SME
Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Daňové zaťaženie živnostníkov v posledných rokoch kleslo, tvrdia analytici IFP

Od roku 2020 vstupuje do platnosti nová legislatíva, ktorá zavádza zníženú sadzbu dane vo výške 15 % pre vybranú skupinu živnostníkov, ktorá však zvyšuje komplikovanosť systému. Výsledkom bude, že dvaja živnostníci s rovnakým základom dane môžu mať rozdielnu daňovú povinnosť.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Archív SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA - Daňové zaťaženie živnostníkov na Slovensku sa v posledných rokoch znižovalo. Tvrdia to analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR.

Od roku 2020 pritom vybranej skupine živnostníkov ešte klesne daň na 15 %. Tieto zmeny podľa IFP zvýšia komplikovanosť celého systému.

Z hľadiska daňového zaťaženia podľa analytikov čerpajú živnostníci viaceré výhody.

"Najvýraznejšie legislatívne zmeny v podobe zvýšenia nezdaniteľnej časti základu dane a zavedenia 15 % sadzby dane znižujú ich zaťaženie a dodatočne posilňujú už aj tak daňovo atraktívnu formu práce na živnosť," tvrdia analytici IFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Daňové zaťaženie živnostníkov pritom v poslednom období klesalo. V roku 2013 klesal celkový počet živnostníkov a zároveň aj ich príjmová distribúcia. Situácia sa podľa analytikov zmenila v roku 2017 zavedením paušálnych výdavkov.

"Daňový status živnostníkov sa zlepšil nielen vďaka priaznivej situácii v ekonomike, ale aj vďaka adresnej legislatíve v podobe paušálnych výdavkov, ktorá zvýšila atraktívnosť živností a disponibilné príjmy živnostníkov," tvrdia analytici IFP.

Horizontálna daňová nespravodlivosť

Najnovšie údaje z daňových priznaní za rok 2018 naznačujú, že rast výdavkov živnostníkov sa spomalil. "V porovnaní s rokom 2017 rástli pomalšie. Naopak, rast príjmov živnostníkov sa v roku 2018 zrýchlil a predbieha tak rast výdavkov," uviedli analytici IFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Od roku 2020 vstupuje do platnosti nová legislatíva, ktorá zavádza zníženú sadzbu dane vo výške 15 % pre vybranú skupinu živnostníkov.

"Uvedená zmena zvyšuje komplikovanosť systému, nakoľko bude potrebné evidovať výšku príjmov a nielen základ dane. Nižšia sadzba sa vzťahuje len na určité príjmy a kľúčovým aspektom nie je základ dane, ale výška príjmov, čím sa zásadne mení doterajší princíp zdaňovania," doplnili analytici IFP.

Výsledkom je, že dvaja živnostníci s rovnakým základom dane môžu mať rozdielnu daňovú povinnosť.

"Takýto jav sa v daňovej terminológii nazýva horizontálna daňová nespravodlivosť a naznačuje komplikované nastavenie systému," dodali analytici.

Nízke dôchodky

Podľa IFP budú novými opatreniami zvýhodnené nielen skupiny s príjmom na úrovni priemernej mzdy, ale aj tie s vyššími zárobkami. Nízka úroveň zaplatených odvodov však vytvára zo živnostníkov rizikovú skupinu z dlhodobého hľadiska.

Skryť Vypnúť reklamu

"Výrazný podiel živnostníkov, zhruba 70 %, totiž platí odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. V prepočte na súčasný systém by táto skupina živnostníkov dostávala minimálny dôchodok vo výške 322 eur mesačne," uvádza sa v komentári inštitútu s tým, že bez dodatočných úspor z dnešných príjmov, alebo bez zmeny legislatívy, môže byť táto skupina ohrozená nedostatočným dôchodkovým zabezpečením.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Reportér Donald McNeil.

Progresívny teror: Výsluchy a vyšetrovanie slov, ktoré špičkový reportér povedal pri debatách so študentmi, pripomínajú metódy, ktoré boli typické u nás počas budovania svetlých zajtrajškov.

5 h
Prezidentka Zuzana Čaputová si uctila obete pandémie.

Slovensko zaznamenalo prvý potvrdený prípad ochorenia COVID-19 6. marca 2020. Dnes eviduje 7665 obetí spojených s nákazou.

6 h
Pápež František počas historickej návštevy v Iraku.

Jeho cesta je vôbec prvou pápežskou návštevou v tejto krajine. "Nech prestanú násilné a extrémistické činy, rozdelenosť a neznášanlivosť," povedal František.

8 h
Veronika Remišová a Richard Sulík po rokovaní u prezidentky.

"V zásade im nejde o nič iné, len o moc,“ hovorí Remišová na sdresu OĽaNO. "Sulík chce rozbiť ďalšiu vládu, a ešte to v zákulisí hádže na Remišovú, že to celé chce rozbiť ona," hovorí Naď na adresu predsedu SaS.

9 h