SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Rakúšania chcú do ústavy právo na platbu v hotovosti

"Mať možnosť platiť v hotovosti je základná podmienka autonómnej existencie," vyhlásil Kurz.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

VIEDEŇ - Zakotviť v ústave právo na hotovosť, teda vykonávať finančné transakcie naďalej prostredníctvom skutočných peňazí, nie platobnými kartami alebo mobilnými telefónmi, chce Rakúska ľudová strana (ÖVP), informuje server novinky.cz.

Jej šéf, bývalý kancelár Sebastian Kurz z tohto nápadu vytvoril jedno z hlavných tém kampane predčasných parlamentných volieb, píše server Der Standard.

Platba v hotovosti je v Rakúsku veľmi obľúbená. Z júlového prieskumu spoločnosti ING vyplýva, že iba jeden z desiatich obyvateľov Rakúska by si vedel predstaviť, že by sa hotovosti vzdal.

Skryť Vypnúť reklamu

S výsledkami prieskumu korešpondujú štatistiky Európskej centrálnej banky (ECB). V roku 2016 sa v Rakúsku uskutočnilo 67 percent všetkých platieb v hotovosti. Napríklad v Holandsku to bolo 27 percent.

Vo Švédsku sa uskutoční šesť zo siedmich transakcií bezhotovostne. Krajina dokonca uvažuje o tom, že by v najbližšej budúcnosti zrušila mince aj bankovky. V tejto súvislosti sa spomína rok 2023.

"Mať možnosť platiť v hotovosti je základná podmienka autonómnej existencie," vyhlásil Kurz.

Na začiatku augusta preto oznámil, že ak sa ľudovci dostanú do vlády, presadí, aby sa nárok na platbu v hotovosti zakotvil v ústave.

Ich bývalý koaličný partner Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá vládla spolu s ľudovcami až do mája, ale poponáhľala s pripomienkou, že to boli práve slobodní, ktorí s ideou ochrany hotovosti prišli. Nápad sa dostal až do programu kabinetu, ale zrealizovať sa už nestačil, keď vláda padla a boli vypísané predčasné voľby.

Skryť Vypnúť reklamu

"Platby modernými platobnými prostriedkami, napríklad kartami či mobilmi, je neodôvodnené zasahovanie do občianskych slobôd a práva na súkromie," odôvodňujú slobodní nápad na zakotvenie nároku na hotovosť v ústave.

O hotovosť sa neusilujú len obyvatelia vidieka či Rakúšania seniorského veku. Vo Viedni rad obchodov, reštaurácií či kaviarní odmieta prijímať platobné karty a vyžaduje reálne peniaze.

Hotovosť je pre mnoho obyvateľov podmienka slobody. Posvätiť platenie v hotovosti zanesením do ústavy by malo len symbolický význam, poznamenáva server Der Standard. Rakúsko je členom eurozóny a v nej má v otázkach menovej politiky posledné slovo ECB.

Prirodzená reakcia

Snaha o ústavné zabetónovanie hotovosti je prirodzenou reakciou na snahy obmedzovať alebo úplne zrušiť hotovosť, ktoré sa objavujú z Medzinárodného menového fondu. Tejto téme sa v uplynulých mesiacoch venoval niekoľkokrát aj Inštitút Václava Klausa (IVK).

Skryť Vypnúť reklamu

"Naozaj chce niekto vytvoriť bezhotovostnú spoločnosť nevyhnutne charakterizovanú stratou slobody, stratou anonymity, obrovským posilnením "veľkého brata" sledujúceho každý náš krok?" pýta sa Václav Klaus a odpovedá:

"Môj názor na to je úplne rezolútny - ja takú spoločnosť nechcem a jej vznik (aj samotné naštartovanie cesty k nej) by som považoval za jeden z fatálnych príspevkov k likvidácii demokracie, za popretie evolučného vývoja Európy a celého vyspelého sveta, za významný krok k hayekovskej Road to Serfdom, za čisté politikum."

Dvojica ekonómov MMF spomenula zrušenie hotovosti ako možnú reakciu na budúci hospodársku krízu, píše český denník N v rozhovore s Filipom Šebestom.

"Nie je prekvapujúce, že ľudia s ambíciami riadiť ekonomiky a určovať a regulovať životy tých druhých vždy cítia, že práve doba krízy by mohla byť vhodným na realizáciu ich plánov, akokoľvek sú ekonomicky nezmyselné a logicky neospravedlniteľné," hovorí spolupracovník IVK.

Skryť Vypnúť reklamu

"Jedna vec je obmedzenie používania hotovosti a iné jej úplné zrušenie, to prvé je viac či menej prirodzený proces, to druhé je čisto politické rozhodnutie," upozorňuje Šebesta.

"Úplné zrušenie hotovosti by bolo otvoreným oknom pre zásadný zásah do našich životov zo strany štátu. Jednou z vlastností hotových peňazí, na ktorej sa rado zabúda, je ich anonymita," vysvetľuje.

"A to nie vo vzťahu k trestnej činnosti či šedej ekonomike, ale aj vo vzťahu k slobode jednotlivca a ochrane jeho citlivých osobných údajov a dát. Na príklade plánovaného čínskeho sociálneho kreditového systému - social scoringu - jasne vidíme, že je čoho sa obávať," uzatvára Šebesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Spolu s Českou republikou a Fínskom patríme medzi krajiny s najnižšou mierou rizika chudoby v Európe.


TASR 1 h
Testovanie na koronavírus.

Hospitalizovaných pacientov je v nemocniciach 964.


SITA 6 h
Režisér s herečkou a kozmonautmi na palube.

Filmárska vesmírna cesta môže poslúžiť aj ako reklama, ktorá by mohla prilákať mladých ľudí k práci vo vesmíre. Má však svojich kritikov, ktorým sa nepáči, že bolo toľko peňazí vložené do filmového projektu namiesto do výskumu.


echo24.cz 7 h
Nemecká polícia čaká na príchod migrantov v centre prijímajúcom žiadateľov o azyl.

Podľa nich môže nemecká vláda zabrániť "kolapsu" na hraniciach, k akému došlo v roku 2015, len zavedením dočasných hraničných kontrol.


TASR 8 h
Skryť Zatvoriť reklamu