SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Izraelský prezident poveril zostavením vlády Netanjahua

Benny Ganc však v stredu vylúčil, že by sa ním vedená centristická aliancia strán s názvom Modrá a biela pridala k vláde na čele s premiérom, ktorý čelí vážnym obvineniam.

Benjamin Netanjahu.Benjamin Netanjahu. (Zdroj: TASR/AP)

JERUZALEM - Izraelský prezident Reuven Rivlin v stredu poveril zostavením vlády po nedávnych predčasných voľbách súčasného premiéra Benjamina Netanjahua.

Pre izraelskú opozíciu je tento prezidentov krok sklamaním a prekvapením, keďže vo voľbách zvíťazila opozičná strana Modrá a biela a a Netanjahuov Likud skončil až druhý, hoci len s tesným rozdielom.

Ústredná volebná komisia až v stredu zverejnila konečné výsledky minulotýždňových volieb, a tie priniesli jedno prekvapenie - Netanjahuov Likud si oproti predbežným výsledkom polepšil o jedno kreslo a bude mať v izraelskom Knessete 32 poslancov.

Víťazná Modrá a biela Bennyho Ganca obsadí v parlamente 33 kresiel, na treťom mieste je so ziskom desiatich parlamentných kresiel formácia Spoločný zoznam, ktorá združuje politické sily izraelských Arabov a krátko po voľbách vyslovila podporu Gancovi.

SkryťVypnúť reklamu

To bolo prekvapivé, keďže podporovať akékoľvek veľké izraelské strany je u izraelských Arabov historicky nie veľmi typické.

Rivlinove rozhodnutie poveriť Netanjahua a nie víťazného Ganca možno pramení z toho, že ak sa k volebným výsledkom započítajú očakávané spojenectvá, má navrch Netanjahu - hoci opäť tesne, o jedno kreslo.

Likud so svojimi tradičnými ultranacionalistickými a náboženskými spojencami disponuje v 120-člennom parlamente 55 kreslami, zatiaľ čo Modrá a biela a ďalšie umiernené strany ich majú 54.

Jazýčkom na váhach je tak strana Izrael, náš domov Avigdora Liebermana, ktorá má v parlamente osem poslancov. Lieberman má síce ideovo bližšie k Netanjahuovi, s ktorým zdieľa najmä nechuť k akýmkoľvek ústupkom voči Palestínčanom, tradične sa však neznesie s ultraortodoxnými náboženskými stranami, ktoré patria k Netanjahuovým tradičným spojencom.

SkryťVypnúť reklamu

Ganc: Nepôjdeme do vlády s premiérom, ktorý čelí vážnym obvineniam

Benny Ganc v stredu vylúčil, že by sa ním vedená centristická aliancia strán s názvom Modrá a biela pridala k vláde na čele s premiérom, ktorý čelí vážnym obvineniam.

Na mysli mal úradujúceho izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, povereného zostavením novej vlády, voči ktorému sa vedie vyšetrovanie vo viacerých kauzách, informuje agentúra AFP.

"Mnou vedená Modrá a biela nebude súhlasiť s tým, že by bola vo vláde s lídrom, ktorý čelí vážnemu obvineniu," povedal Ganc.

Vyjadril sa takto v čase narastajúcich výziev, aby s Netanjahuom vytvoril vládu jednoty, píše AFP. Na takýto krok ho v stredu opätovne vyzval aj samotný Netanjahu, a to krátko po tom, ako ho izraelský prezident Reuven Rivlin poveril zostavením novej vlády.

SkryťVypnúť reklamu


Netanjahuovi v stredu začala plynúť na zostavenie vlády lehota 42 dní a ak počas nej vládu nezostaví, prezident poverí niekoho iného. Tu už málokto pochybuje, že to bude víťaz volieb Ganc. Takýto druhý nádejný kandidát by mal na zostavenie vlády už len 28 dní.

Práve tento scenár po aprílových riadnych parlamentných voľbách Netanjahu obišiel, a keď sa mu po 42 dňoch nepodarilo zostaviť vládu, tak namiesto toho, aby prenechal túto možnosť inému, rozpustil parlament a vyvolal predčasné voľby.

Ďalšie zotrvanie Netanjahua pri moci by mohlo vyústiť do ďalšieho vyostrenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Netanjahu sa v predvolebnej kampani prezentoval ostrými výpadmi proti Arabom, ktoré mnohí komentátori označovali za jednoznačne rasistické.

Najmä však sľuboval, že ak vyhrá voľby, budúca izraelská vláda pod jeho vedením anektuje všetky židovské osady na palestínskom Západnom brehu Jordánu.

SkryťVypnúť reklamu

To šokovalo nielen Palestínčanov, ale aj medzinárodné spoločenstvo, snáď s výnimkou Netanjahuovho veľkého podporovateľa, amerického prezidenta Donalda Trumpa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu