SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Saudskoarabský princ priznal: Za Chášukdžího vraždu nesiem zodpovednosť

Korunný princ obvinil nemenovaných predstaviteľov, ktorí konali bez jeho vedomia.

Korunný princ Muhammad bin Salmán.Korunný princ Muhammad bin Salmán. (Zdroj: TASR/AP)

RIJÁD - Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán pripustil, že za vlaňajšiu vraždu novinára Džamála Chášukdžího nesie zodpovednosť, keďže k nej došlo v období, keď na veci dohliada on, avšak bez jeho vedomia.

Vyslovil sa tak v dokumente pre americkú televíznu stanicu PBS, ktorý sa má odvysielať na budúci týždeň. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

Princ bin Salmán, de facto panovník kráľovstva, sa doteraz k zabitiu novinára na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule verejne nevyjadroval.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa americkej tajnej služby CIA a niektorých západných štátov šlo o princovo nariadenie, ale saudskoarabskí predstavitelia popierajú, že by mal s kauzou čokoľvek spoločné.

"Nesiem za to úplnú zodpovednosť, lebo sa to stalo v období, keď na veci dohliadam," povedal princ bin Salmán dokumentaristovi Martinovi Smithovi z PBS.

Vyplýva to zo zverejnených ukážok dokumentu s názvom "Korunný princ Saudskej Arábie", ktorý televízia plánuje odvysielať 1. októbra. Nasledujúci deň, 2. októbra, uplynie rok od Chášukdžího vraždy.

K rozhovoru, ktorý sa zrejme odohral mimo kamier, došlo vlani v decembri. Korunný princ obvinil nemenovaných predstaviteľov, ktorí konali bez jeho vedomia.

Na otázku, ako mohlo k vražde dôjsť bez toho, aby o nej vedel, princ bin Salmán, ktorého Smith v dokumente cituje, odpovedal: "Máme 20 miliónov obyvateľov. Máme tri milióny vládnych zamestnancov."

SkryťVypnúť reklamu

Smith sa zároveň opýtal, či členovia vražedného komanda mohli použiť súkromné vládne lietadlá, na čo korunný princ reagoval: "Mám úradníkov, ministrov, aby veci riešili, oni sú za to zodpovední. Mali na to právomoc."

Novinár Džamál Chášukdží, ktorý zvykol kritizovať saudskoarabskú vládnu dynastiu, žil v Spojených štátoch a písal pre denník Washington Post, sa 2. októbra 2018 dostavil na konzulát svojej krajiny v Istanbule pre doklady potrebné na svoju svadbu. Na konzuláte ho však zavraždili. Novinárovo telo sa doposiaľ nenašlo.

Saudská Arábia spočiatku Chášukdžího smrť popierala, ale neskôr priznala, že bol zabitý. Saudskoarabskí činitelia označujú tento zločin za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí prekročili svoje právomoci. V súvislosti s prípadom Rijád postavil pred súd 11 podozrivých.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu