SME
Utorok, 9. marec, 2021 | Meniny má FrantiškaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Ruský trh má potenciál, slovenskí potravinári sa tam chcú presadiť

"Ruský trh je mimoriadne zaujímavý už aj tým, že bol postihnutý do určitej miery embargom a po všetkom západnom je tam veľký dopyt," povedal jeden z nich.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Gabriel Kuchta)

MOSKVA - Ruský trh má pre Slovákov potenciál do budúcnosti. Myslí si to vedúci obchodno-ekonomického úseku zastupiteľského úradu SR v Moskve Daniel Duchoň.

Viacerí slovenskí potravinári, ktorí sa v týchto dňoch zúčastnili v Moskve na prezentačnom dni pre ruské reťazce a distribučné spoločnosti, potvrdili, že majú záujem presadiť sa na tomto trhu.

"Vzájomný obchodný obrat medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou zo strany Slovenska a slovenského exportu tvoria predovšetkým automobily, strojárenské výrobky a elektronika. To číslo v minulom roku dosiahlo 5,1 miliardy eur a zaznamenal zhruba 15-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku," vyčíslil Duchoň.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri potravinách je podľa neho v rámci sankčných opatrení a protiopatrení zo strany Ruskej federácie priestor pomerne obmedzený. Unikátne výrobky však podľa neho majú potenciál zaujať určitý priestor na relatívne nasýtenom a saturovanom ruskom trhu potravinárskych výrobkov.

Dôvodom záujmu o ruský trh je podľa konateľky spoločnosti Riso-R Nadeždy Demeterovej jeho veľkosť, ale aj skutočnosť, že ide o slovanskú krajinu. Priblížila, že firma by sa na tomto trhu rada etablovala.

"Naše výrobky sú veľmi kvalitné a myslím si, že tou kvalitou ich vieme presvedčiť," skonštatovala.

V prípade čokolády sú zároveň podľa Karola Stýbla z firmy Lyra chocolate zaujímavejšie východné krajiny.

"Lebo na západe v tomto našom odvetví je naozaj veľký pretlak lokálnych značiek," poznamenal Stýbl s tým, že na východe je tak väčšia šanca sa uplatniť.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť sa chce presadiť napríklad blockchainovou čokoládou.

"V praxi to znamená to, že spotrebiteľ si vie každý jeden kus naskenovať do mobilu a ukáže sa mu celá história toho kusu čokolády," priblížil.

Uplatnenie slovenskej firmy na ruskom trhu je podľa predsedu predstavenstva Banskobystrického pivovaru Branislava Cvika o nájdení vhodného partnera.

"Ruský trh je mimoriadne zaujímavý už aj tým, že bol postihnutý do určitej miery embargom a po všetkom západnom je tu veľký dopyt," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová.

Prísť by mohol už na jeseň.

7 h
Protest pred Prezidentským palácom. V popredí vpravo Mazurek a Uhrík.

Mazurek, Ďurica, Suja, Kočiš, Urban a Uhrík nebudú musieť zbierať podpisy. Získali stranu, ktorú kedysi spoluzakladal exprezident Ivan Gašparovič.

8 h
Minister financií Eduard Heger.

Plán sa zameriava na päť hlavných priorít. Najviac prostriedkov má smerovať do oblasti zelená ekonomika, a to 2,17 miliardy eur.

10 h
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Zatiaľ sa podľa Gröhlinga neuvažuje o zrušení ústnej časti maturitnej skúšky, ktorá by sa mala realizovať v máji, ale dodal, že "možné je úplne všetko".

12 h