SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Kamenický odmieta kritiku opozície o rozvrate verejných financií

Minister financií pripustil, že výber daní a odvodov bude pravdepodobne nižší ako v predchádzajúcom období.

Minister financií SR Ladislav Kamenický.Minister financií SR Ladislav Kamenický. (Zdroj: TASR/Martin Baumann)

BRATISLAVA - Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) pripustil, že výber daní a odvodov bude pravdepodobne nižší ako v predchádzajúcom období. Uviedol to po skončení sa finančného výboru v parlamente.

Vláda podľa jeho slov už nemá k dispozícii také nadpríjmy ako z ministerských čias Petra Kažimíra. Kamenický však odmieta kritiku opozície, že ide o rozvrat verejných financií.

Poslanci finančného výboru neformálne rokovali vo štvrtok s ministrom financií o vývoji verejných financií. Hoci poslanci neschválili program rovnako ako v stredu (25. 9.), minister bol ochotný s nimi diskutovať.

Skryť Vypnúť reklamu

"Považujem výbor pre financie a rozpočet za odborný a rozpočet na budúci rok je taká dôležitá téma, že nemala by sa z toho robiť politika, mali by sme sa o tom baviť odborne," myslí si Kamenický.

V súvislosti s daňovou prognózou, ktorá bude zverejnená vo štvrtok, pripustil, že očakáva pokles výberu daní a odvodov.

"Určite tam bude nejaký pokles. Na rozdiel od môjho predchodcu, nemám komfort nadpríjmov. V minulom roku boli okolo 900 miliónov eur a rok predtým okolo 700 miliónov eur. O to ťažšia je moja pozícia," zhodnotil Kamenický.

Upozornil na to, že na ministerstvo prišiel v stave, keď sa už avizoval deficit okolo 0,7 % HDP.

"Zhoršuje sa externé prostredie, hospodársky rast klesol oproti plánovanému 4,5 % rastu na 2,4 %. Nemám to jednoduché, ale nie je dôvod na paniku, ja odmietam vyjadrenia opozície, ktoré hovoria o rozvrate verejných financií. Dlh sa stále nachádza mimo všetkých sankčných pásiem dlhovej brzdy, čo je veľký počin, a ja sa budem snažiť, aby toto zostalo v tejto rovine," doplnil Kamenický.

Skryť Vypnúť reklamu

Tiež uviedol, že prvýkrát deficit pod jedno percento HDP bol dosiahnutý v roku 2017.

"Takisto to bude asi aj v roku 2018, deficit do jedného percenta je stále deficit, pri ktorom absolútne odmietam, aby sme sa bavili o rozvrate verejných financií. Považujem za nebezpečné, aby sme vyvolávali nejaké negatívne nálady, lebo hovoríme o kríze, ktorá nie je," podotkol Kamenický.

Slovensko má podľa neho stále dvojnásobne väčší hospodársky rast, ako má Európska únia.

"Zatiaľ nie sme ani v recesii, nie je dôvod na to, aby sme si takýmito náladami privolávali zmenu spotrebiteľských nálad, ktoré môžu priniesť negatívne dôsledky na hospodársky rast a na zamestnanosť," myslí si minister.

Kamenický odmieta napríklad aj kritiku pri výbere dane z pridanej hodnoty.

Skryť Vypnúť reklamu

"V roku 2012 bola efektívna daňová sadzba na úrovni 12 %, dnes je 15,52 % a mierne stúpa. Sú dva projekty, ktoré sú dôležité pre výber DPH. Jedným bol kontrolný výkaz DPH, ktorý priniesol veľké príjmy do štátneho rozpočtu, a druhým projektom je eKasa," upozornil Kamenický.

Podľa jeho slov oba tieto projekty fungujú.

"Momentálne sme v čase zostavovania štátneho rozpočtu a skutočne potrebujem viac času nie na politizáciu rozpočtu, ale na to, aby sme ho zostavili," doplnil Kamenický.

Zároveň avizoval, že bude iniciovať rokovanie Koaličnej rady, kde chce hovoriť s lídrami strán o rozpočte na budúci rok.

"Ako minister financií musím na jednej strane hľadať zdroje aj na strane príjmov, to je práve téma spotrebnej dane na cigarety. Potom sú tu, samozrejme, výdavky, pri ktorých som vyzval ministrov, aby sme šetrili a našli objem okolo 200 miliónov eur do tohto roku, a z rozpočtu na budúci rok budú musieť byť, samozrejme, takisto nejaké úspory, ktoré predložím v samotnom rozpočte. Ja sa opieram o obidve strany rozpočtu," podotkol Kamenický.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho treba hľadať zdroje aj na príjmovej stránke, o čom chce práve hovoriť na Koaličnej rade.

"Je dôležité sa pozrieť na rozpočet ako celok. Keď si sadneme, tak predstavíme, aké sú možnosti na strane príjmovej, výdavkovej, a na základe toho si treba urobiť reálny obraz a stanoviť si ciele tak, aby rozpočet mal šancu prejsť cez vládu a parlament," dodal Kamenický.

Poslanec Eduard Heger (OĽaNO) po výbore uviedol, že verejné financie sú vo veľmi zlom stave.

"Diera v rozpočte je rádovo 1,2 % HDP a hovoríme o tom, že mal by byť vyrovnaný, a sme od toho na míle vzdialení. Minister to nevie vysvetliť a znamená to, že deficit bude veľký," tvrdí Heger.

Upozorňuje aj na prognózy Národnej banky Slovenska, podľa ktorej štát smeruje k vyšším deficitom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Odvrátili sme sa od vyrovnaného rozpočtu, počnúc týmto rokom na ďalšie obdobie. SR sa silno vykoľajila a verejné financie sa vymkli z rúk vlády," vyhlásil Heger.

Výbor má podľa neho svoj program a neoficiálne diskusie nie sú relevantné.

"My sme zástupcovia občanov a všetky informácie majú zaznieť počas oficiálneho rokovania výboru. To nebolo, takže v tomto považujem konanie koaličných poslancov aj samotného ministra za zlyhanie, že nie je ochotný poskytnúť tieto informácie verejnosti," dodal Heger.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 3 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 5 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 8 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu