SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Rozkol v SaS vyvrcholil: Sulík nedá na kandidátku skupinu poslancov okolo Galka a Rajtára

Sulík tvrdí, že na svoj návrh kandidačnej listiny nemôže dať ľudí, ktorí spochybňujú závery kongresu. Blahová tvrdí, že si to nezaslúžili a že vyhadzuje ľudí, ktorí sú nositeľmi programu, ktorým sa Sulík hrdí.

Šéf SaS Richard SulíkŠéf SaS Richard Sulík (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA - Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík nedá na kandidátku strany do budúcoročných parlamentných volieb poslancov okolo Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára. Povedal to na dnešnej tlačovej besede.

"Títo ľudia predstavujú extrémne riziko, že poslanecký klub, ktorý vznikne po voľbách, nebude stabilný a stranu opustia," uviedol líder liberálov s tým, že na kandidačnú listinu nemôže dať ľudí, ktorí spochybňujú závery kongresu.

Sulík ich vyzval, aby vyvodili dôsledky svojho konania. Svoj návrh kandidačnej listiny oznámi v pondelok. Definitívnu kandidátku schváli kongres 5. októbra v Jasnej.

Podľa Sulíka sa skupina ľudí pokúsila vnútiť verejnosti nedemokratické postupy v strane. Tvrdí, že interné záležitosti by sa nemáli vynášať na verejnosť. Niektoré informácie v médiách boli podľa neho vytiahnuté z kontextu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Toto ma mrzí. Ako predseda som zodpovedný za chod strany a musím urobiť poriadok. Zatiaľ som to vždy dokázal urobiť. Nič nie je demokratickejšie, ako postaviť sa všetkým členom v tajnej voľbe," reagoval na svoje opätovné zvolenie do funkcie na kongrese, ktorý bol 7. septembra.

Sulíka vo funkcii šéfa strany potvrdili na ďalšie štyri roky so ziskom 135 hlasov zo 141 odovzdaných volebných lístkov, šesť hlasov bolo neplatných.

Na mimoriadnom kongrese sa nezúčastnili podpredsedovia SaS Ľubomír Galko, Jana Kiššová, predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová či poslanci Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda a Radoslav Pavelka. V ten deň oznámili, že v strane zakladajú názorovú platformu Demokratické jadro SaS.

"Jediná náplň platformy je kopať do zvoleného predsedu a do záverov kongresu. Moja ochota a schopnosť nechať si skákať po hlave má svoje medze," povedal Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

"Natália Blahová, Vladimír Sloboda a Radoslav Pavelka sa vyjadrili, že nebudú na kandidátke, ak na nej nebudú Galko s Rajtárom," dodal predseda liberálov a vyzval poslancov demokratického jadra, aby vystúpili zo strany.

Doplnil, že na kandidátku nepatria ľudia, pri ktorých nemá istotu, že budú stabilnými a spoľahlivými partnermi.

"SaS má najlepší program, kvalitných ľudí, aj keď ju možno niektorí opustia, do volieb sme pripravení. Máme peniaze na kampaň a som presvedčený, že nájdeme dostatok voličov, ktorých oslovíme," uviedol s tým, že je presvedčený, že SaS bude členom budúcej vlády.

Rajtár a Blahová sú prekvapení

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová a poslanec parlamentu Jozef Rajtár (SaS) sú prekvapení, že ich predseda SaS Richard Sulík vyzval na odchod zo strany. Obaja sú predstaviteľmi platformy Demokratické jadro SaS.

Skryť Vypnúť reklamu

"Osobne sme veľmi smutní z toho, čoho sme svedkami, pretože sme si nikdy nepredstavovali, že práca, ktorú sme pre SaS doteraz robili, skončí raz tým, že predseda bude vyzývať hodnotných členov strany k tomu, aby zo strany odišli. To sme si nezaslúžili. Sú to ľudia, ktorí sú nositeľmi programu, ktorým sa on teraz hrdí," povedala v reakcii na Sulíkove oznámenie Blahová.

Pripomenula, že odchodom ľudí, ktorí sú súčasťou platformy, by strana prišla o celý svoj program. O výzve na odchod musia podľa Blahovej ešte podiskutovať. "Toto nám ani v najhoršom sne nenapadlo," doplnila.

"Boli sme prekvapení, že Richard Sulík označil našu platformu za neprijateľnú a dokonca nás vyzval na odchod," doplnil Rajtár s tým, že zvolaním septembrového mimoriadneho kongresu Sulík nedal prípadným kandidátom možnosť pripraviť sa v dostatočnom čase na post predsedu strany.

Skryť Vypnúť reklamu

Kroky Sulíka podľa Rajtára a Blahovej idú proti cieľom zostaviť dobrú, stabilnú vládu zo súčasnej opozície. "Nezodpovedné konanie nášho predsedu bude mať pravdepodobne následky na zostavovanie budúcej vládnej koalície," povedala Blahová.

Sulík vo štvrtok zároveň povedal, že podpredsedníčka SaS Jana Kiššová odmieta jeho ponuku byť na treťom mieste kandidátky. "Na kandidátke, na ktorej nemajú byť naši najväčší bojovníci proti mafii, byť nechcem. Neviem, ako by sme vysvetľovali náš úprimný záujem bojovať za spravodlivú krajinu bez oligarchov, keď tých najuveriteľnejších bojovníkov sa predseda zbavil," reagovala Kiššová.

Pod deklaráciu Demokratického jadra je podpísaných 26 predstaviteľov strany. Tých podľa Blahovej Sulík vyzval na odchod. Okrem Kiššovej, Galka, Blahovej a Rajtára ju podpísali aj poslanci NR SR Vladimír Sloboda, Radoslav Pavelka či Renáta Kaščáková.

Skryť Vypnúť reklamu

Rajtár tiež doplnil, že od iných politických subjektov ponuky nedostávajú, keďže sú členmi SaS. Blahová sa mimoriadneho kongresu, na ktorom sa má schvaľovať kandidátka, plánuje zúčastniť.

Mimoriadny nominačný kongres SaS bude 5. októbra v Jasnej, Sulík ho zvolal na základe žiadosti štvrtiny členov. Na kongrese budú členovia schvaľovať kandidátku do volieb. Sulík chce oznámiť svoj návrh kandidátky v pondelok (30. 9.), má byť jej lídrom, na druhom mieste bude europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Argentína začala očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V.

Rusko má prvé dodávky vakcíny do Maďarska dopraviť na budúci mesiac.

10 h
Marian Kotleba.

Poslanec Schlosár doplnil, že zmenu stanov, pre ktorú z vedenia odišli Uhrík, Mazurek, Suja a Ďurica, neschvaľuje jeden človek, ale snem strany.

13 h
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vrchol druhej vlny má Slovensko za sebou. Očakáva, že postupne s priaznivejšou situáciou dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

15 h
Ilustračné foto

Izraelský koordinátor boja proti koronavírusu Nachman Ash tiež varoval, že vakcína nemusí chrániť ani pred novými mutáciami vírusu.

12 h