SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Veľa kriku pre nič

Klimatické zmeny sú na zemeguli odjakživa. Tie dnešné sú v porovnaní s minulými zanedbateľné, napriek tomu spôsobili hystériu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: The Planetary Society)

Symbolicky, na stý deň svojho panovania, vystúpila naša pani prezidentka na klimatickom summite OSN v New Yorku. Krajší oblúk jej úvodu v kresle by nevymyslel ani najprogresívnejší scenárista z Hollywoodlandu ( a že ich tam je).

Znovu to zopakujem – Zuzana Čaputová ma môže vo funkcii prekvapiť iba milo.

Niežeby bolo práve klimatické stretnutie na pôde OSN miestom, kde by mala šokovať progresívne sily sveta, kor pred zrakmi takých ľavicových ikon, ako sú Greta či Guterres, ale hneď dvakrát opakovať (aj na pôde Valného zhromaždenia OSN) to isté, o tom iste nesnívali ani enviromentalisti v najtajnejších snoch (po anglicky leftmare).

SkryťVypnúť reklamu

Popravde, nechcel som už po ikstýkrát písať o klimatických zmenách, ale keď oni tí liberálni novinári sú takí ohľaduplní – ctia si opačný názor minimálne tak ako mimovládne organizácie a neútočia naň neustále – tak som si povedal, prečo nie.

Totižto, akokoľvek sa Čaputová snažila a dupľovala svoj boj s klímou, jej boj s Grétkou bol márny. Tá prišla, nakričala a strhla na seba celú mediálnu pozornosť.

Takže si skúsme rozobrať, čo vám chcem vysvetliť.

Klimatické zmeny sa na zemeguli dejú po milióny rokov. K najvýraznejšej zmene počasia došlo naposledy pred 12-tisíc rokmi, keď skončila posledná doba ľadová.

V tom čase – a verím, že sa nemýlim – bol súčet emisií oxidu uhličitého vyprodukovaného človekom blízky nule. Napriek tomu sa za pomerne krátke obdobie (tisíc rokov je z historického hľadiska Zeme vskutku zanedbateľné obdobie) oteplilo zhruba o desať stupňov.

SkryťVypnúť reklamu

Nemám to z vlastnej hlavy, český vedec docent Petr Pokorný, ktorý sa klimatickými zmenami zaoberá dlhodobo, pre Konzervatívny web povedal, že vtedajším lovcom a zberačom sa doslova pred očami menil svet a v priebehu niekoľkých desiatok rokov sa oteplilo aj o dva stupne.

No a potom tu máme súčasnosť, keď sa za posledných zhruba 140 rokov oteplilo o stupeň jediný. A zrazu sa vyrašili vedci, ktorí v tom vidia človečie zlyhanie: Produkujeme CO2, a preto sa otepľuje.

Nič proti nim, majú právo na vedecké tvrdenia. Problém je len v tom, že história je pretkaná vedeckými teóriami, s ktorými by ste si dnes vytreli tak akurát viete čo. Netvrdím, že to platí aj pre ich teóriu, len upozorňujem, že to môže byť aj tak.

(Ďalšou otázkou do debaty je, prečo práve CO2 strháva na seba všetku pozornosť, keď sú pre klímu aj nebezpečnejšie plyny, ktoré do povetria unikajú.)

SkryťVypnúť reklamu

Vedci, ktorí sa združili v paneli pri OSN nazývanom IPCC, prišli pred klimatickým summitom s modelovanou budúcnosťou, v ktorej by už neobstál ani otrlý Mel Gibson ako Mad Max, a to ani keby sa spojil s Kevinom Costnerom čoby mužom so žiabrami z Vodného sveta.

Načasovanie katastrofických predpovedí nemohlo byť lepšie a nešlo o náhodu, veď ide o peniaze.

Proti tomu stojí panel NIPCC so spochybňujúcimi tvrdeniami, ale ich názory mainstream neuverejňuje.

A napríklad spomínaný docent Pokorný v jednej zo svojich prednášok prekvapil poslucháčov, keď sa ho pýtali, čo bude ďalej. Povedal, že modelovať klímu do budúcnosti nevieme, pretože klíma je zložitý systém, ktorý sa modelovať nedá z princípu.

A vyťahovať nejaké jednotlivé drobné novinky – ako je aj napríklad CO2 – je v kontexte celého systému veľmi problematické.

SkryťVypnúť reklamu

Za posledných 12-tisíc rokov, počas ktorých postupne vznikali civilizácie, bolo tých teplotných zmien oveľa viac.

Spomeňme holocénne klimatické optimum, rímske klimatické optimum, medzi ktorými sa ochladilo a oteplilo o takmer dva stupne, stredoveké teplé periódy a v neposlednom či lepšie poslednom rade malú dobu ľadovú, trvajúcu do polovice 19. storočia (podľa niektorých aj dlhšie), počas ktorej vynašli teplomery a začali teplotu merať takpovediac polopatisticky.

A to sa za to obdobie diali veci - dnešné územie Štokholmu bolo pod obrovským ľadom, Saharu pretínali rieky a bola savanou, alebo sa roztopili ľady a more stúplo tak, že ľudia migrovali rýchlejšie ako v roku 2015.

Pozor, nie všetko naraz, to som len vypichol zopár zaujímavostí z tohto dlhého obdobia a z celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré zmeny - ako vyschnutie riek na Sahare - mali aj vplyv na vznik civilizácie (kumulácia ľudí okolo jedinej nevyschnutej rieky Níl).

Pravda, nebolo vtedy ešte vedcov a médií, ktoré by vinu za klimatické zmeny zvalili výlučne na ľudí.

Vráťme sa do 19. storočia a konca malej doby ľadovej, keď sa začalo otepľovať, čo trvá aj teraz, ale – možno vás to prekvapí - ešte stále súčasné priemerné teploty nedosahujú úroveň holocénneho maxima.

Teraz sa skúsme na základe týchto údajov (To nejsou žádné fakta, ale jen to, co se skutečne stalo - Felix Holzmann, Alibi) zamyslieť a položiť si niekoľko otázok.

Čo spôsobilo také závratné teplotné zmeny v čase, keď vplyv človeka bol zanedbateľný respektíve žiadny?

Čo nás oprávňuje tvrdiť, že sa dnes nedeje to isté, čo sa dialo vtedy , ale zaručene sa otepľuje pre ľudský vplyv?

SkryťVypnúť reklamu

Prečo by sme mali radikálne zmeniť spôsob života, keď nevieme, čo naozaj spôsobuje teplotné zmeny?

V pokoji alebo v izbe sa zamyslime a skúsme hľadať odpovede.

Alebo môžeme na seba kričať a oponentov ostrakizovať, ako sa to už neraz deje.

Ja si totiž na základe vyššie spomenutých faktov, ale nielen tých, myslím, že súčasné globálne otepľovanie nie je spôsobené iba ľudskou činnosťou a že ten podiel je možno aj celkom zanedbateľný a teda odvodzovať z toho zásadné kroky pre náš život je, jemne povedané, kravina.

Ak naozaj chcete viesť dialóg o klimatických zmenách, chcete niečo zmeniť, skúste dať priestor vedcom všetkým, nielen tým z IPCC.

A nenazývajte ľudí, ktorí spochybňujú zásadný ľudský vplyv na teplotné zmeny, popieračmi klimatických zmien. Je to neférové a ešte aj lživé tvrdenie.

SkryťVypnúť reklamu

Nespochybňujeme teplotné zmeny, v historickom kontexte nijak extrémne, spochybňujeme len neustále omieľané tvrdenie, ktoré sa už označuje za fakt, že ich spôsobuje IBA človek a jeho vyspelá civilizácia.

Že niečo zmeniť treba, je nepochybné. Nie som si však istý, že na vine je iba uhlík, určite si nemyslím, že to majú byť radikálne až revolučné opatrenia, a už vôbec si nemyslím, že povedú ku krajšej budúcnosti.

Vidiac tie plamenné tváre, jednoliatu masu a burcujúce komentáre, mám v skutočnosti veľké obavy z opaku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu