SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Smer-SD povedie do volieb Pellegrini

Fico ho navrhol ako lídra kandidátky, premiér to prijal. Politológ to označil za pragmatické rozhodnutie.

Vlády Smeru profitovali z relatívne vysokého ekonomického rastu, o ktorý sa pričinili najmä nimi kritizované reformy. Vlády Smeru profitovali z relatívne vysokého ekonomického rastu, o ktorý sa pričinili najmä nimi kritizované reformy. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Premiér Peter Pellegrini prijal pozíciu volebného lídra strany Smer-SD. Povedala to jeho hovorkyňa Patrícia Macíková v reakcii na vyjadrenie strany Smer-SD, že jej predseda Robert Fico ho navrhne ako lídra kandidátky.

"Predseda vlády sa rozhodol prijať návrh na pozíciu volebného lídra strany Smer-SD. Je pripravený urobiť všetko pre to, aby ľudí na Slovensku presvedčil konkrétnymi výsledkami a aby bola strana Smer-SD aj naďalej najstabilnejšou a najúspešnejšou stranou na Slovensku," uviedla Macíková.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodala, že premiér si bude až do konca volebného obdobia plniť svoje povinnosti, ktoré mu z pozície predsedu vlády vyplývajú. Ďalej bude podľa jej slov pracovať pre ľudí a pre Slovensko.

Strana Smer-SD informovala, že Fico navrhne Pellegriniho ako lídra kandidátky. Podľa slov hovorcu Smeru-SD Jána Mažgúta považuje strana toto rozhodnutie za najlepšie riešenie pre Slovensko.

Obaja, Fico aj Pellegrini, dlhodobo hovoria, že chcú, aby bol Smer-SD stabilný, silný a aby bol úspešný v nadchádzajúcich voľbách. Fico viackrát zdôraznil, že strana má ambíciu opäť skladať vládu. Postaviť chcú silnú kandidačnú listinu a vytvoriť čo najväčší koaličný potenciál.

V lete sa hovorilo o napätých vzťahoch medzi Ficom a Pellegrinim. Ten v stredu skonštatoval, že sú obaja dospelí ľudia, ktorí môžu mať na veci rozdielne názory, ale vedú medzi sebou konštruktívne debaty, ktoré môžu stranu posúvať ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Doplnil, že ich predstavy o stratégii strany sa približujú. Na otázku, či bude Fico na kandidátke vtedy odpovedal, že ako predseda strany má na to plné právo.

Politológ: Pragmatické rozhodnutie

Navrhnúť Petra Pellegriniho za lídra kandidačnej listiny Smeru-SD bolo pragmatické rozhodnutie. Ako uviedol politológ Tomáš Koziak, predseda najsilnejšej vládnej strany Robert Fico nemohol v danej situácii ani nič lepšie urobiť.

„Peter Pellegrini predbehol Roberta Fica v popularite. Je to dobrý signál pre voličov, že Smer-SD je schopný postaviť na čelo kandidátky človeka, ktorý je najpopulárnejší v rámci štruktúr strany," dodal.

Podľa Koziaka je však dôležité podotknúť, že jednotkou v Smere-SD je stále Fico a týmto rozhodnutím o žiadnu moc v rámci strany neprišiel.

Skryť Vypnúť reklamu

„Treba to skôr vnímať ako symbolické gesto voči verejnosti a voličom Smeru-SD. Nie ako vyjadrenie toho, že sa menia mocenské pomery v rámci strany," doplnil politológ s tým, že rozhodnutie navrhnúť Petra Pellegriniho na pozíciu volebného lídra Smeru-SD „pomôže, aby preferencie strany nepadali tak rýchlo, ako by mohli, ak by na čele kandidátky zostal Robert Fico".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Elke Breitenbachová.

To je hrubo protiústavné," hovorí o návrhu právnik, keďže preferencie založené na etnickom pôvode sú výslovne zakázané.

1 h
Ilustračné foto.

Rozhodnutie o tom, že sa v tomto školskom roku ruší len externá časť maturitnej skúšky považuje aliancia za nie veľmi šťastné.

14 h
Protesty v Rusku sprevádza masívne zatýkanie.

Ruská polícia mlátila ľudí obuškami. Moskva obvinila USA zo zasahovania do vnútorných záležitostí.

15 h
Arcibiskup José Horacio Gomez.

"Nemôžeme mlčať, keď je skoro milión nenarodených detí každý rok zavrhnutých v našej krajine," uvádza sa v liste.

19 h