SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Rakúšania chcú do ústavy právo na platbu v hotovosti

"Mať možnosť platiť v hotovosti je základná podmienka autonómnej existencie," vyhlásil Kurz.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

VIEDEŇ - Zakotviť v ústave právo na hotovosť, teda vykonávať finančné transakcie naďalej prostredníctvom skutočných peňazí, nie platobnými kartami alebo mobilnými telefónmi, chce Rakúska ľudová strana (ÖVP), informuje server novinky.cz.

Jej šéf, bývalý kancelár Sebastian Kurz z tohto nápadu vytvoril jedno z hlavných tém kampane predčasných parlamentných volieb, píše server Der Standard.

Platba v hotovosti je v Rakúsku veľmi obľúbená. Z júlového prieskumu spoločnosti ING vyplýva, že iba jeden z desiatich obyvateľov Rakúska by si vedel predstaviť, že by sa hotovosti vzdal.

Skryť Vypnúť reklamu

S výsledkami prieskumu korešpondujú štatistiky Európskej centrálnej banky (ECB). V roku 2016 sa v Rakúsku uskutočnilo 67 percent všetkých platieb v hotovosti. Napríklad v Holandsku to bolo 27 percent.

Vo Švédsku sa uskutoční šesť zo siedmich transakcií bezhotovostne. Krajina dokonca uvažuje o tom, že by v najbližšej budúcnosti zrušila mince aj bankovky. V tejto súvislosti sa spomína rok 2023.

"Mať možnosť platiť v hotovosti je základná podmienka autonómnej existencie," vyhlásil Kurz.

Na začiatku augusta preto oznámil, že ak sa ľudovci dostanú do vlády, presadí, aby sa nárok na platbu v hotovosti zakotvil v ústave.

Ich bývalý koaličný partner Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá vládla spolu s ľudovcami až do mája, ale poponáhľala s pripomienkou, že to boli práve slobodní, ktorí s ideou ochrany hotovosti prišli. Nápad sa dostal až do programu kabinetu, ale zrealizovať sa už nestačil, keď vláda padla a boli vypísané predčasné voľby.

Skryť Vypnúť reklamu

"Platby modernými platobnými prostriedkami, napríklad kartami či mobilmi, je neodôvodnené zasahovanie do občianskych slobôd a práva na súkromie," odôvodňujú slobodní nápad na zakotvenie nároku na hotovosť v ústave.

O hotovosť sa neusilujú len obyvatelia vidieka či Rakúšania seniorského veku. Vo Viedni rad obchodov, reštaurácií či kaviarní odmieta prijímať platobné karty a vyžaduje reálne peniaze.

Hotovosť je pre mnoho obyvateľov podmienka slobody. Posvätiť platenie v hotovosti zanesením do ústavy by malo len symbolický význam, poznamenáva server Der Standard. Rakúsko je členom eurozóny a v nej má v otázkach menovej politiky posledné slovo ECB.

Prirodzená reakcia

Snaha o ústavné zabetónovanie hotovosti je prirodzenou reakciou na snahy obmedzovať alebo úplne zrušiť hotovosť, ktoré sa objavujú z Medzinárodného menového fondu. Tejto téme sa v uplynulých mesiacoch venoval niekoľkokrát aj Inštitút Václava Klausa (IVK).

Skryť Vypnúť reklamu

"Naozaj chce niekto vytvoriť bezhotovostnú spoločnosť nevyhnutne charakterizovanú stratou slobody, stratou anonymity, obrovským posilnením "veľkého brata" sledujúceho každý náš krok?" pýta sa Václav Klaus a odpovedá:

"Môj názor na to je úplne rezolútny - ja takú spoločnosť nechcem a jej vznik (aj samotné naštartovanie cesty k nej) by som považoval za jeden z fatálnych príspevkov k likvidácii demokracie, za popretie evolučného vývoja Európy a celého vyspelého sveta, za významný krok k hayekovskej Road to Serfdom, za čisté politikum."

Dvojica ekonómov MMF spomenula zrušenie hotovosti ako možnú reakciu na budúci hospodársku krízu, píše český denník N v rozhovore s Filipom Šebestom.

"Nie je prekvapujúce, že ľudia s ambíciami riadiť ekonomiky a určovať a regulovať životy tých druhých vždy cítia, že práve doba krízy by mohla byť vhodným na realizáciu ich plánov, akokoľvek sú ekonomicky nezmyselné a logicky neospravedlniteľné," hovorí spolupracovník IVK.

Skryť Vypnúť reklamu

"Jedna vec je obmedzenie používania hotovosti a iné jej úplné zrušenie, to prvé je viac či menej prirodzený proces, to druhé je čisto politické rozhodnutie," upozorňuje Šebesta.

"Úplné zrušenie hotovosti by bolo otvoreným oknom pre zásadný zásah do našich životov zo strany štátu. Jednou z vlastností hotových peňazí, na ktorej sa rado zabúda, je ich anonymita," vysvetľuje.

"A to nie vo vzťahu k trestnej činnosti či šedej ekonomike, ale aj vo vzťahu k slobode jednotlivca a ochrane jeho citlivých osobných údajov a dát. Na príklade plánovaného čínskeho sociálneho kreditového systému - social scoringu - jasne vidíme, že je čoho sa obávať," uzatvára Šebesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Na Slovensku pribudlo 19 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19

Celkovo tak v krajine podľahlo ochoreniu 134 ľudí.

Pacientov s covidom budú musieť zrejme zakrátko voziť do iných nemocníc, lebo bojnická bola v utorok už plná.
Slovensko

Na Slovensku bude od 24. októbra do 1. novembra platiť zákaz vychádzania

Výnimky tvoria cesty do práce, obchodu, lekárne či na vychádzku so psom. Zavrú 2.stupeň základných škôl, bude aj celoplošné testovanie. Denne zomrie na Slovensku 18 ľudí na Covid-19.

Igor Matovič hovorí o nových opatreniach.
Slovensko

Prezidentka požiadala zodpovedných o jasnú komunikáciu a racionálne kroky

Čaputová uviedla, že to potrebujeme v tomto vypätom období, keď Slovensko pravdepodobne čakajú ďalšie obmedzenia.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Slovensko

Podľa Televízie Joj bude lockdown od pondelka

Na krízovom štábe, ktorý momentálne zasadá, sa dolaďujú detaily, informuje webová stránka televízie.

Ilustračné foto