SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Kontrolný úrad: Na vzdelávaní sýrskych utečencov Bundeswehr nehorázne zarábal

Projekt bol srdcovou záležitosťou vtedajšej ministerky obrany Ursuly von der Leyen, budúcej šéfky Európskej komisie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Spolkový dvor audítorov, najvyšší nemecký kontrolný úrad, vytkol spolkovému ministerstvu obrany "nehoráznu nehospodárnosť" pri príprave a uskutočňovaní projektu, ktorého cieľom bolo vzdelávanie sýrskych utečencov pre ich úspešnú integráciu do nemeckej spoločnosti, píše server novinky.cz.

Týždenník Der Spiegel, ktorý sa dostal k dôvernej správe audítorov z minulého týždňa, napísal, že do projektu sa v rokoch 2016 a 2017 zapojilo 217 utečencov.

"Šesťtýždňové kurzy sa zamerali na témy ako technika, remeslá či zdravotníctvo a daňových poplatníkov vyšli na päť miliónov eur," upozorňuje dvor audítorov s tým, že ich označil za "rozhadzovačné a neúčinné".

Skryť Vypnúť reklamu

Kontrolóri si všimli toho, že náklady na jedného utečenca činili 23-tisíc eur. Pritom u Spolkovej agentúry práce sa náklady pri rovnakých programoch pohybujú v priemere okolo 1800 eur.

Viac školiteľov ako účastníkov vzdelávania

"Účastníci ovládali nemčinu výrazne horšie, než sa predpokladalo. Dodatočné náklady na tlmočníkov sa tak vyšplhali na 900-tisíc eur. Vojaci, ktorí sa na projekte podieľali, si vyúčtoval 2,4 milióna eur osobných nákladov, pričom v roku 2016 počet školiteľov prevyšoval počet zúčastnených," upozorňovala správa.

V Oldenburgu nechal Bundeswehr zriadiť novú dielňu, ale utečencov do nej "z bezpečnostných dôvodov" vôbec nepustil.

Hoci vnútorná kontrola označila náklady na projekt už na sklonku roku 2016 za "nezdravé", ministerstvo rozhodlo o jeho pokračovaní aj na budúci rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Ursula von der Leyen, vtedajšia ministerka obrany a budúca šéfka Európskej komisie, sa v projekte osobne mimoriadne angažovala, keď ho niekoľkokrát označila za svoju "srdcovú záležitosť".

Bilancia je trúchlivá: z 217 účastníkov si našli prácu len dvaja.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu