, kto chce skutočnú zmenu, na každého, kto chce slobodu, demokraciu, slobodné trhy a národnú suverenitu a kto sa odváži navrhnúť ich. Opäť je to skôr pesimistický pohľad.
3. Dúfam, že krajiny Vyšehradskej skupiny zostanú spolu, aj keď bude proti nim silný tlak a ich nadchádzajúce domáce voľby môžu skomplikovať zachovanie ich veľmi krehkej jednoty.
Plne podporujem politické postoje Maďarska a Poľska, nevidím tam žiadny nacionalizmus. Naopak, pomáhajú obnoviť vážnu diskusiu v EÚ. Pokusy o umlčanie opozície v Európskej únii sú a budú kontraproduktívne.
Bývalé komunistické krajiny stratili veľa za polstoročie komunizmu, ale tiež niečo získali. Z tohto dôvodu sú citlivé na všetky druhy slobody, demokracie a národnej suverenity, ktoré súčasné kroky a opatrenia znižujú a oslabujú , čo je vlastnosť, ktorú ľudia v krajinách západnej Európy nemajú. To je jeden z dôvodov súčasných sporov a nezrovnalostí v EÚ.
4. Stručne povedané, tohtoročné európske voľby nezaručili toľko potrebnú zmenu. Naopak. Európa bude vďaka tomu pokračovať vo svojom už desaťročia trvajúcom relatívnom úpadku a bude čoraz menej schopná byť serióznym hráčom vo svetových záležitostiach.