SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Prečo impeachment na Trumpa? Russiagate zlyhala, strieda ju Ukrajina a rasizmus

V čase, keď bol Biden Obamovým viceprezidentom, bol zvláštnou čírou náhodou menovaný do správnej rady ukrajinskej ropnej spoločnosti Burisma Bidenov syn Hunter. Pekné miesto za päťdesiattisíc dolárov mesačne. Lenže jeden ukrajinský prokurátor začal firmu vyšetrovať kvôli korupcii. A viceprezident Biden zaletel do Kyjeva, aby pohrozil, že ak prokurátor nepríde o kreslo, príde Ukrajina o miliardovú pôžičku.

Americký viceprezident Joe Biden s bývalým ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.Americký viceprezident Joe Biden s bývalým ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. (Zdroj: TASR/AP)

Demokrati po fiasku sa sprisahaním Trumpa s Ruskom prekalibrovali zbrane, vytiahli dve nové strieborné guľky, ktorými chcú odstrániť amerického prezidenta, píše Milan Vodička v komentári uverejnenom na spravodajskom serveri idnes.cz.

Russiagate k cieľu nakoniec ani nedoletela, a tak ju nahrádzajú nové zbrane politického hromadného ničenia. Ukrajinagate a rasizmus.

Tá prvá, kvôli ktorej demokrati vyhlásili impeachment, žalobu, ktorá má viesť k odvolaniu Donalda Trumpa z úradu, nevyžadovala veľa kreativity.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa Trump ubránil obvineniam, že sa tajne sprisahal s Rusmi a vďaka ich pomoci vyhral voľby, posunulo sa teraz volebné sprisahanie proste len o krajinu ďalej. Miesto Ruska v tom teraz lieta susedná Ukrajina.

Posun tu však je. Kým kvôli Rusku chceli demokrati zvrhnúť Trumpa dodatočne, za voľby, čo boli, v prípade Ukrajiny by to radi urobili preventívne, za voľby, čo ešte len budú. A tak je tu impeachment.

Aby bolo jasné, ako sú veci už ďaleko, mala včera televízia CNN ako ilustráciu k celému prípadu aj veľkú fotku Richarda Nixona, prvého prezidenta, ktorý radšej dezertoval z Bieleho domu, aby ho z neho nevyhodili.

Faktom je, že tentoraz demokratom podal pušku Trump sám, aj keď výstrel z nej zrejme poletí do najhustejšej tmy.

Faul, červená!

Ide o to, že keď Trump nedávno telefonoval s ukrajinským prezidentom Zelenským, pokúsil sa vraj prinútiť Ukrajincov, aby mu pomohli vyhrať voľby v roku 2020. Tvrdí to anonymný spravodajca, ktorý sa nejako s rozhovorom zoznámil a kontaktoval médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Princíp bol jednoduchý: ako Trump chcel, ako prisahali demokrati, aby mu Rusi vyhrabali niečo na Hillary Clintonovú, teraz vraj chce, aby mu Ukrajinci dodali niečo na Joe Bidena, pravdepodobného prezidentského kandidáta demokratov.

Vie, čo to má byť. V čase, keď bol Biden Obamovým viceprezidentom, bol zvláštnou čírou náhodou menovaný do správnej rady ukrajinskej ropnej spoločnosti Burisma Bidenov syn Hunter. Pekné miesto za päťdesiattisíc dolárov mesačne.

Lenže jeden ukrajinský prokurátor začal firmu vyšetrovať kvôli korupcii. A viceprezident Biden zaletel do Kyjeva, aby pohrozil, že ak prokurátor nepríde o kreslo, príde Ukrajina o miliardovú pôžičku.

Obrancovia Bidena tvrdia, že prokurátor bol pri vyšetrovaní laxný a USA chceli jeho odchod, aby sa vyšetrovanie naopak urýchlilo. A Trump - vraj - požiadal Zelenského, aby preskúmal, ako to bolo.

SkryťVypnúť reklamu

Demokrati teraz kričia "faul, červená kartu!" S rovnakou istotou ako pri Russiagate. Riskujú, že si znovu nabehnú na vlastný bodák.

Faktom však je, že Trump pár dní pred telefonickým hovorom sa Zelenským rozhodol, že dá ešte na chvíľku k ľadu sľúbenú vojenskú pomoc pre Ukrajinu vo výške 391 miliónov.

Keď sa to takto povie, znie to ako nátlak na Zelenského. Ale Ukrajinci sa o zmrazení pomoci dozvedeli až mesiac po telefonáte, takže pod tlakom neboli.

Aj ukrajinský prezident i jeho minister zahraničia hovoria, že žiadosť o vyšetrovanie ani nátlak neboli.

Zatiaľ sa pretláčajú dve konfliktné verzie, nikto nevie, ako to je, len demokrati už sú si dopredu istí. Ako s "ruskou stopou".

Ale ako to bolo naozaj a aká verzia príbehu mediálne prevládne, sú dve rôzne veci.

SkryťVypnúť reklamu

A tak demokrati už zase cítia krv, ako ju cítili pri Russiagate, a rozhodli sa pre ústavnú žalobu na Trumpa. Tí umiernenejší sa pridali k radikálom, ktorí to chcú už dlho.

Je to veľký risk, skoro jazda proti múru: nepretlačia ju cez Senát, takže im hrozí, že pred voľbami budú tí, čo zase všetko prehrali.

"Náš nový Trumpov príbeh"

A tak súčasne už dlhší čas pripravujú ďalšiu zbraň, rasizmus. Trumpov údajný rasizmus. Cieľom je pritiahnuť si všetky menšiny poukazovaním na "belošskú nadradenosť" a bigotnosť Trumpa a jeho priaznivcov.

Demokrati už celkom vážne rozbiehajú kampaň a plány na odškodnenie amerických černochov za otroctva. Tohtoročné výročie udalosti z roku 1619, keď sa na americkej pôde vylodili prví černosi (boli pirátmi oslobodení z holandskej otrokárskej lode a nestali sa z nich otroci), bolo tento rok popisované úplne vážne ako najdôležitejšia udalosť v histórii americkej demokracie s tým, že USA za svoj rozkvet vďačia predovšetkým zavlečeným černochom.

SkryťVypnúť reklamu

Prekalibrovanie zbraní v novinárskej skratke opísal šéfredaktor New York Times Dan Banqet, ktorý svojím ľuďom na celoredakčnej porade, z ktorej niekto vyniesol nahrávku, opísal obrat od Russiagate k Trumpovmu údajnému rasizmu takto:

"Zariadili sme to v redakcii tak, aby sme kryli jeden hlavný príbeh, a robili sme to dobre. Teraz musíme preskupiť sily a dôraz, aby sme mohli popísať iný príbeh."

Ako teda pomôcť k odchodu Trumpa, keď ani "vyšetrovateľ Mueller to nedokáže "?

To vysvetľuje šéfredaktorova smernica: "Píšte podrobnejšie o krajine, rase a ďalších deliacich čiarach."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu