SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Biden sa nesnažil chrániť syna, tvrdí bývalý ukrajinský minister

Pavlo Klimkin, ktorý bol ukrajinským ministrom zahraničia v roku 2016, uviedol, že nie sú vôbec žiadne dôkazy o tom, že by bol Šokin odvolaný z iného dôvodu než kvôli korupcii.

Bývalý viceprezident Spojených štátov Joe Biden.Bývalý viceprezident Spojených štátov Joe Biden. (Zdroj: SITA/AP)

Bývalý ukrajinský minister zahraničia Pavlo Klimkin odmietol tvrdenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o snahe bývalého amerického viceprezidenta Joe Bidena uchrániť svojho syna od stíhania, píše server novinky.cz.

Bývalý generálny prokurátor Viktor Šokin bol podľa Klimkin odvolaný kvôli korupcii, a nie preto, aby nemohol začať vyšetrovanie podnikania Huntera Bidena, uviedla stanica BBC.

Pavlo Klimkin, ktorý bol ukrajinským ministrom zahraničia v roku 2016, uviedol, že nie sú vôbec žiadne dôkazy o tom, že by bol Šokin odvolaný z iného dôvodu než kvôli korupcii.

SkryťVypnúť reklamu

Joseph Biden priznal, že na jeho odvolanie tlačil a hrozil, že inak neposkytnú Spojené štáty Ukrajine pôžičku.

"Celý význam tohto tlaku bol v tom, aby sa presadili na Ukrajine reformy," uviedol Klimkin a upresnil, na čo tlak smeroval: "Nebolo to o generálnom prokurátorovi, bolo to o kanceláriách prokuratúry, ktoré boli skorumpované."

Dodal, že kľúčové bolo preskupiť úrady a že tlak prichádzal z celého medzinárodného spoločenstva, a nielen od Joe Bidena alebo Spojených štátov.

Spravodajca BBC v Kyjeve John Fisher dodal, že Klimkinova slová potvrdzujú, že Šokin predstavoval prekážku v boji s korupciou.

Trump požadoval v júli po telefóne, aby nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj začal vyšetrovanie pôsobenia Bidena na Ukrajine a prehovoril s americkým ministrom spravodlivosti Williamom Barra a Trumpovým právnikom, Rudym Giulianim.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte pred telefonátom pozastavil vojenskú pomoc v krajine v objeme 400 miliónov dolárov, tvrdí ale, že to nebolo použité ako nátlak. Podľa MF Dnes Zelenskyj o zablokovaní pomoci v čase komunikácie s Trumpom nevedel a po vypuknutí aféry povedal, že počas telefonátu žiadny nátlak nepociťoval.

Telefonát ale nezostal utajený, vzbudil podozrenie bývalého agenta CIA, ktorý pôsobil v Bielom dome a ktorý informáciu zverejnil.

Kauza viedla začatie procesu impeachmentu, ktorý môže vyústiť v odvolanie amerického prezidenta.

Proces impeachmentu vyvolaný demokratmi podporuje 300 bývalých amerických bezpečnostných pracovníkov. Podľa nich akcie Donalda Trumpa vyvolávajú obavy o bezpečnosť.

Trump impeachment označil za hon na čarodejnice.

Plynárenská firma Burisma, kde Hunter Biden pôsobil, bola vyšetrovaná, ale vyšetrovanie pokračovalo aj desať mesiacov po odvolaní Šokina, než bolo zastavené. Nepreukázalo sa, že by sa ktokoľvek z Bidenovcov dopustil čohokoľvek zlého.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu