SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Kontrolný úrad: Na vzdelávaní sýrskych utečencov Bundeswehr nehorázne zarábal

Projekt bol srdcovou záležitosťou vtedajšej ministerky obrany Ursuly von der Leyen, budúcej šéfky Európskej komisie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Spolkový dvor audítorov, najvyšší nemecký kontrolný úrad, vytkol spolkovému ministerstvu obrany "nehoráznu nehospodárnosť" pri príprave a uskutočňovaní projektu, ktorého cieľom bolo vzdelávanie sýrskych utečencov pre ich úspešnú integráciu do nemeckej spoločnosti, píše server novinky.cz.

Týždenník Der Spiegel, ktorý sa dostal k dôvernej správe audítorov z minulého týždňa, napísal, že do projektu sa v rokoch 2016 a 2017 zapojilo 217 utečencov.

"Šesťtýždňové kurzy sa zamerali na témy ako technika, remeslá či zdravotníctvo a daňových poplatníkov vyšli na päť miliónov eur," upozorňuje dvor audítorov s tým, že ich označil za "rozhadzovačné a neúčinné".

Skryť Vypnúť reklamu

Kontrolóri si všimli toho, že náklady na jedného utečenca činili 23-tisíc eur. Pritom u Spolkovej agentúry práce sa náklady pri rovnakých programoch pohybujú v priemere okolo 1800 eur.

Viac školiteľov ako účastníkov vzdelávania

"Účastníci ovládali nemčinu výrazne horšie, než sa predpokladalo. Dodatočné náklady na tlmočníkov sa tak vyšplhali na 900-tisíc eur. Vojaci, ktorí sa na projekte podieľali, si vyúčtoval 2,4 milióna eur osobných nákladov, pričom v roku 2016 počet školiteľov prevyšoval počet zúčastnených," upozorňovala správa.

V Oldenburgu nechal Bundeswehr zriadiť novú dielňu, ale utečencov do nej "z bezpečnostných dôvodov" vôbec nepustil.

Hoci vnútorná kontrola označila náklady na projekt už na sklonku roku 2016 za "nezdravé", ministerstvo rozhodlo o jeho pokračovaní aj na budúci rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Ursula von der Leyen, vtedajšia ministerka obrany a budúca šéfka Európskej komisie, sa v projekte osobne mimoriadne angažovala, keď ho niekoľkokrát označila za svoju "srdcovú záležitosť".

Bilancia je trúchlivá: z 217 účastníkov si našli prácu len dvaja.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

V Belgicku suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

"Naše rozhodnutie je založené výlučne na tom, že sú to obscénne obrázky," tvrdí hovorca starostky štvrte Molenbeek, kde moslimovia tvoria veľkú časť obyvateľov.

Ľudia sa tejto štvrti nevyhýbajú, hoci je zobrazovaná negatívnejšie, než by si zaslúžila, hovoria miestni.
Zahraničie

Trump versus Biden: Kde sa rozhodne o americkom prezidentovi

V ktorých štátoch bude boj do poslednej chvíle vyrovnaný a kde rozhodne každý hlas? Pozrite si prognózy a porovnajte ich s tými spred štyroch rokov.

Donald Trump, Joe Biden.
Slovensko

Plošné testovanie je užitočné, môže ovplyvniť vývoj pandémie, hovorí hlavný hygienik

"Ako virológ zdôrazňujem, že antigénové testy dokážu rýchlo zachytiť najviac infekčných ľudí, ktorí môžu ochorenie ľahko šíriť ďalej. Ich následná izolácia má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj," napísal Mikas.

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Slovensko

Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku, predpokladá Krajčí

V rámci testovania sa čoraz menej darí zachytávať ľudí bez príznakov nákazy nového koronavírusu a testujú sa viac ľudia s príznakmi.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).