SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Václav Klaus v Ríme: V Európe sa po voľbách nič nezmenilo. Úpadok únie bude pokračovať

Bývalé komunistické krajiny sú citlivé na všetky druhy slobody, demokracie a národnej suverenity, ktoré súčasné kroky a opatrenia znižujú a oslabujú , čo je vlastnosť, ktorú ľudia v krajinách západnej Európy nemajú.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: SITA/AP)

Prejav českého exprezidenta Európa po voľbách do europarlamentu v Ríme v Boris Mints Inštitúte, ktorý zverejnila webová stránka Inštitútu Václava Klausa.

1. Európa po európskych voľbách v roku 2019 je rovnaká ako predtým. Musím výslovne zdôrazniť svoju veľkú ľútosť nad tým.

Európa, alebo lepšie povedané Európska únia, potrebuje zásadnú zmenu, ale mierne zmenený Európsky parlament a nová Európska komisia to neurobia.

Budeme pokračovať nesprávnym smerom, ktorý sa začal v Maastrichte a bol posilnený v Lisabone pred rokmi. Som skôr pesimistický.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie som sám, v Európe je dnes veľa z nás, ktorí majú rovnaký pocit. Európske elity, európska nomenklatúra, však tomu nevenujú pozornosť.

2. Politické strany kritické voči EÚ mierne zlepšili svoje postavenie, ale politické strany nekriticky podporujúce EÚ sa reštrukturalizovali a ľahko zablokujú akúkoľvek zmysluplnú zmenu.

Budú sa snažiť urýchliť nedemokratické zjednotenie a centralizáciu Európy, radikálne sa pohnú zeleným smerom.

Budú podporovať multikulturalizmus a genderizmus. Budú naďalej podporovať masovú migráciu. A budú naďalej démonizovať Rusko a budú s ním naďalej nespolupracovať.

Čo je ešte nebezpečnejšie, budú silnejšie zaútočiť na každého, kto chce skutočnú zmenu, na každého, kto chce slobodu, demokraciu, slobodné trhy a národnú suverenitu a kto sa odváži navrhnúť ich. Opäť je to skôr pesimistický pohľad.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Dúfam, že krajiny Vyšehradskej skupiny zostanú spolu, aj keď bude proti nim silný tlak a ich nadchádzajúce domáce voľby môžu skomplikovať zachovanie ich veľmi krehkej jednoty.

Plne podporujem politické postoje Maďarska a Poľska, nevidím tam žiadny nacionalizmus. Naopak, pomáhajú obnoviť vážnu diskusiu v EÚ. Pokusy o umlčanie opozície v Európskej únii sú a budú kontraproduktívne.

Bývalé komunistické krajiny stratili veľa za polstoročie komunizmu, ale tiež niečo získali. Z tohto dôvodu sú citlivé na všetky druhy slobody, demokracie a národnej suverenity, ktoré súčasné kroky a opatrenia znižujú a oslabujú , čo je vlastnosť, ktorú ľudia v krajinách západnej Európy nemajú. To je jeden z dôvodov súčasných sporov a nezrovnalostí v EÚ.

4. Stručne povedané, tohtoročné európske voľby nezaručili toľko potrebnú zmenu. Naopak. Európa bude vďaka tomu pokračovať vo svojom už desaťročia trvajúcom relatívnom úpadku a bude čoraz menej schopná byť serióznym hráčom vo svetových záležitostiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na koronavírus.

Hospitalizovaných pacientov je v nemocniciach 964.


SITA 4 h
Režisér s herečkou a kozmonautmi na palube.

Filmárska vesmírna cesta môže poslúžiť aj ako reklama, ktorá by mohla prilákať mladých ľudí k práci vo vesmíre. Má však svojich kritikov, ktorým sa nepáči, že bolo toľko peňazí vložené do filmového projektu namiesto do výskumu.


echo24.cz 6 h
Nemecká polícia čaká na príchod migrantov v centre prijímajúcom žiadateľov o azyl.

Podľa nich môže nemecká vláda zabrániť "kolapsu" na hraniciach, k akému došlo v roku 2015, len zavedením dočasných hraničných kontrol.


TASR 7 h
Meteorit v posteli Kanaďanky.

Kanaďanka Ruth Hamiltonová sa druhýkrát narodila.


echo24.cz 22 h
Skryť Zatvoriť reklamu