SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Katolícka cirkev nebude namietať voči exhumácii Franca

Španielsky najvyšší súd v utorok povolil exhumáciu Francových telesných pozostatkov a vyslovil tak súhlas s plánom na ich presun.

Hrobka diktátora Francisca Franca v Madride.Hrobka diktátora Francisca Franca v Madride. (Zdroj: SITA/AP)

MADRID - Katolícka cirkev v Španielsku nebude namietať voči exhumácii telesných pozostatkov bývalého diktátora Francisca Franca a ich presunu zo štátneho mauzólea pri Madride.

Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii generálny tajomník španielskej biskupskej konferencie Luis Antonio Argüello, ktorého citovala agentúra AFP.

Argüello tak reagoval na rozhodnutie španielskeho najvyššieho súdu, ktorý v utorok povolil exhumáciu Francových telesných pozostatkov a vyslovil tak súhlas s plánom na ich presun. Súd verdiktom zamietol odvolanie podané Francovými potomkami.

Skryť Vypnúť reklamu

Argüello vo štvrtok uviedol, že španielska cirkev bude "rešpektovať rozhodnutie španielskych úradov". Proti exhumácii a presunu ostatkov v ostatnom čase dôrazne namietal Santiago Cantera, predstavený benediktínskeho opátstva, ktoré spravuje impozantné mauzóleum v Údolí padlých pri Madride, kde sú Francove pozostatky uložené. AFP pripomína, že Francov režim mal s katolíckou cirkvou blízky vzťah.

Argüello uviedol, že Cantera prostredníctvom médií "vyjadril želanie podrobne preskúmať verdikt súdu", avšak zároveň povedal, že bude v tejto veci "počúvať, čo mu povedia nadriadení". Ak sa však podľa jeho slov ukáže, že predstavený naďalej nebude ochotný povoliť exhumáciu, do veci by mohlo zasiahnuť samotné opátstvo i Vatikán a Canterovi dopomôcť k tomu, aby sa rozhodol.

Skryť Vypnúť reklamu

AFP s odvolaním sa na španielsku vládu píše, že Cantera kandidoval v parlamentných voľbách v roku 1993 za fašistickú stranu Falanga.

Socialistická vláda premiéra Pedra Sáncheza si stanovila exhumáciu a presun Francových telesných pozostatkov z mauzólea v Údolí padlých pri Madride na verejný cintorín na predmestí španielskej metropoly za jednu zo svojich priorít.

S tým však nesúhlasila Francova rodina, ktorá sa v tejto súvislosti obrátila na najvyšší súd. Ten preto v júni exhumáciu pozastavil, kým sa celé konanie neuzavrie.

Francisco Franco vládol Španielsku tvrdou rukou od konca občianskej vojny (1936 - 1939) až do svojej smrti 20. novembra 1975. Franca v mauzóleu pochovali v novembri 1975, tri dni po jeho smrti. Okrem neho sa tam však nachádzajú aj telesné pozostatky tisícok obetí jeho režimu.

Skryť Vypnúť reklamu

Španielska vláda chce Francove pozostatky pochovať v jeho rodinnej hrobke na madridskom cintoríne Mingorrubio El Pardo, kde spočíva aj generálova manželka Carmen. Termín exhumácie dosiaľ stanovený nebol.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Antigénne testovanie na ochorenie covid-19.

Podiel nakazených pri PCR testoch stúpol nad 20 percent, vzrástol aj počet hospitalizovaných.


SITA 7m
Ilustračná fotografia.

Podľa výskumníkov ide o malý krok v dlhodobej snahe použiť jedného dňa zvieracie orgány pri život zachraňujúcich transplantáciách.


TASR 2 h
Protivládna demonštrantka v Londýne.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.


idnes.cz 18 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Väčšina z nich je na východnom Slovensku.


SITA 19 h
Skryť Zatvoriť reklamu