SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Izraelský prezident poveril zostavením vlády Netanjahua

Benny Ganc však v stredu vylúčil, že by sa ním vedená centristická aliancia strán s názvom Modrá a biela pridala k vláde na čele s premiérom, ktorý čelí vážnym obvineniam.

Benjamin Netanjahu.Benjamin Netanjahu. (Zdroj: TASR/AP)

JERUZALEM - Izraelský prezident Reuven Rivlin v stredu poveril zostavením vlády po nedávnych predčasných voľbách súčasného premiéra Benjamina Netanjahua.

Pre izraelskú opozíciu je tento prezidentov krok sklamaním a prekvapením, keďže vo voľbách zvíťazila opozičná strana Modrá a biela a a Netanjahuov Likud skončil až druhý, hoci len s tesným rozdielom.

Ústredná volebná komisia až v stredu zverejnila konečné výsledky minulotýždňových volieb, a tie priniesli jedno prekvapenie - Netanjahuov Likud si oproti predbežným výsledkom polepšil o jedno kreslo a bude mať v izraelskom Knessete 32 poslancov.

Víťazná Modrá a biela Bennyho Ganca obsadí v parlamente 33 kresiel, na treťom mieste je so ziskom desiatich parlamentných kresiel formácia Spoločný zoznam, ktorá združuje politické sily izraelských Arabov a krátko po voľbách vyslovila podporu Gancovi.

Skryť Vypnúť reklamu

To bolo prekvapivé, keďže podporovať akékoľvek veľké izraelské strany je u izraelských Arabov historicky nie veľmi typické.

Rivlinove rozhodnutie poveriť Netanjahua a nie víťazného Ganca možno pramení z toho, že ak sa k volebným výsledkom započítajú očakávané spojenectvá, má navrch Netanjahu - hoci opäť tesne, o jedno kreslo.

Likud so svojimi tradičnými ultranacionalistickými a náboženskými spojencami disponuje v 120-člennom parlamente 55 kreslami, zatiaľ čo Modrá a biela a ďalšie umiernené strany ich majú 54.

Jazýčkom na váhach je tak strana Izrael, náš domov Avigdora Liebermana, ktorá má v parlamente osem poslancov. Lieberman má síce ideovo bližšie k Netanjahuovi, s ktorým zdieľa najmä nechuť k akýmkoľvek ústupkom voči Palestínčanom, tradične sa však neznesie s ultraortodoxnými náboženskými stranami, ktoré patria k Netanjahuovým tradičným spojencom.

Skryť Vypnúť reklamu

Ganc: Nepôjdeme do vlády s premiérom, ktorý čelí vážnym obvineniam

Benny Ganc v stredu vylúčil, že by sa ním vedená centristická aliancia strán s názvom Modrá a biela pridala k vláde na čele s premiérom, ktorý čelí vážnym obvineniam.

Na mysli mal úradujúceho izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, povereného zostavením novej vlády, voči ktorému sa vedie vyšetrovanie vo viacerých kauzách, informuje agentúra AFP.

"Mnou vedená Modrá a biela nebude súhlasiť s tým, že by bola vo vláde s lídrom, ktorý čelí vážnemu obvineniu," povedal Ganc.

Vyjadril sa takto v čase narastajúcich výziev, aby s Netanjahuom vytvoril vládu jednoty, píše AFP. Na takýto krok ho v stredu opätovne vyzval aj samotný Netanjahu, a to krátko po tom, ako ho izraelský prezident Reuven Rivlin poveril zostavením novej vlády.

Skryť Vypnúť reklamu


Netanjahuovi v stredu začala plynúť na zostavenie vlády lehota 42 dní a ak počas nej vládu nezostaví, prezident poverí niekoho iného. Tu už málokto pochybuje, že to bude víťaz volieb Ganc. Takýto druhý nádejný kandidát by mal na zostavenie vlády už len 28 dní.

Práve tento scenár po aprílových riadnych parlamentných voľbách Netanjahu obišiel, a keď sa mu po 42 dňoch nepodarilo zostaviť vládu, tak namiesto toho, aby prenechal túto možnosť inému, rozpustil parlament a vyvolal predčasné voľby.

Ďalšie zotrvanie Netanjahua pri moci by mohlo vyústiť do ďalšieho vyostrenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Netanjahu sa v predvolebnej kampani prezentoval ostrými výpadmi proti Arabom, ktoré mnohí komentátori označovali za jednoznačne rasistické.

Najmä však sľuboval, že ak vyhrá voľby, budúca izraelská vláda pod jeho vedením anektuje všetky židovské osady na palestínskom Západnom brehu Jordánu.

Skryť Vypnúť reklamu

To šokovalo nielen Palestínčanov, ale aj medzinárodné spoločenstvo, snáď s výnimkou Netanjahuovho veľkého podporovateľa, amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štatistiky o očkovaní sa líšia.

Počet pacientov v nemocniciach sa v piatok zvýšil o 19, celkovo ich je takmer tisíc.


SITA 6 h
Polícia bezprostredne po útoku zadržala 25-ročného muža.

"Prvotné vyšetrovanie odhalilo potenciálny motív spojený s islamistickým extrémizmom," uvádza sa vo vyhlásení metropolitnej polície.


TASR 10 h
Poslanci parlamentu.

Pri rozpočte považuje za nereálny zámer výraznejšie konsolidovať verejné financie v predvolebnom roku 2023. „Bola by to politická smrť vládnych strán,“ poznamenal.


TASR 9 h

Slovensko má ambíciu stať sa jedným z lídrov vo vývoji a využívaní vodíkových technológií v autodoprave.


TASR 5 h
Skryť Zatvoriť reklamu