SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Kanadskí zelení retušovali snímku, predsedníčke upravili jednorazový papierový pohár v ruke

Mayová sa za chybu personálu ospravedlnila a označila ich za hlupákov.

Predsedníčka Kanadskej strany zelených Elizabeth Mayová.Predsedníčka Kanadskej strany zelených Elizabeth Mayová. (Zdroj: SITA/AP)

Kanadská Strana zelených sa priznala k manipulácii so snímkou ​​svoje predsedníčky Elizabeth Mayovia, ktorý sa objavil na internete, píše server idnes.cz.

Horliví zamestnanci totiž prerobili s dobrým úmyslom jednorazový papierový kelímok v jej rukách na kelímok z tvrdého plastu, do ktorého umiestnili kovovú slamku. Mayová sa za chybu personálu ospravedlnila a označila ich za hlupákov.

Líderka zelených Mayová sa na upravenej snímke usmieva a v rukách drží kelímok z tvrdého plastu s logom strany, v ktorom má umývateľné kovové slamku. Rovnaká fotka sa však najskôr objavila na kanadských spravodajských weboch, kde Mayová drží papierový kelímok bez slamky.

SkryťVypnúť reklamu

Keď novinári udreli na Mayovú a konfrontovali ju s dvomi jasne odlišnými fotografiami, tvárila sa šokovane a vyhlásila, že jej zamestnanci upravili fotografiu bez jej súhlasu a umiestnili ju na webové stránky strany.

"Je mi ľúto personálu, ktorý to urobil. Nechcem ich v televízii nazvať priamo hlupákmi, ale naozaj nebolo čo skrývať. Tak prečo použili Photoshop? Nemám potuchy," uviedla Mayová.

Poprela tiež, že by mala zmanipulovaná snímka posilniť jej povesť ochrankyne životného prostredia, pretože papierové poháre sú kompostovateľné.

"Asi vás neprekvapí, že nikdy nepoužívam na pitie plastové fľaše. Všade si nosím svoj cestovný hrnček, a do lietadla si dokonca nosím vlastný riad. Nikdy by som nepoužila plastový výrobok na jedno použitie. Je teda bizarné, že by sa malo ohováranie o falošnosti šíriť o niekom, kto nič nefalšuje," povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka používanie plastov sa stala v posledných mesiacoch jedným z ústredných tém kanadskej politiky. Liberálnej vláde sa podarilo v júni presadiť zákaz používania plastov na jedno použitie, vrátane jednorazových tanierov a príborov.

Médiá však podľa denníka The Guardian krátko po schválení zákona, ktorý začne platiť už v roku 2021, vyfotografovali kanadského premiéra Justina Trudeaua na schôdzke, kde na stole ležali rôzne jednorazové riady z plastu.

Mayová si z upraveného snímky nič nerobí a na svojich zamestnancov má do budúcnosti jednu prosbu.

"Ak budete niečo robiť vo Photoshope, mohli by ste mi nabudúce aspoň urobiť niečo s tvárou, aby vyzerala mladšie?" vyhlásila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu