SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Ľudmily by mali prísť v sobotu do Prakoviec

Tento týždeň v sobotu 28. septembra sa v Kostole sv. Ľudmily v Prakovciach (okres Gelnica) bude konať nezvyčajná akcia a síce stretnutie Ľudmíl. Chcú si tak uctiť pamiatku svätej Ľudmily.

Kostol sv. Ľudmily v Prakovciach.Kostol sv. Ľudmily v Prakovciach. (Zdroj: www.prakovce.sk)

PREŠOV - Klub sv. Ľudmily v Prešove, ktorý združuje nositeľky tohto mena a rôznymi duchovnými aktivitami rozširuje úctu k svojej patrónke už niekoľko rokov spolupracuje s farnosťou sv. Ľudmily v Prakovciach.

Je to jediný kostol na Slovensku zasvätený tejto svätici.

Cieľom tohto podujatia je prispieť k oslavám 1100-tého výročia smrti sv. Ľudmily, ktoré vyvrcholia v roku 2021. Slávnostná svätá omša bude o 10.30 v kostole sv. Ľudmily v Prakovciach okres Gelnica.

Narodila sa pohankou, no zomrela ako svätica

Svätá Ľudmila bola dieťa kniežaťa Slavibora, ktorý panoval na hrade Pšov (terajší Mělník). Boli to pohani, uctievali pohanských bohov. Ľudmila si vzala za muža české knieža Bořivoja I. z roku Přemyslovcov. Mali spolu troch synov a tri dcéry.

Skryť Vypnúť reklamu

Bořivoj raz navštívil kráľa Svätopluka na Velehrade, kde sa zoznámil so svätým Metodom. Práve od neho počul o kresťanstve a pokrstil ho, rovnako aj Ľudmilu.

Neskôr sa z nej stala veľmi horlivá nábožná žena, ktorá rada ohlasovala Božie slovo. Okrem toho bola vždy nápomocná chudobným a trpiacim ľuďom. So svojím manželom dali postaviť niekoľko chrámov.

Keď Ľudmila ovdovela, kniežaťom sa stal ich najstarší syn Spytihněv. Ten však v roku 912 bezdetný zomrel, a tak sa vlády ujal ďalší zo synov Vratislav.

Ľudmila svojím synom veľmi pomáhala, aby dobre spravovali krajinu. Vratislav bol dobrým kráľom, šíril kresťanstvo, no jeho manželka Drahomíra až taká dobrá nebola. Svoju svokru nenávidela, pretože Ľudmila bola veľmi obľúbená medzi ľuďmi a tiež preto, lebo jej muž vždy počúval rady od svojej mamy.

Skryť Vypnúť reklamu

Postihla ju ukrutná smrť

Drahomíra porodila sedem detí, troch synov a štyri dcéry, no ich výchovu zanedbávala. Vratislav preto zveril výchovu svojho najstaršieho syna Václava mame Ľudmile, aby bol dobrým nástupcom trónu.

Václav sa posadil na trón už ako deväťročný, pretože jeho otec zomrel. Keďže bol veľmi malý, vládla jeho matka Drahomíra a tá dala svojej svokre zakaždým pocítiť, kto je na dvore paňou. Nakoniec najala dvoch zemanov, ktorí so skupinou ozbrojencov obsadili hrad, kde žila Ľudmila a zaškrtili ju jej vlastným závojom.

Ľudia ju pochovali pri hrade Tetín a na jej hrobe sa udialo niekoľko zázrakov. Neskôr jej pozostatky preniesli do Prahy do chrámu sv. Juraja, ktorý dal postaviť jej vnuk Václav.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

9 h
Ilustračné foto

Poslanec Takáč si myslí, že pri cestovaní by očkovanie nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

11 h
V Nolčove prebieha testovanie len dnes.

Povedal, kedy sa otvoria obchody - ak krajina prejde na covid automat a počet pozitívnych testov klesne pod 5000.

13 h
Rokovanie 22. schôdze Národnej rady SR.

Súčasná koalícia by tak v parlamente nemala väčšinu, spolu by mali len 56 kresiel.

14 h