SME
Utorok, 24. máj, 2022 | Meniny má Ela

Zomrel bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac

Čoby prezident preslávil Chirac schopnosťou "vykorčuľovať" z ťažkých situácií a znovu sa vrátiť na výslnie. Okrem vrodeného šarmu mu k tomu napomohla aj schopnosť pružne meniť postoje, za čo si vyslúžil prezývku Chameleon Bonaparte.

Jacques Chirac.Jacques Chirac. (Zdroj: TASR/AP)

PARÍŽ - Bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac zomrel vo štvrtok vo veku 86 rokov. Informovali o tom agentúra AFP a denník Le Figaro s odvolaním sa na jeho rodinu.

"Prezident Jacques Chirac zomrel ráno pokojne v kruhu svojej rodiny," uviedol jeho zať Frederic Salat-Baroux.

V uplynulých rokoch sa exprezident zriedkavo ukazoval na verejnosti a bolo o ňom známe, že trpel zlým zdravotným stavom.

Chirac bol stredopravicovým politikom, ktorý zastával post hlavy štátu v rokoch 1995 - 2007. V rokoch 1974 - 1976 a 1986 - 1988 bol premiérom a od roku 1977 do roku 1995 pôsobil vo funkcii starostu Paríža.

SkryťVypnúť reklamu

Bol druhým najdlhšie slúžiacim francúzskym povojnovým prezidentom po svojom socialistickom predchodcovi Francoisovi Mitterrandovi.

Prvý odsúdený povojnový prezident

Koniec jeho kariéry poznamenalo obvinenia zo zneužitia verejných prostriedkov, za ktoré ho v roku 2011 odsúdili na podmienečný dvojročnému trestu, píše server idnes.cz. Do francúzskej histórie sa tak zapísal ako prvý povojnový prezident, ktorý bol súdom uznaný vinným.

Čoby prezident preslávil Chirac schopnosťou "vykorčuľovať" z ťažkých situácií a znovu sa vrátiť na výslnie. Okrem vrodeného šarmu mu k tomu napomohla aj schopnosť pružne meniť postoje, za čo si vyslúžil prezývku Chameleon Bonaparte.

"Jeho idey sa vždy veľmi podobajú predstavám každého občana, s ktorým práve hovorí," napísala agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Z niekdajšieho presvedčeného protievropského gaullistu sa tak stal jedným z popredných Európanov, ktorý sa zaslúžil o presadenie eura.

Z niekdajšieho milovníka všetkého amerického potom hlásateľom francúzskeho nesúhlasu s Američanmi vedenou vojnou v Iraku v roku 2003, ktorá priniesla Francúzsku ochladenie vzťahov s Washingtonom.

Prvý mandát odštartoval jadrovými skúškami

Kým prvý mandát začal vysoko kontroverznými jadrovými skúškami v južnom Pacifiku, vo vysokej politike končil ako advokát ohrozenej planéty Zem a hlásateľ solidarity s chudobnými krajinami.

V medzinárodnej politike stelesňoval Chirac silný nezávislý hlas. Zaslúžil sa o ukončenie vojnového konfliktu v bývalej Juhoslávii v 90. rokoch. V roku 2002 vyslal francúzskych vojakov, aby zastavili občiansku vojnu v Pobreží Slonoviny.

SkryťVypnúť reklamu

Za jeho vlády sa Francúzsko vrátila do integrovaného systému NATO. Jeho najväčším neúspechom sa stalo odmietnutie ústavy EÚ Francúzmi v máji 2005.

Politikov v nových členských krajinách EÚ, ktorí sa postavili v spore o Irak za postoj USA, si popudil, keď im povedal, že "prepásli dobrú príležitosť mlčať".

Pred príchodom do Elyzejského paláca v roku 1995 pracoval Chirac v niekoľkých vládach, pričom dve z nich viedol. Okrem toho skoro dve desiatky rokov robil starostu v Paríži.

Práve z obdobia Chirakovho pôsobenia na radnici pochádzajú obvinenia, že zamestnával 28 ľudí, ktorí za mestské peniaze pracovali pre jeho politickú stranu Združenie pre republiku alebo dokonca vôbec žiadnu prácu neodvádzali.

Vzostup v radoch gaullistov začal na začiatku šesťdesiatych rokov

Chirac sa narodil 29. novembra 1932 ako jedináčik v rodine parížskeho bankového úradníka, absolvoval prestížnu Národnej školu pre správnych úradníkov (ENA). V päťdesiatych rokoch postával na parížskom nároží a rozdával komunistický denník L'Humanité.

SkryťVypnúť reklamu

Sympatie k ľavici čoskoro ustúpili, Chirac sa stal armádnym dôstojníkom a stotožnil sa s krajne pravicovými postojmi vo vzťahu k alžírskej vojne.

Vzostup v radoch gaullistov začal na začiatku šesťdesiatych rokov ako poradca premiéra. Prešiel ministerskými funkciami i stranícku krízou, keďže sa v roku 1974 dištancoval od starej gardy gaullistov a inicioval vznik nového Združenie pre republiku (RPR, neskôr prešlo do dnešného Zväzu pre ľudové hnutie - UMP).

Po odchode z funkcie vytvoril nadáciu venovanú udržateľnému rozvoju a dialógu kultúr, ktorá každoročne udeľuje cenu za predchádzanie konfliktom.

Chirac bol prvým francúzskym lídrom, ktorý uznal, že francúzsky štát sa počas druhej svetovej vojny podieľal na prenasledovaní Židov a ich posielaní do nacistických koncentračných táborov.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci francúzskeho Národného zhromaždenia si uctili Chiracovu pamiatku minútou ticha hneď, ako sa dozvedeli o jeho úmrtí.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker podľa agentúry AP uviedol, že Európska únia stratila jedného z najpevnejších obrancov európskej jednoty.

Chirac podľa Junckera zanechal na EÚ nezmazateľnú stopu a jeho "odkaz pre Francúzsko a EÚ zostane s nami navždy".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu