SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Vyslovte mi nedôveru, žiadal Johnson opozíciu v parlamente

Je nepravdepodobné, že britská opozícia Johnsonovi vyhovie. Opozičným labouristom sa teraz voľby nehodia.

Premiér Johnson v parlamente. Premiér Johnson v parlamente. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson v stredu na pôde Dolnej komory britského parlamentu žiadal opozičných poslancov, aby jeho vláde vyslovili nedôveru.

Agentúra The Associated Press (AP) to označila za "extrémne neštandardný postup", no z Johnsonovho pohľadu to má logiku.

Keby mu totiž parlament vyslovil nedôveru, a nikomu by sa počas ďalších 14 dní nepodarilo zostaviť novú vládu, čo by sa zrejme nepodarilo, nasledovali by nové voľby, o ktoré sa premiér už dlhšie usiluje.

Johnson poslancom vysvetľoval, že by bol vyslovene rád, keby hociktorá z opozičných strán zvolala hlasovanie o dôvere jeho vláde, a dokonca ich inštruoval, že takéto hlasovanie by sa mu najlepšie hodilo vo štvrtok.

Je nepravdepodobné, že britská opozícia Johnsonovi vyhovie. Najsilnejšia opozičná Labouristická strana hrá totiž svoju vlastnú hru, v rámci ktorej chce Johnsona dotlačiť k tomu, aby sa zaviazal, že sa neuskutoční brexit bez dohody, a až následne môžu byť voľby. Navyše labouristom momentálne voľby veľmi nevyhovujú, keďže by ich asi prehrali.

Predstavitelia britskej vlády vrátane Johnsona sa v stredu - hoci s nechuťou - zúčastnili na zasadnutí Dolnej snemovne britského parlamentu aj napriek tomu, že sa ju predtým neúspešne pokúšali rozpustiť.

SkryťVypnúť reklamu

Minister spravodlivosti Geoffrey Cox vo vášnivom prejave označil toto zákonodarné zhromaždenie za "mŕtvy parlament" a za "hanbu" britskej spoločnosti.

Poslanci súčasného parlamentu podľa Coxa "nemajú morálne právo sedieť v týchto zelených laviciach".

"Tento parlament by mal mať odvahu a obrátiť sa na voličov, ale on to nespraví, pretože pre príliš veľa z nich (poslancov) je najdôležitejšie iba to, aby nám zabránili v odchode z Európskej únie. Ale ten čas prichádza, ten čas prichádza, pán predseda, keď už ani tieto kačice nebudú schopné zabrániť Vianociam," oboril sa minister na predsedu Dolnej komory Johna Bercowa a ďalších poslancov, ktorí sú proti brexitu.

Johnson sa minulý týždeň pokúsil parlament predčasne rozpustiť, aby tak poslancov odstavil od možnosti rozhodovať o brexite, ktorý premiér deklaruje ako svoj hlavný politický cieľ.

SkryťVypnúť reklamu

Brexit je momentálne nastavený na 31. októbra a Johnson opakuje, že tento termín sa už nebude posúvať a Británia z únie odíde, nech sa deje čokoľvek.

Johnson dokonca nedávno vyhlásil, že radšej bude "ležať mŕtvy v priekope", než aby odložil brexit.

Plán Johnsona odstaviť od spolurozhodovania o budúcnosti krajiny britský parlament prekazil britský Najvyšší súd, ktorý v utorok rozhodol, že rozpustenie parlamentu zo strany premiéra bolo nelegálne. Podľa predsedníčky súdu Brendy Hale to znamená, že činnosť parlamentu nebola nikdy legálne pozastavená, a tak technicky vzaté stále zasadá.

Johnson na to reagoval s tým, že toto rozhodnutie bude rešpektovať, na druhej strane však pripustil, že sa parlament pokúsi opäť rozpustiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu